Technické poradenstvo

Štvorstranné zrovnávačky-tvarovačky Wood-Mizer

18. novembra 2020

Štvorstranné zrovnávačky-tvarovačky Wood-Mizer

Wood-Mizer ponúka rad 4-stranných zrovnávačiek-tvarovačiek. Tento článok vám pomôže vidieť rozdiely medzi nimi a prispeje k väčšej miere informovanosti v rozhodovaní pri kúpe.

Nejmenšia a najdostupnejšia štvorstranná zrovnávačka-tvarovačka od Wood-Mizer sa ponúka v dvoch verziách – MP260ECO a MP260PRO.MP260ECO je základná 4-stranná zrovnávačka-tvarovačka, kým MP260PRO má 3 hlavné vylepšenia:

•    veľký priezor, aby sa dal ľahko sledovať rezný proces
•    meniteľná podávacia rýchlosť 2-12 m/min napomáha efektívnosti výroby a prináša lepšiu úpravu povrchu pri práci s veľkými plochami tvrdého dreva
•    horný vodorovný rezný nástroj poháňa väčší 4 kW motor vďaka čomu dosiahnete pri vyšších podávacích rýchlostiach hladší povrch

Dva väčšie modely s vyššou priepustnosťou MP360 a MP365 sú k dispozícii pre väčšiu kapacitu a rýchlejšie zrovnávanie a tvarovanie materiálu.MP360 sa v porovnaní s MP260 vyznačuje 3 hlavnými vylepšeniami:

•    vyššia kapacita priepustnosti materiálu
•    väčšia materiálová kapacita, výkonnejšia a univerzálnejšia
•    ľahšie a rýchlejšie nastavenie

MP365 je jedinečná 5-hlavová 4-stranná zrovnávačka-tvarovačka, ktorú poháňa 5 samostatných motorov. Táto jedinečná konštrukcia umožňuje umiestniť na 5. vretene dalšie nástroje. To vám umožní používať vyššiu podávaciu rýchlosť, aplikovať rezné nástroje, ktoré vyžadujú 3000, 6000, 9000 alebo 14000 ot./min., aby ste ľahko v jednom priechode vytvorili exkluzívne tvarované profily.Ľahká výmena nožov

V každej zrovnávačke-tvarovačke Wood-Mizer je veľmi ľahké vymieňať nože na všetkých rezných hlavách. Podľa počtu nožov zaberie zmena profilov len 10 až 20 minút. Jednoducho otvorte horný kryt pre ľahký prístup k všetkým štyrom rezným nástrojom.•    Zrovnávačka-tvarovačka Wood-Mizer MP365 je vybavená piatym motorom s univerzálnym vretenom, čo z nej robí päťhlavovú štvorstrannú zrovnávačku-tvarovačku. Piate vreteno je umiestnené priamo pred odoberacím stolom a dá sa nakláňať až o 270 stupňov. Aj piate vreteno je so samostatným krytom ľahko prístupné.•       Všetky bočné rezné nože sú opatrené montážnymi otvormi, ktoré vám umožnia umiestniť ich vždy na rovnaké miesto, aby bolo tvarovanie kontinuálne zhodné.
 


Výška rezných nástrojov sa nastavuje pomocou podložiek a dištančných vložiek. Wood-Mizer ponúka rad zarovnávacích a tvarovacích nožov vyrobených z ocele HM (ostrie z tvrdokovu) a ocele HSS (rýchlorezná). HM nože odporúčame používať na preglejku, drevovláknité dosky HDF, MDF a podobné výrobky. HSS nože sa odporúčajú na zarovnávanie a tvarovanie mäkkých i tvrdých druhov dreva. Všetky štvorstranné zrovnávačky-tvarovačky sa dodávajú s dvoma osadenými HSS zrovnávacími nožmi v každom nástroji, takže môžete začať vyrábať hobľované dosky, hneď ako stroj uvediete do prevádzky. Zákaznícky tvarované profilovacie nože možno objednať u všetkých dílerov Wood-Mizer v Európe.


Podávacie valčeky

MP260ECO, MP260 a MP360 sú vybavené jedným polyuretánovým a štyrmi oceľovými ryhovanými hnanými valčekmi, ktoré stabilne a rovnomerne posúvajú dosku cez stroj.


