NOVINKY

Poľský podnikateľ tvorí jedinečný nábytok zo starého dreva a historických artefaktov

22. augusta 2021

Poľský podnikateľ tvorí jedinečný nábytok zo starého dreva a historických artefaktov

"Príroda nás robí šťastnými" – znie krédo Kamila Brodu, podnikateľa z poľského mesta Skarżysko-Kamienna, ležiaceho medzi Varšavou a Krakovom. Kamil pracoval 20 rokov v oblasti finančníctva, až sa napokon rozhodol uskutočniť svoje sny a začal pracovať s drevom. Svoju firmu OLD Mountains (Staré hory) založil, aby tvoril nábytok a predmety každodennej potreby z dreveného odpadu v spojení s oceľou, betónom, sklom a ďalšími materiálmi ako výrazom originálnej filozofie spojenej s týmito unikátnymi výrobkami, ktorou chce Kamil oslovovať svojich zákazníkov.

OLD Mountains je malá rodinná firma situovaná na predmestí mesta strednej veľkosti, obklopeného lesmi a poliami, kde je pomerne ľahké získať prístup k drevu a kde je dostatok priestoru inštalovať drevospracujúce stroje. Kamilova dielňa je plná profesionálnej výbavy pre prácu s drevom, predovšetkým strojov Wood-Mizer a na sklade má jedinečné hotové výrobky, čakajúce na svojich zákazníkov.

"Naša drevospracujúca firma sa zaoberá dizajnom a výrobou najmodernejšieho nábytku a predmetov dennej potreby, v ktorých kombinujeme staré drevo s betónom, oceľou a sklom. Spojením takýchto materiálov poskytujeme našim zákazníkom dobre vyzerajúcea originálne výrobky. Drevo, ktoré používame vo výrobe, je odpadový materiál a pochádza z demolícií nepotrebných hospodárskych budov či z výrubu starých ovocných sadov. Oceľ pochádza z recyklovaných znehodnotených strojov, ktoré už nikoho nezaujímajú, no v našich výrobkoch sa snažíme obnoviť niektoré časti ich starých životov," vysvetľuje Kamil. "Radi by sme, aby nám naše výrobky pripomenuli staré časy, ale na druhej strane ich chceme urobiť tak, aby lahodili oku a boli samozrejme čo najpraktickejšie."

Jedným sú výrobky s logom OLD Mountains veľmi výnimočné – sprostredkovávajú svojim majiteľom starú múdrosť. Spoločnou vlastnosťou všetkých týchto výrobkov je propagácia umenia "vyrovnaného života," pod čím sa rozumie život v súlade s prírodou, radosť a zážitok z poriadku a sporiadanosti, spočívajúci v minimalizácii každodenných predmetov, ktoré nás obklopujú. Takýto životný prístup nám pomáha dosiahnuť vnútorný pokoj , pocit bezpečia a šťastia. Toto posolstvo OLD Mountains má priamu spojitosť s filozofickými prúdmi ako wabi-sabi ( Pojem z japonskej estetiky, ktorý je zameraný na schopnosť prijať krásu vecí v ich pominuteľnosti a nedokonalosti. Od toho sa odvíja svetonázor, ktorý nabáda žiť prítomnosťou, akceptovať nedokonalosť a oceňovať jednoduchosť.) , hygge (dánske a nórske slovo, vyjadrujúce pohodový prístup k životu, spojené s pohodlným bývaním a umením nájsť  si niečo krásne v každom životnom okamihu) a lagom (Označenie konceptu primeraného života a správania, pôvodom zo Švédska. Samotný výraz znamená v švédčině „tak akurát“, „ani málo, ani veľa“, „primerane“). Tieto smery sú v opozícii voči neustále rastúcemu materializmu či účasti v dravej konkurenčnej súťaži.  Na druhej strane uprednostňujú skromnosť, funkčnosť a ocenenie toho, čo nás už obklopuje. To presne zodpovedá produktom, ktoré vo svojej dielni Kamil vyrába. "Naše výrobky pomáhajú ľuďom nájsť cestu k skutočnému šťastiu. Posilňujú medziľudské vzťahy, obklopení našimi výrobkami sa ľudia cítia pokojne a prirodzene. Zákazníci oceňujú, že naše výrobky sú  ‘jednoducho pekné’ - čo znamená, že sú jednoduché, pohodlné a vyrobené s ohľaduplnosťou k prírode," hovorí Kamil.
Firma Kamila Brodu má len troch pracovníkov, takže delenie úloh je jasné. Kamil, využívajúc svoje profesné skúsenosti, sa venuje dizajnu výrobkov, marketingovej činnosti a hľadá nové cesty ako expandovať. Dvaja ďalší členovia tímu, starší brat a Kamilov syn, sú prevádzkoví pracovníci , ktorí sa zaoberajú samotnou výrobou. "Práca s drevom bol môj dávny sen. Vždy som obdivoval talent svojho brata Darka, s akým vyrábal vtáčie kŕmidlá, drevené darčekové škatulky či záhradné besiedky a teraz nadišiel čas, keď môžeme spojiť naše úsilie v spoločnej práci s drevom," pokračuje Kamil.

