NOVINKY

Priemyslové piliarske systémy Wood-Mizer predstavené na veľtrhu LIGNA 2023

19. mája 2023

Priemyslové piliarske systémy Wood-Mizer predstavené na veľtrhu LIGNA 2023

Na veľtrhu LIGNA predstavila spoločnosť Wood-Mizer Systems svoje najlepšie a najmodernejšie linky, vrátane jednej určenej na spracovanie veľkých objemov dreva na báze priemyslovej píly WB2000 a ďalšej vyvinutej na spracovanie guľatiny na paletové dosky na báze dvojitej zvislej píly TVS-HD. Okrem toho spoločnosť Wood-Mizer predviedla aj svoje najpokročilejšie riešenie ťažkej piliarskej práce - optimalizačnú omietačku EA3000.

Priemyslové piliarske riešenia Wood-Mizer priťahujú pozornosť priemyslu vďaka svojej prijateľnej cene a nízkym nákladom na údržbu v porovnaní s podobnými riešeniami ponúkanými konkurenciou. Zákaznícky upravené piliarske linky Wood-Mizer umožňujú dosiahnuť maximálny výnos z každého kmeňa pri čo najnižšej produkcii odpadu. Vďaka konštrukcii prispôsobenej konkrétnym potrebám zákazníkov môžu piliarske spoločnosti znížiť prácnosť a zároveň využiť automatizáciu i chytré riešenia, aby zvýšili svoju produktivitu.

Od svojho uvedenia na trh v roku 2015 si rad piliarskych firiem po celom svete nainštaloval priemyslovú pílu Wood-Mizer WB2000, čím zvýšili svoju produktivitu dvoj až trojnásobne. Priemyslová píla Wood-Mizer WB2000 je stroj, ktorý v sebe spája výhody technológie tenkých a širokých pílových pásov - účinnú reznú hlavu na vysoko výkonné pílenie, navrhnutú na prácu s 50 mm alebo 75 mm širokými, prípadne 100 mm širokými pílovými pásmi Stellite, masívne lôžko s hydraulikou na manipuláciu s kmeňmi a množstvo funkcií, aby sa ľahko obsluhovala.

Na veľtrhu LIGNA bola priemyslová píla WB2000 vybavená novou kabinou obsluhy, ktorá zvyšuje bezpečnosť a pohodlie obsluhy. Izolovaná, priestorná kabína poskytuje pohodlné pracovné prostredie a dobrý výhľad na pílenie. Ľahké ovládanie píly z kabíny umožňujú až štyri videokamery sledujúce proces a 12 palcový dotykový displej s dvoma joystickmi na aktiváciu funkcií a ovládanie parametrov pílenia.

Moderná a ťažká konštrukcia lôžka píly s nosnosťou 6 ton je postavená na dvoch robustných oceľových nosníkoch tvaru C (400 x 110 mm). Lôžko je vybavené najmodernejšími hydraulickými funkciami na manipuláciu, vrátane upínania kmeňa, reťazových obracačov, poháňaných valcov, bočných opierok a upínania s prítlakom nadol. Komponenty na manipuláciu s kmeňom sú modulárne a možno ich prispôsobiť individuálnym požiadavkám.

Priemyslovú pílu WB2000 možno použiť ako efektívny, samostatne pracujúci stroj alebo ako súčasť priemyslovej piliarskej linky na vysoko výkonnú a automatizovanú veľkoobjemovú výrobu dreva. Široký výber hydraulickej výbavy a predĺžení lôžka z nej robí univerzálny stroj na spracovanie kmeňov rôznych priemerov, dĺžok a hutnosti.  

Priemyslová píla WB2000 s dávkovacou plošinou na kmene, triediacim stolom a rozmietacou pílou s dvojitým vretenom MR200 je vysoko účinná piliarska linka určená pre veľké piliarske podniky. Plošinu na rýchle a bezpečné nakladanie kmeňov možno konfigurovať v dĺžke od 3,6 m do 6 m a s 2-3 transportnými reťazami (k dispozíci aj vo verzii pre ťažkú prevádzku). Za pílou je umiestnený modulárny triediaci stôl na automatizovaný príjem materiálu a jeho nasmerovanie na ďalšie spracovanie. Jednotlivé moduly (každý s dĺžkou 3 m) možno spájať do kapsí a násobiť ich tak, aby vzniklli triediace zväzky. Piliarsku linku možno tiež rozšířiť o ďalšie stroje a zariadenia, napr. na ľavej a pravej strane môžu byť inštalované sklzy alebo zberné vaky, omietacie alebo rozmietacie píly. Mohol by byť inštalovaný aj dopravník na odber materiálu, ktorý by dopravoval hranoly k rozmietačke a triesky do štiepkovačky.   