 
•    Päťhlavová štvorstranná zrovnávačka-tvarovačka MP365 má navyše dva polyuretánové podávacie valčeky.

Väčší počet podávacích valčekov pritláča dosku a posúva ju cez stroj. Dokonca aj keď je doska mierne prehnutá, podávacie valčeky ju pridržia rovnú, takže od jedného konca k druhému získate zhodný profil. Prvé štyri valčeky sú vyrobené z ryhovanej ocele a posledný (na MP365 posledné 3 valčeky) má polyuretánové obloženie, takže finálny profil sa nepoškodí. Ak pracujete s drahšími druhmi dreva, oceľové možno voliteľne vymeniť za polyuretánom obložené podávacie valčeky.


Meniteľná podávacia rýchlosť

Systém meniteľnej podávacej rýchlosti je poháňaný samostatným motorom.
 


Planetový prevod umožňuje veľmi účinný prenos energie na podávacie valčeky. Prevodovka je pre ľahkú údržbu opatrená skleneným kontrolným okienkom na sledovanie hladiny oleja. Podávacie rýchlosti:

•    MP260ECO – nastavená na 5 m/min
•    MP260 – nastaviteľná v rozsahu 2-12 m/min
•    MP360 – nastaviteľná v rozsahu 3-15 m/min
•    MP365 – nastaviteľná v rozsahu 3-15 m/min
Motor je na zrovnávačku-tvarovačku namontovaný tak, že sa pri spustení podávacieho systému alebo uchopení dosky zľahka kolíše, aby sa vylúčilo možné poškodenie a akékoľvek dalšie vibrácie.


Nastavenie reznej výšky

Rezná výška sa ľahko nastavuje ručnou kľukou, ktorá cez 4 závitové tyče prenáša pohyb:

•    hornej časti zrovnávačky-tvarovačky, ktorá mení polohu horného vodorovného rezného nástroja u MP360 a MP365. Oba modely sú v porovnaní s modelmi MP260 vybavené vylepšenými závitovými tyčami.
•    liatinového stola so spodným vodorovným rezným nástrojom a bočnými reznými nástrojmi u MP260ECO a MP260.
 


U MP260ECO a MP260 je spodný vodorovný rezný nástroj upevnený k liatinovému stolu. Rezná hĺbka spodného nástroja sa nastavuje pridávaním alebo odeberaním oceľových doštičiek umiestnených na liatinovom stole zarovnávačky pred spodným nástrojom (maximálny odber 4 mm).
 


Kovové doštičky s rôznymi hrúbkami sa dodávajú ku každej zrovnávačke-tvarovačke a dajú sa ľahko vymieňať. Na MP360 a MP365 sa dá spodný vodorovný rezný nástroj nastavovať bez potreby vypínať stroj pákou, ktorou sa nastavuje výška vstupného podávacieho stola (maximálny odber 8mm).
 


Oba vodorovné rezné nástroje môžu byť vybavené zarovnávacími alebo tvarovacími nožmi. Všetky zrovnávačky-tvarovačky Wood-Mizer používajú podložky a dištančné vložky na nastavovanie výšky bočných rezných nástrojov.
 Odolná konštrukcia

Zrovnávačky-tvarovačky Wood-Mizer sú postavené z kombinácie ocele a zliatiny. Liatinové časti vynikajúco tlmia chvenie, poskytujú dlhú životnosť, nelepivé vlastnosti a odolnosť proti deformáciám. Liatinové bloky opracovávame na požadované rozmery na CNC strojoch, aby sme dosiahli dokonale rovný povrch. Liatina je použitá na zarovnávací aj tvarovací stôl (vnútri zrovnávačky-tvarovačky medzi reznými nástrojmi).


 
K dispozícii sú voliteľné mazacie prostriedky na povrch, ktoré ho chránia pred koróziou a znižujú trenie materiálu. Oceľové časti zrovnávačiek-tvarovačiek sú proti korózii odolné a vysoko trvanlivé. Oceľ má v pomere k svojej hmotnosti veľmi vysokú pevnosť.

