NOVINKY

17. novembra 2021

Učenie sa pri práci s drevom s Wood-Mizer vo ŠvédskuZakaždým, keď švédsky podnikateľ David Virén pracuje na nejakej doske so svojou zrovnávačkou/tvarovačkou Wood-Mizer, má pocit, že sa učí ďalšiu lekciu o dreve. "Pracovať s drevom je viac ako len práca, ktorú je treba urobiť. Je to proces učenia sa, z ktorého môžete získať veľa uspokojenia," vysvetľuje.

"Najlepšie na práci s drevom je, že nikdy nebudete úplne vyškolení. Vždy sa nájde nejaký problémik, dokonca aj v prípade, že máte dlhoročnú prax. Povedzme, že robíte pre vášho zákazníka nejaký špeciálny profil, ale nikdy neviete, či sa to dobre podarí. Keď dosiahnete, čo ste dosiahnuť chceli, je to báječný pocit," hovorí David.

Jeho firma, “woodab”, z Torsåkeru, malej obce v provincii Gästrikland v strednom Švédsku, je malý rodinný podnik len s dvoma pracovníkmi, otcom a synom, ktorí sú prístupní objavovať nové veci pri spracovaní dreva. "Rozdelenie práce v mojej firme je jasne dané. Môj otec obsluhuje pílu LT70, ja pracujem s vodorovnou rozmietacou pílou HR115 a štvorstrannou zrovnávačkou/tvarovačkou MP360," hovorí David. "Pílou LT70 pílime kmene a pripravujeme materiál na ďalšie spracovanie strojmi  HR115 a MP360. Vyrábame drevo na sklad, aby sme mohli zákazníkom splniť každé ich želanie."
David vďačí za svoju vášeň pre drevo svojmu otcovi Larsovi, ktorý v minulosti prevádzkoval pílu Wood-Mizer LT40. Lars je skúsený piliar, ktorý pracuje v odbore vyše 25 rokov. Teraz si užíva prácu s pílou LT70, oceňuje blízkosť prírody a čerstvého vzduchu, hoci jeho kabát pokrývajú piliny a väčšinu dňa má ruky zašpinené od smoly.

Lars vymenil svoju starú LT40 za väčšiu pílu LT70 len pred pár rokmi. Pripúšťa, že s touto novou pílou LT70 je jeho práca popri väčšom prevádzkovom komforte rýchlejšia, efektívnejšia a presnejšia. Predošlá LT40 se osvedčila ako spoľahlivá píla, ktorá Larsovi umožnila dlho podnikať v piliarstve. "Otec kúpil LT40, aby ju používal v našom lese. Začalo však prichádzať toľko dopytu, že sa napokon rozhodol využíť ju obchodne a predávať drevo miestnym zákazníkom. Mal s LT40 prácu na plný úväzok," spomína David. "Pretože rástol dopyt po dreve, rozhodol sa otec prejsť na LT70. Píla LT70 má hydraulické funkcie lôžka, automatické ovládanie hrúbky dosiek a ponúka väčší výkon a rýchlosť pri výrobe väčšieho objemu reziva. Tento upgrade bol nevyhnutný."

Pre Dávida začalo toto dobrodružstvo s drevom v roku 1998, keď získal prvé zamestnanie operátora veľkého zarovnávacieho stroja. V roku 2019 sa rozhodol stať sa podnikateľom, otvorill si firmu na spracovanie dreva a zlúčil ju s piliarskym podnikaním otca. "Chcel som rozšíriť otcovu výrobu o hotové výroby, ktoré môžem vyrábať na svojich strojoch HR115 a MP360," hovorí David. Avšak prvé mesiace neboli pre Davidovo vlastné podnikanie ľahké. "Najväčší problém pri rozjazde mojej firmy bol skok zo starého spôsobu života s pravidelnou výplatou do veľmi rušného prostredia vlastnej firemnej prevádzky. Ten prechod bol pre mňa ťažký," priznáva David.