Multirip (víacnásobné rozmietanie) MR200 s dvoma vretenami je dokonalý priemyslový stroj, ktorý zvyšuje produktivitu píly, skracuje čas a redukuje prácu potrebnú na pozdĺžne rozpílenie hranolov. Vzhľadom na svoju spoľalivosť, presnosť a všestrannosť je výhodnou investíciou vo veľkých výrobných závodoch. Jeho kompaktná a funkčná konštrukcia zahŕňa centralizovaný ovládací panel, premenlivú rýchlosť posuvu (1,5-15 m/min), laserové ukazovátko a pomocný podávací valec, odolné modulárne podávacie a odoberacie stoly, 3 poháňané prítlačné valce a voliteľný vstavaný štiepkovač. MR200 pracuje až s 12 pílovými kotúčmi na každom hriadeli, čo výrazne zrýchľuje proces pílenia. Dokáže píliť drevo so šírkou až 540 mm a hrúbkou až 200 mm.
Spoločnosť Wood-Mizer predstavila na veľtrhu LIGNA aj dvojitú zvislú pílu TVS-HD so šikmou plošinou na kmene, zariadením na triedenie materiálu a dva stroje na priemyslovú optimalizáciu - horizontálnu pílu HR500 a omietačku dosiek EG800. Tento rad bol vyvinutý v reakcii na potreby výrobcov paliet, ktorí hľadajú vyššiu výťažnosť dreva, nižšie nároky na technickú údržbu, menšiu spotrebu energie a nižšie náklady na pracovnú silu.

Dvojitá zvislá píla TVS-HD je cenovo výhodné, univerzálne, vysoko výkonné, spoľahlivé a odolné priemyslové piliarske riešenie. Píla sa dodáva s vynikajúcou technickou podporou počas záručnej doby aj po nej. Píla TVS-HD dokáže pri jednom priechode efektívne odstrániť obidva zvislé boky kmeňa s priemerom až 450 mm a dĺžkou 5,2 m. Vďaka dvom rezným hlavám poháňaným dvoma elektromotormi (každý s výkonom 18,5 kW) prebehne pílenie oboch strán naraz pri jednom priechode. Centralizovaný hydraulický systém napína oba pílové pásy súčasne (šírka 50 mm alebo 32-38 mm, dĺžka 4670 mm). Z vyvýšeného stanoviska s ergonomickým ovládacím panelom môže obsluha zvoliť požadovanú veľkosť rezu, pretože stroj sa na túto veľkosť automaticky nastaví bez toho, aby bolo nutné kmene pred pílením triediť.
Stroj je nastavený tak, že šikmá nakladacia plošina dopravuje kmene do automatického obracača. Obracač guľatiny s kladivovými pneumatickými valcami sa na vstupnej strane otáča a umiestňuje materiál na pohyblivý reťazový podávač. Ďalej je kmeň vedený systémom prítlačných valcov, ktoré mu poskytujú maximálnu stabilitu pri pílení. Po vykonaní rezu sa uvoľňujú bočné kotúče systému odstraňovania odrezkov a tie padajú na dopravníky inštalované pod nimi.

Zvýšenie efektivity výroby paliet vyžaduje optimalizáciu niektorých piliarskych operácií, ako je napríklad rozrezávanie hranolov alebo omietanie dosiek. Preto sa TVS-HD nejlepšie uplatňuje v piliarskom systéme s viac hlavovou horizontálnou pílou HR700 a priemyslovou omietačkou EG800.  

