Technické poradenstvo

Ako robiť servisnú údržbu píly

28. októbra 2020

Ako robiť servisnú údržbu píly

Všetkým užívateľom píl Wood-Mizer záleží na efektivite prevádzky. Aby ste mohli píliť čo najdlhšie, je nutné vykonávať pravidelné kontroly, včas meniť náhradné diely,  a predchádzať tak zbytočným pracovným výpadkom stroja. Dodržiavaním nižšie uvedených rád zaručíte dlhú a bezporuchovú prevádzku vašej píly.

1. Kontrolujte stav reťazí, ktoré sa podieľajú na pohybe hlavy vpred/vzad a na pohybe hlavy nahor/nadol:

• očistite reťaze od pilín a nečistôt,

• kontrolujte ich napnutie a ak treba, napnutie upravte,

• nezabúdajte premazať príslušné miesta,

• ak zaznamenáte prasknutý článok alebo čapík, okamžite chybnú časť alebo celú reťaz vymeňte za novú.2. Nastavte valčeky vodiacich kladiek pílového pásu:

• skontrolujte priehyb valčekov vodiacich kladiek na pílový pás (v závislosti od modelu píly by to malo byť 4-6 mm; ak v niečom nemáte jasno, pozrite sa prosím do príručky užívateľa, kapitola: Nastavenie a obsluha),

• pomocou nastavovacieho zariadenia nazývaného nástroj na kontrolu zarovnania hrany pílového pásu (k dispozícii ako štandardný nástroj dodávaný k píle), skontroluje zarovnanie pílového pásu s lôžkom píly),

• skontrolujte celkový stav vodiacich kladiek, opotrebenie príruby, hĺbku drážok a stav ložisiek,

• ak na povrchu valčekov vodiacich kladiek zaznamenáte nejaké škrabance alebo nepravidelnosti ich tvaru, valčeky vymeňte.3. Skontrolujte stav a napnutie hnacích remeňov a podľa potreby ich napnutie upravte, alebo ich vymeňte za nové.

4. Dôkladne prezrite kryt stĺpu na hlavnom ráme. Skontrolujte vnútornú plsť, či je dostatočne premazaná a či stav plastových stierok pilín na hlavnom stĺpe dovoľuje, aby stroj riadne fungovoval.

5. Pravidelne kontrolujte hladinu oleja a stav filtra v hydraulickom systéme. Wood-Mizer odporúča meniť filter každých 600 prevádzkových hodín. Nezabudnite skontrolovať kladné svorky a podľa potreby vykonajte ich nastavenie alebo výmenu.

6. V prípade píly s batériou (verzie so spaľovacími motormi) skontrolujte úroveň jej nabíjania aj napnutie remeňa alternátora  a stav uhlíkov motorov na jednosmerný prúd.

7. Pravidelne premazávajte a kontrolujte stav svoriek bubnových prepínačov ovládajúcich pohyb vpred/vzad/nahor/nadol.


Print

Name:
Email:
Subject:
Message:
x
Newsletter

Ak sa vám tento článok páči, nenechajte si ujsť ďalšie! Budete dostávať mesačne z Wood-Mizer novinky a články do svojej schránky.

Chcem odoberať