Prvé mesiace podnikania neboli pre rodinu ľahké, pretože pristupovali k svojej práci skôr ako ku koníčku, takže nepočítali čas potrebný na zhotovenie výrobkov. Avšak keď museli spočítať cenu pre zákazníka, pocítili sklamanie, pretože náklady boli vysoké a zisk malý. "Chceli sme získať nezávislosť a chceli sme v našej dielni zvýšiť produktivitu. Preto sme sa rozhodli investovať do profesionálnych strojov na spracovanie dreva od Wood-Mizer," hovorí Kamil. Prvý stroj, ktorý firma OLD Mountains  objednala, bola štvorstranná zrovnávačka/tvarovačka Wood-Mizer MP260, ktorá obsluhe umožnila podstatne zrýchliť proces prípravy dreva. "Pre nás je dôležité, aby sme boli schopní materiál pripraviť rýchlo, presne a konzistentne, teda so zhodnými parametrami. Inak by sme neboli schopní ponúknuť našim klientom atraktívne výrobky v dostatočnom množstve a v krátkych lehotách," vysvetľuje Kamil.


Zrovnávačka/tvarovačka MP260 združuje niekoľko drevospracujúcich operácií v jednom stroji. To prináša úsporu miesta v dielni, nižšie náklady na údržbu a vyššiu efektivitu. "Je to spoľahlivý a osvedčený stroj s ľahkou obsluhou a nastavovaním, pomocou ktorého môžeme udržať vysokú konzistentnosť výroby. Než sme objednali našu zrovnávačku/tvarovačku MP260, zháňal som o nej informácie. Zistil som, že bola už dlhé roky predávaná na švédskom trhu, takže nároční škandinávski zákazníci jej konštrukciu dokonale preverili. V súčasnosti ju ponúka Wood-Mizer so sídlom v poľskom meste Koło, takže pre zákazníka jako som ja je ľahké byť v kontakte so servisom, môžem továreň navštíviť a stroj osobne vidieť alebo si dohodnúť schôdzku s technikom vo svojej dielni. Dnes je hladká spolupráca pri budovaní obchodných vzťahov životne dôležitá.

Ďalšie stroje, ktoré firma OLD Mountains kúpila sú mobilná píla LT15CLASSIC Mobile a zrovnávačka MP100. Tie umožňujú pripravovať materiál v úvodnej fáze výroby. "S mobilnou pílou LT15 môžeme píliť kmene priamo na mieste a tvarovať ich podľa našich potrieb. Napríklad, keď rúbeme nechcené stromy v starom sade, môžeme sa už tam rozhodnúť o podobe našich budúcich výrobkov," prezrádza Kamil. "Moja LT15 je vybavená lôžkovými priečkami a bočnými opierkami schopnými upevniť na lôžku aj krátke kmene, takže je to dokonalé riešenie pre pílenie materiálu na predmety dennej potreby s malými rozmermi. Píla má robustný pevný rám lôžka, ktorý zostáva tuhý pri prevádzke i počas prepravy. Zrovnávačka MP100 je ideálne riešenie pre prvotné zrovnanie surového dreva priamo na lôžku píly. Môže byť vybavená aj profilovými nožmi a použitá na prípravu trámov na stavbu domu. V našom prípade používame MP100 na stavbu originálnych stenových priečok."
Spolupráca s Wood-Mizer pomohla tejto rodine expandovať dvoma významnými  spôsobmi. Po prvé, zrovnávačka/tvarovačka MP260 pomohla zvýšiť efektivitu prípravy materiálu pri zachovaní presnosti a vyrovnanej kvality. A po druhé, píla LT15CLASSIC so zrovnávačkou MP100 im umožňuje mať pod kontrolou prípravu materiálu priamo na mieste, kde pília kmene.  Kamil Broda konštatuje, že udržiavať dobré obchodné vzťahy s Wood-Mizer je ľahké, pretože táto spoločnosť veľmi dbá o dobrý zákaznický servis. Každý, kto niekedy kupoval výrobok OLD Mountains, si musel všimnúť, že popri estetických a funkčných výrobkoch dostal aj niečo navyše – filozofický návod "ako žiť chytro a rozumne."


Name:
Email:
Subject:
Message:
x

Vitajte

Tu sa dozviete, ako majitelia pásových píl Wood-Mizer po celom svete aktívne budujú lokálne ekonomiky, keď pília drevo udržateľnejšie a výnosnejšie.

Kontaktujte nás pre viac informácií o Wood-Mizer alebo o ktoromkoľvek z týchto článkov.

TLAČOVÉ STREDISKO