NOVINKY

Skúsenosť z Kanady: Stavba skleníka

19. mája 2022

Skúsenosť z Kanady: Stavba skleníka

Stan Kujala roky sníval, že postaví skleník na svojom pozemku pri jazere v Port Alberni v Britskej Kolumbii. „S mojou ženou sme už roky vášniví záhradkári,“ povedal Stan. "Odjakživa sme si chceli postaviť skleník, aby sme predĺžili vegetačné obdobie."

S vlastným skleníkom by Stan s manželkou mohli začať sadiť celoročnú úrodu zeleniny včaššie na jar, kým sa vonkajšie podmienky v oblasti stanú pre rast rastlín priaznivými. Klimatizované prostredie skleníka by umožnilo pokračovať v pestovaní rastlín aj počas jesene až do zimy. To znamená, že rodina Kujala každý rok získa niekoľko týždňov naviac, počas ktorých bude môcť nielen produkovať vyšší výnos, ale aj užiť si viac času stráveného pri spoločnej záľube.Stan však vždy nemal na stavbu skleníka dostatok času, kým sa okolnosti nezmenili. Keď v roku 2020 vypukla pandémia COVID-19, narušil sa každodenný život a Stan získal oveľa viac času.
"Objavil sa COVID a priniesol mi viac času, aby som navrhol, začal stavať a dokončil môj skleník," povedal Stan. V lete 2020 vyťažil zo svojho pozemku duglasku a západný červený céder. Potom drevo cez zimu popílil na svojej mobilnej píle Wood-Mizer LT40 Super Hydraulic a získal tak 100 percent reziva na stavbu skleníka.

Po niekoľkých mesiacoch sušenia dosiek bol Stan koncom jari 2021 pripravený začať s výstavbou skleníka. Na projekte pracoval vo svojom voľnom čase a dokončiť ho trvalo dva mesiace. "Moja žena pomohla s niektorými konštrukciami a natieraním dreva," povedal Stan. Jeden priateľ pomohol Stanovi dokončiť ťažkú konštrukciu a nainštalovať plastovú fóliu skleníka.V polovici leta bol skleník hotový. Dokončená stavba má rozmery 3,65 x 3,65 m, spolu 13,3 m2 vnútornej plochy. Stan odhadol, že pri výstavbe skleníka ušetril asi 2 000 dolárov, keďže materiál vyťažil na svojom pozemku a rezivo si napílil sám.
Teraz, keď je skleník postavený, sa Stan snaží dokončiť niekoľko vonkajších renovácií svojho domu, ako je výmena niektorých okenných rámov a cédrových obkladov a chystá sa vybudovať niekoľko nových dokov pri jazere. Po dokončení svojho pôsobivého pandemického projektu dostal Stan mnoho nadšených reakcií od fanúšikov skleníka. "Ľudia obdivujú môj skleník a pýtajú sa, či im tiež taký môžem postaviť!"Name:
Email:
Subject:
Message:
x

Vitajte

Tu sa dozviete, ako majitelia pásových píl Wood-Mizer po celom svete aktívne budujú lokálne ekonomiky, keď pília drevo udržateľnejšie a výnosnejšie.

Kontaktujte nás pre viac informácií o Wood-Mizer alebo o ktoromkoľvek z týchto článkov.

TLAČOVÉ STREDISKO