NOVINKY

Výroba syrov, farmárstvo a piliarstvo v Slovinských Alpách

26. júna 2019

Výroba syrov, farmárstvo a piliarstvo v Slovinských Alpách

Na farme PRI LOVRČU neďaleko slovinského mesta Tolmin vyrábajú syr nazvaný po tomto meste a tento syr poznajú dokonca aj za hranicami Slovinska. Je zaujímavé, že na tejto horskej syrárskej farme celoročne pracuje píla Wood-Mizer. Prečítajte si, čo nám slovinský farmár Danilo Bončina, majiteľ farmy PRI LOVRČU povedal.

"Volám sa Danilo Bončina. Žijem v obci Čadrg neďaleko Tolmina, ktorá leží v nadmorskej výške 700 m. Naša hlavná činnosť je farmárstvo a agroturistika na našej farme PRI LOVRČU, kde vo vlastnej mliekarni produkujeme mlieko. V podstate používame produkciu len pre vlastnú potrebu. Naše lesy využívame hlavne na ťažbu dreva.

Farma prechádzala z generácie na generáciu. Hlavný zdroj zisku na farme je mliekareň, kde vyrábame náš syr s názvom tolminc. Väčšina nášho živobytia plynie zo syrov a úrodu spravidla používame pre vlastnú potrebu a pre našich hostí, nakoľko máme dve hosťovské izby. Predávame len prebytky.Tradícia výroby syra započala pred mnohými rokmi v čase vzniku našej obce. Syr bol na jedlo a robil sa i spotreboval doma. Nebolo možné ho nikam dopravovať, kým nebola postavená cesta. Potom sa dostal do údolia a predával sa po celom Slovinsku i za hranicami.  

Kúpili sme pílu LT15, pretože sme potrebovali postaviť novú stajňu. Kvôli úzkej ceste bolo náročné dopravovať drevo do Tolminu.

A tak sme sa rozhodli kúpiť pílu, ktorá by sa ľahko používala a bola čo najfunkčnejšia. Zvažovali sme obstarať si pílu Wood-Mizer a po pol roku sme ju aj kúpili a uviedli do prevádzky. Montáž zabrala asi hodinu, a potom sme už boli schopní začať rýchlo píliť a dosiahnuť kvalitné výsledky.S pílou sme veľmi spokojní. Zostaviť ju bolo ľahké a je prepraviteľná. Poháňa ju elektrický alebo dieselový motor. Všetko drevo potrebné na novú stajňu bolo v podstate napílené touto pílou.

Je nám ľúto len jednej veci, a to, že sme ju nekúpili skôr, pretože je skutočne univerzálna, píli kvalitne s malým odpadom a ľahko sa obsluhuje.

Píla pracuje prakticky neustále – používame ju na pílenie dreva pre vlastnú potrebu a niekedy dokonca pre našich sousedov. Napíli akýkoľvek tvar dreva, hrubý či tenký, rovný alebo zaoblený. Susedia k nám často privezú drevo ráno a my máme pre nich dosky pripravené popoludní!

Srdečne vás pozývame na návštevu obce Čadrg, kde si môžete užiť čerstvý vzduch a skvelý pokoj. Naša farma má dve hosťovské izby pre 4 prípadne 5 osôb. Vítaní ste aj, keď si objednáte sobotný alebo nedeľný obed a návštevu našej mliekarne.

Name:
Email:
Subject:
Message:
x

Vitajte

Tu sa dozviete, ako majitelia pásových píl Wood-Mizer po celom svete aktívne budujú lokálne ekonomiky, keď pília drevo udržateľnejšie a výnosnejšie.

Kontaktujte nás pre viac informácií o Wood-Mizer alebo o ktoromkoľvek z týchto článkov.

TLAČOVÉ STREDISKO