NOVINKY

Stavba drevených autíčok pre 'Operation Christmas Child' v USA

8. decembra 2021

Stavba drevených autíčok pre 'Operation Christmas Child' v USA

Publikované so  súhlasom organizácie ‘Samaritan's Purse, International Relief Ministry’

Pred vyše 50. rokmi rodina Postemovcov v Západnom Michigane v USA kúpila 10 akrov lesa. Vysoké borovice hladké, javory, žlté alebo krížené topole vo zvlnenej krajine obklopujú Kenov krásny dom, ktorý vlastnoručne postavil.

"Niektoré z týchto topoľov som zasadil pred 30 až 35 rokmi," hovorí Ken. "Ale až vlani sa ukázal dôvod, prečo som ich pestoval."

Vlani Ken zhotovil 10,000 drevených hračiek – autíčiek, všetky z vyrúbaných topoľov a borovíc na svojich pozemkoch. Opýtate sa,  prečo ich urobil toľko? Samozrejme pre akciu Vianoce deťom zo škatule od topánok!Akcia Vianoce deťom (Operation Christmas Child) je charitatívny projekt, ktorý začal vo Veľkej Británii v roku 1990. O tri roky neskôr vytvoril partnerstvo so Samaritan's Purse, čo je medzinárodná podporná organizácia. Myšlienka je poslať vianočné darčeky deťom postihnutým vojnou, chudobou, prírodnými pohromami,  hladomorom či chorobami.  Každý november počas národného týždňa zberu ľudia prispievajú a zhromažďujú škatule od topánok naplnené malými hračkami, hygienickými potrebami a školskými pomôckami, aby sa tieto jednoduché darčeky poslali ďalej deťom.

Preto v roku 2021 Ken Postema zhotovil 20,000 drevených autíčiek. Ken je šesťdesiatdeväť ročný knižný vydavateľ v dôchodku. Celý svoj život sa bavil s drevom a ďalšími kreatívnymi činnosťami. Keď bol chlapec, staval všakovaké autíčka, elektrobicykel a navrhol si aj svoju vlastnú spálňu. Práci s drevom sa priučil od svojho otca, výrobcu nábytku.

"Vždy som otcovi nazeral cez rameno a on ma veľa naučil, spústu metód, pracovných postupov a proste nápadov ako a čo robiť," hovorí Ken. Teraz jeho deväťdesiatjeden ročný otec Robert pomáha nasadzovať osky a kolesá do autíčiek, ktoré Ken stavia. Od apríla pomohol zložiť 17,000 autíčiek, priemerne okolo 100 denne. "Dalo mu to novú silu do života a dôvod ráno vstať," konštatuje Ken. "Rád by sa dozvedel kam všetky tie autíčka pôjdu  a všetko okolo tejto akcie."
Začiatky balenia škatúľ od topánok

Pred troma rokmi Ken o akcii Vianoce deťom mnoho nevedel. Ale keď Kena a jeho ženu Lauru pozval priateľ na „shoebox packing party“ (večierok balenia škatúľ na topánky), začali o tom hovoriť a uvedomili si Kenove skúsenosti s drevom. Mohli by predsa do tých škatúľ vytvoriť jedinečné dielka. Ale čo by to malo byť?

Laura, učiteľka na dôchodku, pomáhala baliť škatule od topánok, keď učila na alternatívnej strednej škole a videla, aký to má na jej študentov vplyv. "Moji študenti prichádzali z najrôznejšieho prostredia," hovorí Laura. "Mnohí boli veľmi problémoví. Niektorí mali komplikované detstvo. Ale tá príležitosť plniť škatule na topánky darčekmi bola pre nich úžasná. Oni vedeli, aké dôležité je mať niekoho, kto vás má rád. Bolo to veľmi pôsobivé!"Dedkov vianočný autosalón

Začiatkom roku 2020 začal Ken vytvárať autíčka vo svojej stodole, ktorú vnúčatá rýchlo prekrstili na "Papa's Christmas Car Shop – Dedkov vianočný autosalón."

"Začali sme s kmeňom, ktorý v lese vyvrátil vietor. Vzali sme ho na pílu a popílili na dosky (two-by-fours znamená 2 x 4 palce). Na vzduchu sa potom suší aspoň šesť mesiacov," hovorí Ken.

"Potom prejdú cez štvorstrannú zrovnávačku/tvarovačku, a tá vytvorí profil autíčka. Vytvarované tyče sa nato prenesú k deliacej píle, kde se napília jednotlivé autíčka. Autíčka potom idú do miešačky naplnenej brúsnou hubou. Po pätnástich minútach sú všetky hladko obrúsené. Potom idú k vŕtačke postavenej na zákazku, kde môžem vŕtať otvory pre osky až na 1,000 autíčiek za hodinu."

Po vyvŕtaní otvorov pre osky zamestná Ken aj ostatných. Popri svojom otcovi sedem vnúčat a pripojí sa aj niekoľko susedov. Každému rozdá sadu, ktorá obsahuje 100 autíčiek, 400 koliesok a 400 kolíčkov osiek, ktoré oni zmontujú.

Keď sú autíčka zostavené, ponoria ich do minerálneho oleja, ktorý ich ochráni pred poškrabaním a usádzaním nečistôt.

Väčšina autíčiek, ktoré Ken vyrobí, sa posiela do rôznych pracovných stredisiek Operation Christmas Child, aby nimi naplnili škatule, a tie se dostanú k deťom v Južnej Amerike, Východnej Európe, Afrike a v Pacifiku.

"Tento projekt je pre mňa a moju rodinu spôsob, ako niečo vrátiť druhým. Rovnako dôležité je potešenie, ktoré zažívajú moji priatelia a rodina pri zapojení sa do tohto projektu. Od našich vnúčat pomáhajúcich svojimi malými silami po môjho deväťdesiat ročného otca, ktorý našiel nový zmysel života, nás tento projekt zasiahol viac, než sme predpokladali," zveruje sa Ken.

Ken už pracuje na autíčkach pre budúcu sezónu škatúľ na topánky. "Dúfam, že povzbudíme ďalších pracovníkov s drevom, aby sa pripojili a dosiahli sme milión vyrobených hračiek, každú z nich ako vyjadrenie lásky k deťom."

Viac sa o akcii Vianoce deťom dozviete tu: https://www.samaritanspurse.org/what-we-do/operation-christmas-child/

***

Name:
Email:
Subject:
Message:
x

Vitajte

Tu sa dozviete, ako majitelia pásových píl Wood-Mizer po celom svete aktívne budujú lokálne ekonomiky, keď pília drevo udržateľnejšie a výnosnejšie.

Kontaktujte nás pre viac informácií o Wood-Mizer alebo o ktoromkoľvek z týchto článkov.

TLAČOVÉ STREDISKO