"Dnes je pre mňa zvládnuť podnikanie omnoho ľahšie, pretože som sa naučil ako využiť potenciál strojov Wood-Mizer."
Na otázku, ktorý stroj hrá v jeho podnikaní kľúčovú úlohu, odpovedá David bez váhania – "Rozhodne najdôležitejšia je LT70! Rýchlosť, sila, presnosť, pohodlie obsluhy s počítačovým meracím systémom, ľahká manipulácia – to presne zodpovedá našim potrebám." Akonáhle je drevo pripravené, použije David rozmietaciu pílu HR115, aby popílil dosky a hranoly pre ďalší výrobný krok. "Vybral som si tento stroj, aby som ušetril otcovi čas, takže sa nemusí zdržiavať hranolmi a doskami na svojej píle. Môže sa zamerať na popílenie veľkých kmeňov a produkciu rozmerných kusov dreva pre ďalšie rozpí lenie na HR115. To značne zvyšuje efektívnosť výroby," vysvetľuje David. V poslednej výrobnej etape používa David zrovnávačku/tvarovačku MP360, aby zhotovil finálne produkty pre zákazníkov.

"Ako vidíte, máme zostavenú malú výrobnú linku z troch strojov Wood-Mizer. Začíname pílením kmeňa – to je úloha môjho otca, ja pripravujem menšie dosky a hranoly na vodorovnej rozmietacej píle a nakoniec robím hotové výrobky ako podlahové dosky, obklady, rámy a ďalšie veci na MP360," hovorí David.

Vo Švédsku má drevospracujúci priemysel vedúcu pozíciu v ekonomike štátu. Lesy pokrývajú dve tretiny rozlohy krajiny a medzi Švédmi má práca s drevom dlhú tradíciu. Pocestný môže ľahko natrafiť na domy a budovy postavené z dreva a prekrásne zasadené v lesoch či na brehoch jazier. Tieto pozoruhodné stavby vyžadujú materiál, ktorý je priateľský k prírode i k ľuďom, je ľahko dostupný a relatívne jednoducho spracovateľný. "Popri normálnych objednávkach na stavebné rezivo odo mňa zákazníci zvyknú žiadať pripraviť drevo na reštaurovanie ich domov a budov. Potrebujú laty a dosky s rozmermi na želanie so špecifickými profilmi, pretože chcú pri opravách zachovať pôvodný štýl svojich domov," vysvetľuje David. "Reštaurovanie, a teda aj s tým spojený biznis sú tu veľmi rozšírené. Ľudia nechcú poškodiť alebo vyhodiť staré drevo; chcú mať svoje domy nedotknuté. S MP360 môžem svojim zákazníkom ponúkať všetky možné profily. Som rád, že dopyt po takejto zákazkovej práci neustále rastie."David a jeho otec si uvedomujú aké je dôležité rozvíjať v podnikaní dobré vzťahy, takže so svojimi zákazníkmi spolupracujú. Na druhej strane sa stále spoliehajú na servis od miestneho zástupcu Wood-Mizer, firmu Mekwood AB. "Vynikajúci servis a podpora. Je dobré, že Kjell Larsson (miestny díler) je tu pre nás na zavolanie po telefóne, pretože keď prevádzkujete pílu, vždy je niečo, čo môžete potrebovať – náhradné diely, olej, pílové pásy či technickú radu. Rýchly servis a komunikácia sú zásadné," vysvetľuje David.

David si užíva prácu a poznávanie dreva každý deň a stále myslí na budúcnosť svojej dielne. "Rád by som povýšil svoju zrovnávačku/tvarovačku na MP365, zariadenie s piatimi reznými hlavami, ktoré je schopné tvarovať ešte zložitejšie profily pri púhom jednom priechode strojom. Počítám, že s MP365 by sme boli schopní plniť ešte zložitejšie zákazky pre našich zákazníkov!" uzatvára.
Viac informácií: https://www.instagram.com/wood_ab79/
Name:
Email:
Subject:
Message:
x

Vitajte

Tu sa dozviete, ako majitelia pásových píl Wood-Mizer po celom svete aktívne budujú lokálne ekonomiky, keď pília drevo udržateľnejšie a výnosnejšie.

Kontaktujte nás pre viac informácií o Wood-Mizer alebo o ktoromkoľvek z týchto článkov.

TLAČOVÉ STREDISKO