•    MP260ECO a MP260 môžu byť voliteľne vybavené 4 kolieskami, čím sa tieto stroje stanú veľmi pohyblivé


 
•    Konštrukcia MP360 a MP365 umožňuje ich ľahko dvíhať a premiestňovať pomocou vidlicových zdvihákov
 Rezné hlavy
Oba bočné rezné nástroje
•    U MP260ECO a MP260 majú priemer 90 mm a výšku až 100 mm
 


•    U MP360 a MP365 majú priemer 90 mm a výšku až 120 mm
•    Piate univerzálne vreteno u MP365 má priemer 90 mm a výšku až 100 mm, na vreteno sa dajú voliteľně namontovať ďalšie nástroje
 


Nástroje sa dajú odnímať tak, že len povolíte jednu poistnú maticu na vŕšku štandardného vretena 30 mm. Niektorí naši zákazníci majú prichystané osobitné rezné hlavy, aby bola zmena jedného profilu na druhý ešte rýchlejšia. Rozdielna výška a rôzne usporiadanie (s 2, 3 alebo 4 nožovými drážkami, vysokými 40 mm, 90 mm alebo 120 mm) bočných rezných nástrojov je k dispozícii ako voliteľná výbava.
 


•    Na bočné nástroje môžete upevniť o 10 mm dlhšie nože.
-    50 mm nože na reznú hlavu 40 mm
-    100 mm nože na reznú hlavu 90 mm
-    130 mm nože na reznú hlavu 120 mm

Každú reznú hlavu poháňa samostatný motor 3 kW.

•    4 kW motorom bočných rezných nástrojov možno voliteľne vybaviť MP360 a MP365

Ľavý bočný rezný nástroj je pohyblivý, jeho polohu možno nastavovať kľukou

•    MP260ECO a MP260 majú na kľuke pre ľahšie polohovanie relatívnu stupnicu
•    MP360 a MP365 sú vybavené mechanickým počítadlom, ktoré ukazuje presnú polohu
 
Pravý bočný rezný nástroj:

•    U MP260ECO a MP260 je pevne na mieste a odber sa nastavuje pohybom vodiacej lišty na vstupnej, podávacej strane


 
•    U MP360 a MP365 sa nastavuje kľukou a možno ňou pohybovať, aj keď je stroj v chode
 


Piate univerzálne vreteno v MP365 sa dá nakláňať až o 270 stupňov a dosiahnuť na materiál zo všetkých strán.

Horný vodorovný rezný nástroj

•    U MP260ECO a MP260 má priemer 72 mm a šírku 410 mm
•    U MP360 a MP365 má priemer 88 mm a šírku 510 mm


 
Spodný vodorovný rezný nástroj

•    U MP260ECO a MP260 má priemer 72 mm a šírku 300 mm
•    U MP360 a MP365 má priemer 72 mm a šírku 410 mm


 
Oba vodorovné rezné nástroje sa môžu namontovať so zarovnávacími alebo tvarovacími nožmi, ktoré držia na mieste lišty/kliny.

•    Keď na vodorovné nástroje nainštalujete súčasne zarovnávacie aj tvarovacie nože, získate
-    6 hlavovú zrovnávaciu/tvarovaciu kapacitu u MP260ECO, MP260, MP360
-    7 hlavovú zrovnávaciu/tvarovaciu kapacitu u MP365

Štandardne sa montujú vodorovné rezné nástroje so 4 nožovými drážkami a bočné rezné nástroje s 2 nožovými drážkami.


Viac odsávacích bodov

Štvorstranné zrovnávačky-tvarovačky majú 4 odsávacie miesta (MP365 má 5 miest na odsávanie prachu), ktoré sú umiestnené v blízkosti každého rezného nástroja, aby zabránili vzniku nánosu v stroji. Dokonalé odsávanie umožňuje dobrý rez – piliny netvoria nánosy okolo nástrojov a na podávacích valčekoch. Wood-Mizer ponúka rad systémov odsávania – od hadíc po odsávače. 
Veľký priezor

Umožňuje mať dobrý prehľad nad celým rezným procesom od nahrubo napílených dosiek po konečné výrobky.

