NOVINKY

Silná žena pri ovládacom pulte píly

29. apríla 2021

Silná žena pri ovládacom pulte píly

Bad Berka sú malé kúpele v nemeckej spolkovej krajine Durínsko. Tu sme sa stretli so Sandrou Eule, jedinou ženou, ktorá prevádzkuje v Nemecku pílu Wood-Mizer. Spoznali sme v nej peknú blondínu so srdcom i dušou, vždy plnú energie.

V roku 2004 začal jej otec podnikať - píliť na zákazku s mobilnou pílou LT40. Keď ochorel, rodina zvažovala, že pílu predajú. Do tej doby pracovala Sandra v potravinárskom priemysle a s piliarstvom nemala žiadne skúsenosti. Dlho nepremýšľala a rýchlo sa vrhla do otcovho podnikania, aby v ňom pokračovala."Otec ma všetko naučil," spomína Sandra. "Píliť, zvládnuť údržbu píly i jednať so zákazníkmi. Vždy sme boli dobrý tím."Otec ju aj potom navštevoval na píle každý deň až do svojej smrti, aby sa uistil, že všetko prebieha dobre a dával jej pritom cenné rady.

Aby lepšie skĺbila rodinu s prácou, presťahovala sa s deťmi do svojho domu vedľa domu rodičov. Teraz jej mohla matka postrážiť po škole deti, pretože keď človek podniká sám, dlhé pracovné dni nie sú výnimočné. Keď pomôže rodina, je všetko ľahšie.

"Samozrejme som si často opakovala, prečo som si len vybrala také ťažké povolanie, ale v skutočnosti píliť nie je fyzicky namáhavá práca. Napokon, iba chodím celý deň s reznou hlavou tam a späť," hovorí Sandra so smiechom. "Naozaj ťažko pracujú tí, čo odeberajú hotové dosky z píly a ukladajú ich vedľa."

Píla Wood-Mizer je spoľahlivý stroj, ktorý dokáže dobre píliť akýkoľvek druh dreva s vysokou presnosťou. Vďaka úzkemu pílovému pásu robí píla reznú škáru hrubú asi 2 mm, čo prináša v porovnaní s reťazovou alebo kotúčovou pílou viac hotových dosiek z každého kmeňa. V Nemecku stretnete stroje Wood-Mizer takmer na všetkých na pílach, skoro v každej dedine.

LT40 je všeobecne jedna z najobľúbenejších píl Wood-Mizer na svete pre svoju jedinečnú konštrukciu, spoľahlivosť a mobilitu. Táto píla robí presné rezy dokonca aj keď je umiestnená na nerovnom teréne, hoci v lese. Má výkonný hydraulický systém, ktorý zdvihne kmeň zo zeme, umiestni ho na lôžko, obracia ho, upne a pevne pridrží počas pílenia. Ovládacia konzola má Pracovné nastavenie, takže Sandra nemusí v duchu počítať a pamätať si rozmery – zadá požadovanú hrúbku dosky a rezná hlava sa automaticky umiestni do požadovanej výšky."Technika nie je zrovna moja silná stránka, ale keď sú veci príliš zložité, mám po ruke mechanika. Je to dobrý priateľ môjho otca – tiež jeden zo starej školy – ten je tu vždy, keď potrebujem pomoc."

Sandra sa zoznámila s obsluhou LT40 tak dobre, že v apríli 2018 kúpila novú LT40 s benzínovým motorom. Od doby keď jej otec kupoval prvú pílu, inžinieri Wood-Mizer urobili na konštrukcii píly množstvo vylepšení, takže nový model sa obsluhuje oveľa pohodlnejšie a ľahšie.Jej pracovisko, vzdialené asi 2 km od domu, je na starej čerpacej stanici LPG. Zdieľa tam priestor v nepoužívanej ohrade na ovce s dvoma ďalšími nájomníkmi. Tu má svoju pílu a ďalšie stroje, malý  obchod s rezivom a tiež sklad palivového dreva, čo je tak akosi prirodzená súčasť práce s drevom.

"Manipulácia s palivovým drevom je vyčerpávajúcejšia ako práca na píle, i napriek tomu, že máme štiepačku aj nakladač," hovorí Sandra.Sandra je naozaj silná žena. Okolo 60%, teda väčšinu svojho pracovného času píli na objednávku pre zákazníkov, ktorými sú štátne lesy aj súkromníci. Píli aj dubové kmene na trámy pre ďalšie veľké piliarske podniky. Skutočnosť, že pracuje ako dobrovoľná značkárka turistických chodníkov, sa veľmi hodí k jej záujmom, pretože to posilňuje jej kontakt s lesom a s vlastníkmi lesa. V zime Sandra pílu na mesiac zavrie a predáva vianočné stromčeky na trhu v meste, čo sa už stalo tradíciou.

Keď sme Sandru navštívili na jej píle, pílila práve kmene borovice. V ten deň mala pri sebe štyroch pomocníkov a tá partia vyzerala byť neuveriteľne dobre zohratá. Dvaja muži odstraňovali kôru z kmeňov, ktoré potrebovali pre nejaký stavebný projekt; dvaja ďalší pracovali na píle. Každý ich pohyb bol dokonalý a mohli ste vidieť, že ich to napriek horúčave baví. Cez prestávku prišla Sandrina matka a priniesla desiatu. Boli s ňou deti a pes, vnuk jedného z pomocníkov prišiel na bicykli, všetci v dobrej nálade a hovorili o všetkom možnom – práca v prepojení so skutočným životom – a tak to má byť.

Name:
Email:
Subject:
Message:
x

Vitajte

Tu sa dozviete, ako majitelia pásových píl Wood-Mizer po celom svete aktívne budujú lokálne ekonomiky, keď pília drevo udržateľnejšie a výnosnejšie.

Kontaktujte nás pre viac informácií o Wood-Mizer alebo o ktoromkoľvek z týchto článkov.

TLAČOVÉ STREDISKO