NOVINKY

Piliarstvo vo francúzskych Alpách: krása dreva v každom projekte

20. júla 2022

Piliarstvo vo francúzskych Alpách: krása dreva v každom projekte

Yvan Cometto stolár z dedinky vo francúzskych Alpách vyrába produkty z miestneho dreva pomocou píly Wood-Mizer. Vo svojej firme YC Charpente pracuje Yvan s drevom a objavuje pritom jeho krásu. "Nevymenil by som toto miesto za žiadne iné na svete," smeje sa .

Montricher-Albanne je malá dedina vo francúzskych Alpách priamo pri talianskych hraniciach. Cesta k Yvanovmu domu, kde žije a pracuje, je strmá a kľukatá. Vedie hustým smrekovcovým lesom a malebnými horskými oblasťami. Jeho dielňa leží 1200 metrov nad morom a je z nej nádherný výhľad na celé údolie. Hoci majú v Savojsku štyri ročné obdobia, zdá sa, že slnko tu neprestáva nikdy svietiť a poskytovať dedinčanom spústu energie pre život a prácu.


Yvan Cometto sa o stolárstvo zaujímal už ako mladý chlapec. Jeho starý otec ho naučil pracovať s nástrojmi a premieňať drevo na hodnotné predmety. Keď mal 14, pripojil sa Yvan k Francúzskemu spoločenstvu pracovníkov s drevom a od tej doby je z neho profesionálny stolár. Pokračuje v rozvíjaní svojich odborných zručností a dnes už si nedokáže predstaviť život bez práce s drevom.

"Rád objavujem krásu dreva v každej práci, ktorú robím a nikdy neprestanem drevo skúmať a učiť sa o ňom nové veci. Ten materiál sa chová inak, keď je čerstvo vyrúbaný a inak, keď dozrie a premení sa na kus nábytku," poznamenáva Yvan Cometto.
V roku 2020 sa rozhodol zahájiť svoje drevospracujúce podnikanie a stal sa z neho nezávislý podnikateľ. "YC Charpente" je malá firma, ktorá sa špecializuje na zhotovovanie rôznych výrobkov, ako je zákazkový nábytok, domové interiéry a prístavby, podlahy a terasy, stavebné drevo a ďalšie veci. "Začať s firmou bolo vážne rozhodnutie, ale som rád , že som ho urobil. Dnes sa môžem zamestnaniu venovať slobodne. Navrhujem a realizujem celý rad projektov," hovorí Yvan.

Yvan je presvedčený, že drevo je vynikajúci materiál s jedinečnými kvalitami. "Nakupujem kmene od miestneho lesného spoločenstva. To drevo je nádherné. Používam väčšinou smrekovec, ale príležitostne aj dub, javor a jaseň. Nedávno som získal rad objednávok na väčšie stavby, ako sú prístavby domov, terasy a podlahy," hovorí Yvan. S chuťou podporuje svoj región dodávkami produktov z dreva miestnym ľuďom. "Všetci moji klienti pochádzajú z tejto oblasti a veľmi dobre poznajú moju dielňu. Všetci veríme, že drevo z tohto kraja je náš poklad."


YC Charpente používa zariadenia Wood-Mizer od chvíle, keď Yvan v roku 2020 firmu otvoril. Nejdôležitejší stroj je píla LT15CLASSIC na výrobu dosiek, fošní, hranolov a trámov. Yvan niektoré z týchto materiálov predáva miestnym zákazníkom ako stavebné drevo, kým ďalší materiál používa na výrobu hotových produktov na zrovnávačke/tvarovačke. "Som rád, že môžem vo svojej dielni urobiť všetko od A do Z," hovorí Yvan.

Vybral si pílu Wood-Mizer LT15, pretože, ako je presvedčený, je to najlepšia možnosť pre začínajúceho piliara. Píla LT15 nie je drahý stroj, no ponúka vysokú funkčnosť a odolnosť. Yvanova píla má benzínový motor, takže sa nemusí starať o prístup k elektrike. Navyše je píla LT15CLASSIC ľahká a kompaktná, čo umožňuje jej ľahkú prepravu.


O výrobkoch Wood-Mizer sa Yvan dozvedel z internetu. Strávil množstvo času porovnávaním píl rôznych výrobcov a napokon kontaktoval francúzskeho zástupcu Wood-Mizer. Keď po prvýkrát dorazil do kancelárie zastúpenia, bol ohromený širokou škálou a vysokou kvalitou zariadení. Aby si zachoval prístup k všetkým novinkám firmy Wood-Mizer, prihlásil sa Yvan na odber e-newsletteru a sleduje aj oficiálne kanály sociálnych médií.

V budúcnosti Yvan plánuje rozšíriť svoj podnik tak, že zamestná niekoľkých pracovníkov a prejde na model píly LT40 či dokonca LT70. Tak bude schopný zvýšiť objem vyrábaného dreva a pustiť sa do väčších stavieb domov. Premýšľa aj o tom, že pridá ďalšie zariadenie Wood-Mizer, napríklad omietačku dosiek EG300. Zatiaľ si užíva dni skorým vstávaním, prechádzkou po lese, návštevami u zákazníkov a popílením nejakého dreva na svojej píle LT15. "Nikdy neviete, čo prinesie ďalší deň a to je to, čo mám na práci s drevom najradšej," hovorí.
***

Name:
Email:
Subject:
Message:
x

Vitajte

Tu sa dozviete, ako majitelia pásových píl Wood-Mizer po celom svete aktívne budujú lokálne ekonomiky, keď pília drevo udržateľnejšie a výnosnejšie.

Kontaktujte nás pre viac informácií o Wood-Mizer alebo o ktoromkoľvek z týchto článkov.

TLAČOVÉ STREDISKO