NOVINKY

Piliarstvo vo francúzskych Alpách s mobilnou pílou Wood-Mizer LT70

9. januára 2023

Piliarstvo vo francúzskych Alpách s mobilnou pílou Wood-Mizer LT70

Aká píla je najlepšia na prácu v horských oblastiach? Piliarstvo v Alpách vyžaduje od miestnych piliarov silnú náturu a rozhodnosť. Vliecť pílu nahor po horských cestách býva náročná úloha aj pre najskúsenejších piliarov. Popri skúsenostiach a praktických zručnostiach potrebujú aj správnu piliarsku výbavu, aby svoju prácu dobre zvládli.

Xavier Poulat z horskej oblasti Trièves tvrdí, že najlepšia píla akú kedy mal, je mobilná píla Wood-Mizer LT70 s plnou hydraulikou a bezdrôtovým ovládáním. Vie, čo hovorí, pretože jeho píla LT70 je piaty stroj Wood-Mizer, ktorý počas svojej piliarskej kariéry používa.V Monestier-de-Clermont, malej obci v pohorí Trièves, časti francúzskych Álp, je veľký dopyt po službe píliť na zákazku. Ľudia tu potrebujú kvalitné drevo na stavbu domov, na údržbu fariem a na výrobu originálneho nábytku. Vedia, že sú obdarení hojnosťou okolitých lesov a dávajú prednosť drevu, ktoré bolo vyťažené na mieste a zostane v miestnej ekonomike. Pre ľudí z miestnych obcí sú stromy dar prírody, ktorým by sa nemalo plytvať.
“Často som videl krásne tvrdé drevo vyťažené a predané ako palivové drevo. Mrzelo ma to, pretože som vedel, že toto drevo by si zaslúžilo oveľa viac. Mohlo sa využiť v stolárstve, umeleckom stolárstve alebo v tesárstve. Akonáhle som našiel tú správnu pílu pre moje podnikanie, vedel som, že mojou úlohou je zachraňovať miestne drevo a umožniť ľuďom naokolo, aby z neho mali prospech. Dnes sa snažím pracovať len so stromami, ktoré vyrástli tu a spracovať ich pre miestnu komunitu,” vysvetľuje Xavier Poulat, piliar s vyše dvadsať šesť ročnou praxou na píle Wood-Mizer.
Xavier sa narodil do farmárskej rodiny pevne spojenej s pôdou a lesom. Jeho otec sníval o tom, že ho uvidí pracovať na farme, no Xavier sa rozhodol stať sa piliarom. “Než som začal so svojím podnikaním, pracoval som 15 rokov v lese, učil som sa od svojich dvoch bratov drevorubačov. V roku 1994 som na lesníckej výstave prvýkrát videl mobilnú pílu a úplne ma ohromila. Okamžite som kontaktoval zástupcu Wood-Mizer a na druhý deň podpísal objednávku,” spomína Xavier.

Xavierove začiatky v piliarskom podnikaní boli plné elánu a nasadenia, nakoľko nemal žiadne potiaže s tým, že by zákazníci nevyhľadávali jeho služby. Naučiť sa obsluhovať pílu bolo relatívne ľahké, i keď sa musel naučiť správne udržiavať pílové pásy. “Bývalo to dosť náročné, naostriť a nastaviť pílový pás. Dnes sú pílové pásy výkonnejšie, lebo ich udržiavam pomocou vlastného vybavenia od Wood-Mizer. Piliari môžu ľahko nastavovať a prevádzkovať pílu Wood-Mizer, dokonca aj keď vedia len málo o mechanike,” potvrdzuje Xavier.

