NOVINKY

Piliarstvo na ekologickej farme vo švajčiarskych Alpách

8. júla 2020

Piliarstvo na ekologickej farme vo švajčiarskych Alpách

Táto ekologická farma uprostred hôr je dostupná len po horskej železnici, a tak si farmár kúpil malú pílu LT15, aby nebol závislý na doprave a mohol využívať vlastné drevo.

“Volám sa Heini Hutter. Žijem na hore Rigi vo Švajčiarsku a chovám na ekologickej farme kozy, kravy a ovce. Už som tu 10 rokov. Tá farma je jedinečná, pretože sa sem môžete dostať len po horskej železnici alebo peši.”Vlak známy ako „zubačka“ jazdí po koľajách ako každý iný, ale má pohon pripojený k ozubenej koľajnici medzi dvoma normálnymi hladkými. Pohon zapadá do tejto ozubenej koľaje a ťahá vlak nahor po nezvykle príkrej horskej železnici na vrchol hory Rigi.

“Tu hore mám 3 hektáre vlastného lesa a bez prístupu po ceste bola doteraz moja výroba obmedzená len na palivové drevo.”

Mr. Hutter's home on the right, and the train approaching.
“Tu je drevo vždy potrebné. Stajne a starý dom potrebujú stále nejako opravovať a vylepšovať. Obzeral som sa po rôznych pílach. Dostal som dobrú cenu na túto LT15 a kúpil ju.”

Teraz môže pán Hutter využívať vlastné stromy podľa svojej potreby.

“Pílenie bolo pre mňa niečo úplne nové. Vždy ma to fascinovalo. Kedykoľvek som videl pílu v prevádzke, užíval som si to a pozoroval. Tá vôňa čerstvo napíleného dreva je proste úžasná!”

“Keď som kupoval pílu Wood-Mizer, nemal som o piliarstve žiadne znalosti. Bola to pre mňa mimoriadna investícia.”

“Žijem tu v horách sám a mesto je ďaleko. Tú vzdialenosť potrebujem. Mám tu krásnu panorámu, môžem vidieť celý svet, a pritom od neho mať odstup. Skutočne si to užívam, necítim, že by tu život mal veľa nevýhod – inak by som tu predsa nemohol byť, mám pravdu?”

The view from Mr. Hutter's farm
Name:
Email:
Subject:
Message:
x

Vitajte

Tu sa dozviete, ako majitelia pásových píl Wood-Mizer po celom svete aktívne budujú lokálne ekonomiky, keď pília drevo udržateľnejšie a výnosnejšie.

Kontaktujte nás pre viac informácií o Wood-Mizer alebo o ktoromkoľvek z týchto článkov.

TLAČOVÉ STREDISKO