NOVINKY

Wood-Mizer Europe uzatvára rok 2021 a chystá plány do budúcnosti

29. decembra 2021

Wood-Mizer Europe uzatvára rok 2021 a chystá plány do budúcnosti

Keď sa rok chýli ku koncu, je čas zhrnúť jeho kľúčové momenty a navrhnúť plán na následujúci rok. V rozhovore s obchodným riaditeľom Wood-Mizer Krzysztofom Kropidłowskim sa budeme zamýšľať nad udalosťami uplynulého roku, preberieme stav drevospracujúceho priemyslu a nazrieme do plánu firmy na nasledujúci rok.

2021 bol ďalší rok významne ovplyvnený rozvojom pandémie. Napriek všetkým náročným výzvam to bol pre odbor dobrý rok. Spotrebiteľský trh vykázal rastúci dopyt po surovinách i výrobkoch z dreva  ako  stavebné drevo, palety a nábytok. Spotrebitelia sa obávajú nastupujúcej inflácie a rozhodujú sa renovovať svoje byty, stavať domy a investovať do rôznych nehnuteľností. Neradi dávajú peniaze za spotrebný tovar. „Čím skôr utratíte peniaze a dokončíte svoj projekt, tým menej vás zasiahne pokles hodnoty peňazí,” vysvetľuje Krzysztof Kropidłowski.Wood-Mizer nie je priamy výrobca v nábytkárskom priemysle, ale je významný dodávateľ strojov pre tento odbor. „Vyrábame stroje a zariadenia, ktorá sú pre našich zákazníkov nevyhnutné. V súčasnosti rozširujú svoje prevádzky, zlepšujú výrobné linky a zavádzajú nové riešenia. Investujú teraz, aby zaistili lepšiu budúcnosť svojmu podnikamiu,” pripúšťa Krzysztof Kropidłowski.

To vplýva na produkčné možnosti Wood-Mizer: dodacie doby sa pod vplyvom zvýšeného dopytu po priemyslových strojoch na výrobu finálnych drevených výrobkov predlžujú.


Do roku 2022 s optimizmom

Predpokladáme, že rok 2022 bude úspešný, ale aj náročný. Množstvo dreva dostupného na budúci rok pre priemysel a systémové obmedzenia pri aukciách zvyšujú neistotu imvestorov. „Objednávok je veľa a ekonomika si vedie stále dobre, ale inflácia ukrajuje z rentability. Výrobné spoločnosti v drevospracujúcom priemysle budú stavať svoje prevádzkové plány na dostupnosti materiálu. To ovplyvní ich rozhodovanie ohľadom rozšiřovania firmy alebo najímania nových zamestnancov,” podotýka Krzysztof Kropidłowski. „No jednako bude budúci rok zaujímavý, plný výziev. Nastane ďalšia selekcia firiem. Dnes je ťažké povedať, koľko z nich sa s novou ekonomickou realitou vyrovná.”Pre Wood-Mizer vyzerá začiatok budúceho roku optimisticky, ak vezmeme do úvahy počet objednávok do výroby. Pre zákazníkov to však nie je dobrá správa, pretože dodacia doba na stroje sa oproti doposiaľ obvyklej predlžuje. Ako jedna z mála firiem v regióne môže byť Wood-Mizer hrdý, že svoju infraštruktúru v apríli 2021 rozšíril. Vďaka tomu firma vytvorila niekoľko tuctov nových pracovných miest a posilnila svoju výrobu, výskum i vývoj. „Hoci globálny priemysel trpí nedostatkom surovín, naša spoločnosť zvláda túto situáciu veľmi dobre. Naša stratégia plánovania sa ukázala byť veľmi správna, takže do budúceho roku vstúpime s vynikajúcimi predajnými výsledkami za rok 2021 a dlhým zoznamom objednávok zákazníkov na rok 2022,” prezrádza Krzysztof Kropidłowski.Nová výrobná a kancelárska budova a ďalší prirodzený rast

Wood-Mizer sa teší na rozširovanie svojej infraštruktúry v roku 2022, keď bude postavená ďalšia výrobná a skladovacia hala a naberie nových pracovníkov do rôznych oddelení podniku. Celková podlahová plocha nových pracovísk dosiahne 10 000 m2, z toho asi 3 000 m2 pre moderné sklady s piatimi nakladacími rampami, vysokými úložnými regálmi a automatickým systémom ukladania, vyhľadávania a premiestňovania materiálu. V novej hale bude dostatok priestoru pre výrobu pílových pásov aj pre výskumno-vývojové oddelenie.

Wood-Mizer investuje aj do expanzie na lokálne trhy na ďalších kontinentoch. V Ázii, Oceánii a Afrike otvára Wood-Mizer nové zastúpenia, ktoré firme pomôžu získať kontakt s miestnymi zákazníkmi, vytvoriť podmienky pre ďalší rast a ponúknuť im zodpovedajúci zákaznícky servis. „Potrebujeme vziať do úvahy nové klimatické programy a reštrikcie vo vzťahu k životnému prostrediu, ktoré budú zamerané na nadmerné a nezákonné odlesňovanie. Bude sa zároveň objavovať viac lokálne a menej globálne vyťaženého dreva a na týchto trhoch sa vynorí dopyt po spracovaní dreva. Miestni investori sa budú pravdepodobne obzerať po kúpe pásovej píly a v budúcnosti hoci aj po ďalších strojoch z ponuky Wood-Mizer,” vysvetľuje Krzysztof Kropidłowski. „Wood-Mizer sa chystá pokračovať v otváraní nových zastúpení a v prirodzenom rozvoji. Pôjdeme na miesta, kde ešte nikto predtým nebol!”Name:
Email:
Subject:
Message:
x

Vitajte

Tu sa dozviete, ako majitelia pásových píl Wood-Mizer po celom svete aktívne budujú lokálne ekonomiky, keď pília drevo udržateľnejšie a výnosnejšie.

Kontaktujte nás pre viac informácií o Wood-Mizer alebo o ktoromkoľvek z týchto článkov.

TLAČOVÉ STREDISKO