Xavier prevádzkuje pílu Wood-Mizer LT70 a prezrádza, že je to piata píla Wood-Mizer v jeho kariére, a to zďaleka tá najlepšia. Za tie roky mali všetky jeho stroje Wood-Mizer dobrú hodnotu, čo sa týka produkcie rentabilných výrobkov, pretože boli vždy odolné a spoľahlivé. “Sledujem vývoj strojov Wood-Mizer od doby, keď sa objavili na francúzskom trhu. Snažím se o upgrade mojich píl každých 4-5 rokov, ako sa na strojoch objavujú nové vylepšenia. Začínal som s benzínovou pílou LT40, potom som ju zmenil na dieselovú pílu LT40 a ostatných päť rokov to bola už len píla LT70. Toto je tretia píla LT70 v rade,” konštatuje Xavier.

Mobilná píla LT70 je perfektná voľba pre piliarov, ktorí čelia veľkej kapacite dreva a potrebujú krátky výrobný čas. Xavierova píla LT70 je mobilný stroj, umožňuje mu cestovať po okolí kvôli piliarskym zákazkám. Dnes si už nevie predstaviť prácu bez hydraulických funkcií na lôžku píly, ktoré zahŕňajú zvislé bočné opierky, centrálne dvojtyčové upínanie a reťazové obracače kmeňa. Aby sa zvýšila životnosť pílového pásu, používa aj odkôrňovač (predrez). Úplne nadovšetko oceňuje Xavier bezdrôtové ovládanie pre pohodlnú obsluhu stroja bez ohľadu na poveternostné podmienky. “V porovnaní s mojou predošlou pílou LT40 pracuje LT70 rýchlejšie a ponúka väčšiu reznú kapacitu. Môžem teraz pootáčať objemné a zakrivené kmene pomocou plných funkcií hydrauliky lôžka. Navyše mám celé ovládanie prepojené s bezdrôtovou jednotkou operátora, s tou môžem chodiť okolo píly a nájsť si nejlepšiu pozíciu. Všetky tieto funkcie LT70 značne zlepšili môj spôsob práce, " zdôrazňuje Xavier.
Xavier s chuťou pracuje pre miestnych zákazníkov v okruhu 100 km, zásobuje ich lokálne vyťaženým drevom. Je známy svojou prizpôsobivosťou v snahe vyhovieť, pretože môže svoju mobilnú pílu LT70 dovliecť prakticky kamkoľvek si zákazník určí a vykonať tam všetky druhy piliarskej práce. “Ľudia oceňujú, že môžem prísť na ich miesto so strojem a urobiť tam pre nich všetku prácu. Môžem ich zásobovať doskami, hranolmi aj strešnými trámami. Počas mojej pracovnej kariéry som pílil všetky možné druhy dreva zahrňujúce mäkké i tvrdé drevo, topoľ, gaštan, atď. Nikdy som si nesťažoval na nedostatok práce – spracovávam okolo 1000 kubíkov dreva ročne,” hovorí.  

“Pracujem s ľuďmi, ktorí si stavajú domy sami, takí vedia, ako si zorganizovať prácu, aby bola efektívna. Používajú traktory, ktorými priblížia kmene k piliarskemu pracovisku ešte predtým, než dorazím, odoberajú čerstvo odpílené dosky počas pílenia kmeňa a napokon si ich odvezú zložiť na svoju skládku. Zákazníci ma často žiadajú o 6,5 m dlhé kusy používané pri stavbe domu, ale dávnejšie som pre nich robieval aj dlhšie trámy. S mojou prvou pílou LT70 na lôžku dlhom 8,5 m som jazdieval do rôznych lyžiarskych stredísk píliť na zákazku. Občas bolo veľmi obtiažne vliecť takmer 3-tonový stroj s nízkou svetlou výškou po rozbahnených horských cestách. Dnes pracujem len s 6,5 m dlhým lôžkom píly, čo je dobrý kompromis medzi kapacitou a mobilitou píly.”
***

Name:
Email:
Subject:
Message:
x

Vitajte

Tu sa dozviete, ako majitelia pásových píl Wood-Mizer po celom svete aktívne budujú lokálne ekonomiky, keď pília drevo udržateľnejšie a výnosnejšie.

Kontaktujte nás pre viac informácií o Wood-Mizer alebo o ktoromkoľvek z týchto článkov.

TLAČOVÉ STREDISKO