NOVINKY

Udržateľná správa lesa pre miestne komunity v Taliansku

28. apríla 2022

Udržateľná správa lesa pre miestne komunity v Taliansku

Už vyše 20 rokov sa talianska organizácia Alta Val di Suza Forestry Consortium of Turin (ďalej len Spoločenstvo) spolieha na píly Wood-Mizer pri dosahovaní dvoch cieľov udržateľnej správy lesa – ochrany životného prostredia a efektivneho využívania dreva ako suroviny.

Autor: Martina Valentini
Video: Matteo Berlenga


"Dobre spravované lesy sú dôležitou súčasťou miestnej ekonomiky," hovorí Alberto Dotta, riaditeľ Spoločenstva. Ve svete stále viac ovplyvňovanom klimatickými zmenami a častejšími prírodnými pohromami, nie je riadna správa lesa už len prázdny pojem.Spoločenstvo založené v roku 1953 spravuje lesné pozemky 14 obcí v oblasti Alta Val di Suza, čo znamená vyše 18 tisíc hektárov. Udržateľná správa zahŕňa plánovanie a ochranu lesa, od lesnej správy po údržbu lesných ciest. Medzi najzávažnejšie výzvy, ktoré sa v minulých rokoch objavili, patrí ochrana pred živelnými pohromami. Spoločenstvo pracuje na obmedzení rizík spojených so záplavami, zosuvmi pôdy, lavínami a požiarmi. V údolí s prirodzenou krajinou a ľudským osídlením zdravé smrekové, borovicové a smrekovcové nové lesy úzko súvisia s kvalitou života miestnych komunít."S dobrou správou lesa, s jeho funkciami – od produkcie dreva po zachovanie biodiverzity – zostáva les udržateľný navždy," vysvetľuje Dotta. "Teraz spolupracujeme s Univerzitou Turín na pilotnom priestore pre určenie najlepších protipožiarnych opatrení." Jedno z najzaujímavejších riešení je obmedziť množstvo biomasy. "Znížiť biomasu o 30-40% môže znamenať zmenu charakteru požiaru, a teda krotiť plamene pozdĺž ciest, ktoré sa stanú hlavnými líniami boja s ohnňom," pokračuje. V princípe zostáva rozhodný a energický prístup k predchádzaniu požiarom a to prospieva lesu i miestnym ľuďom.Na začiatku tisícročia sa Spoločenstvo premenilo na zvláštnu obchodnú spoločnosť na optimalizáciu využitia dreva pre miestne zariadenia, mosty a objekty infraštruktúry.

"Časom sme investovali do drevospracujúcich strojov, počnúc pásovou pílou Wood-Mizer LT20," hovorí riaditeľ Dotta. "Tento stroj stále pracuje, mení kmene na rezivo a uľahčuje nám údržbu mostov, lávok a plotov."
Hlavnou výhodnou vlastností technológie píl Wood-Mizer je podľa riaditeľa Spoločenstva prispôsobivosť. Píla LT20 je navrhnutá na pílenie kmeňov s priemerom až 80 centimetrov, dlhých takmer osem a pol metra a je vybavená elektronickým Pracovným nastavením (Setworks) na nastavenie požadovanej hrúbky dosky. "Výhod má táto píla celý rad," dodáva Dotta. "Malý, pohyblivý a praktický stroj pracuje dobre tak na mobilných stavebných lokalitách, ako aj stacionárne v našej hlavnej spracovateľskej prevádzke. Skrátka, píla Wood-Mizer celé roky preukazuje svoju univerzálnosť a spoľahlivosť."

Efektívne využívať drevo ako surovinu znamená vytvárať viac príležitostí pre daný sektor a jeho zamestnancov. "Nakupujeme drevo v cene od 25 do 30 euro a jeho cena môže po spracovaní dosiahnuť až  600 euro za kubík," vysvetľuje Dotta. Spoločenstvo dnes zamestnáva vyše dvadsať ľudí. Na začiatku deväťdesiatych rokov boli iba štyria.
Name:
Email:
Subject:
Message:
x

Vitajte

Tu sa dozviete, ako majitelia pásových píl Wood-Mizer po celom svete aktívne budujú lokálne ekonomiky, keď pília drevo udržateľnejšie a výnosnejšie.

Kontaktujte nás pre viac informácií o Wood-Mizer alebo o ktoromkoľvek z týchto článkov.

TLAČOVÉ STREDISKO