Viac hlavová horizontálna píla HR700 je určená pre piliarske firmy, ktoré rastú a rýchlo expandujú. Jej modulárna konštrukcia umožňuje použiť až šesť hláv, aby sa veľé hranoly dali premeniť na šesť fošní a jeden zvyšok pri jedinom priechode. Píla HR700 je k dispozícii v základnej konfigurácii s dvoma hlavami a možno ju kedykoľvek rozšíriť o ďalšie moduly. Jedna pílová hlava využíva pilový pás 32-38 mm široký a 4670 mm dlhý  a je poháňaná elektromotorem s výkonom 11, 15 alebo 18,5 kW, čo umožňuje píliť hranol s rozmermi 400 x 400 mm. Model HR700 je vybavený dvojitým oceľovým dopravným pásom podporujúcim plnú šírku hranola, poháňanými valcami s hrotmi, aby sa pridala dostatočná sila pohybujúcim sa  hranolom, centralizovaným systémom napínania a mazania pílových pásov pre každý dvojhlavový modul a voliteľnými valcami pre kratšie hranoly. Ovládacia stanica môže mať aj viacnásobné Pracovné nastavenie a elektrický pohyb nahor/nadol.

Priemyslová omietačka dosiek Wood-Mizer EG800 je univerzálny stroj, ktorý v sebe spája funkcie omietačky a rozmietačky. Jej primárna funkcia je vysokou rýchlosťou omietať dosky s hrúbkou až 50 mm. Pri nižších podávacích rýchlostiach môže omietať materiál s hrúbkou až 110 mm. Model EG800 je k dispozícii s motormi s výkonom 30-55 kW, ktoré poháňajú štandardné štyri pílové kotúče (max. priemer 400 mm) na 60 mm hriadeli. S prídavnou sadou distančných vložiek možno inštalovať viac kotúčov, aby sa dosiahli rôzne rozmery výrobku. Elektronická regulácia rýchlosti posuvu je v rozmedzí 0-50 m/min v samostatnom režime alebo až 130 m/min pri práci v piliarskej linke. Valčekové podávacie/odoberacie stoly umožňujú bezpečnú a pohodlnú obsluhu stroja. Materiál vstupuje cez otvor s rozmermi 640 x 120 mm s ochranným závesom a je vnútri podávaný pomocou štyroch spodných valcov a dvoch modulárnych valcov s prítlakom. Na želanie je omietačka/rozmietačka EG800 k dispozícii s nastaviteľným kotúčom ovládaným z Pracovného nastavenia panelu obsluhy, štyrmi laserovými ukazovátkami na ľahké zarovnanie dosky, predĺžením podávacieho/odoberacieho stola a pásovým dopravníkom pilín.  

V samostatnom stánku určenom pre priemyslových vystavovateľov spoločnosť Wood-Mizer predstavila svoje najnovšie, technologicky najvyspelejšie riešenie pre piliarsky priemysel - optimalizačnú omietačku EA3000 pre systémy Wood-Mizer. Využíva pokročilú technológiu snímania kamerou na dosiahnutie vysokej presnosti a nízkeho odpadu pri procese omietania. Všetky operácie - od podávania materiálu cez skenovanie, polohovanie až po pílenie - prebiehajú automaticky. Model EA3000 je vybavený motormi s výkonom 2 x 30 kW (voliteľne 2 x 45 kW), ktorý umožňuje efektívne píliť materiál so šírkou až 550 mm a hrúbkou až 100 mm. Pri podávacej rýchlosti 150-250 m/min môže rýchlosť výroby dosiahnuť až 16 dosiek za minútu. Stroj pri pílení využíva dva vystredené pílové kotúče s priemerom 450 mm. V štandardnej konfigurácii je stroj EA3000 vybavený elektrickým servo systémom, automatickým zarovnávaním dosiek, stacionárnou ovládacou stanicou PLC, optickým skenerom materiálu a systémom poháňaných pneumatických prítlakov. Voliteľne možno omietačku vybaviť systémom priečneho skenovania dosiek.
Všetky stredné a veľké drevospracujúce podniky sú vítané k spolupráci so spoločnosťou Wood-Mizer Industrial Sawmilling Solutions. Technický tím spoločnosti Wood-Mizer je odhodlaný a pripravený podeliť sa o svoje najlepšie znalosti a skúsenosti a pomôcť tak vášmu podniku rozvíjať sa a prosperovať.

***

Name:
Email:
Subject:
Message:
x

Vitajte

Tu sa dozviete, ako majitelia pásových píl Wood-Mizer po celom svete aktívne budujú lokálne ekonomiky, keď pília drevo udržateľnejšie a výnosnejšie.

Kontaktujte nás pre viac informácií o Wood-Mizer alebo o ktoromkoľvek z týchto článkov.

TLAČOVÉ STREDISKO