•    Horný kryt MP260ECO neobsahuje priezor

Obzvlášť užitočné, keď začínate s novým tvarovaným profilom. Päťhlavová zrovnávačka-tvarovačka MP365 je vybavená dvoma priezormi, jeden je nad hlavnou časťou stroja a druhý nad predĺžením, kde je umiestnené piate univerzálne vreteno. 
Centrálny ovládací panel

Umožňuje operátorovi samostatne ovládať všetky rezné nástroje aj motor podávania. Táto funkcia pomáha znížit spotrebu elektriky a náklady na údržbu tak, že sa nástroje môžu používať oddelene podľa potreby.

•    MP360 je pre ľahšie ovládanie vybavená dodatočným tlačidlom na pripojenie odsávacieho systému


 
Panel ovládania je vybavený tlačidlom núdzového vypínača.

Horný vodorovný rezný nástroj poháňa samostatný motor 4 kW (v MP260ECO je 3 kW motor), spodný nástroj poháňa motor 3 kW.


Veľká priepustná kapacita za zlomok nákladov

Ak váš projekt vyžaduje zrovnávanie a tvarovanie nadrozmerného  materiálu, môžete zväčšiť priechod tak, že spustíte len horný a spodný nástroj alebo len horný nástroj. Rad zrovnávačiek-tvarovačiek Wood Mizer je konštruovaný tak, že zaberá malý pôdorys a má pritom impozantnú schopnosť zrovnávať a tvarovať, ktorá si ľahko nájde miesto kdekoľvek – od kutilov po vysoko produktívne dielne.


 

 

 

MP260 ECO

MP260

MP360

MP365

Počet vretien / rezných nástrojov

4

4

4

5

Kapacita 4-stranného tvarovania

Maximálna šírka

260 mm

260 mm

360 mm

360 mm

Maximálna výška

100 mm

100 mm

160 mm

160 mm

Kapacita 2-stranného tvarovania (limitovaná spodným nástrojom)

Maximálna šírka

300 mm

300 mm

410 mm

410 mm

Maximálna výška

230 mm

230 mm

230 mm

230 mm

Kapacita 1-stranného tvarovania alebo preťahovania (dĺžka nožov horného nástroja)

Maximálna šírka

410 mm

410 mm

510 mm

510 mm

Maximálna výška

230 mm

230 mm

230 mm

230 mm

Nastaviteľný uhol

 

 

 

270 stupňov

Celková spotreba energie

12.2 kW

13.2 kW

16.25 kW

19.25 kW

Bočné nástroje

3 kW

3 kW

3 kW (voliteľne 4 kW)

3 kW (voliteľne 4 kW)

Bočné vreteno štandardne (priemer)

30 mm

30 mm

30 mm

30 mm

Dĺžka bočného vretena

100 mm

100 mm

130 mm

130 mm

Horný vodorovný rezný nástroj

3 kW

4 kW

5.5 kW

5.5 kW

Priemer horného nástroja

72 mm

72 mm

88 mm

88 mm

Šírka horného nástroja

410 mm

410 mm

510 mm

510 mm

Spodný vodorovný rezný nástroj

3 kW

3 kW

4 kW

4 kW

Priemer spodného nástroja

72 mm

72 mm

72 mm

72 mm

Šírka spodného nástroja

300 mm

300 mm

410 mm

410 mm

Piaty rezný nástroj

 

 

 

3 kW

Otáčky nástroja

6000 (bočný nástroj)

6000 (bočný nástroj)

6000 (bočný nástroj)

6000 (5. nástroj 3000, 6000, 9000, voliteľne 14000, so strojom sa musí objednať špeciálna prevodovka, podobná MF130)

Hmotnosť

350

350

675

925

Podávacia rýchlosť

5 m/min

2-12 m/min

3-15 m/min

3-15 m/min

Maximálny odber zrovnávania horného nástroja

8 mm

8 mm

8 mm

8 mm

Maximálny odber zrovnávania spodného nástroja

4 mm

4 mm

8 mm

8 mm

 

 
Print

Name:
Email:
Subject:
Message:
x
Newsletter

Ak sa vám tento článok páči, nenechajte si ujsť ďalšie! Budete dostávať mesačne z Wood-Mizer novinky a články do svojej schránky.

Chcem odoberať