NOVINKY

Piliarske systémy Wood-Mizer zvyšujú produktivitu a šetria prevádzkové náklady

2. septembra 2021

Piliarske systémy Wood-Mizer zvyšujú produktivitu a šetria prevádzkové náklady

Piliarske systémy Wood-Mizer združujú niekoľko piliarskych strojov do jedného systému na výrobu reziva pod väčšou kontrolou a efektívnejším spôsobom. Tieto systémy sa navrhujú a prispôsobujú individuálne každému zákazníkovi a jeho konkrétnym požiadavkám. Môže ísť v rozsahu od linky diaľkovo ovládanej píly LT70 cez chytré spracovanie kmeňov SLP1/SLP2 až po pokročilý piliarsky systém spracovania kmeňov TITAN. Wood-Mizer má skúsený a veci oddaný tím inžinierov pre vývoj rozličných piliarskych systémov, ktoré produkujú viac reziva a menej odpadu, znižujú nároky na inštaláciu, výdaje na údržbu a redukujú požiadavky na ľudskú prácu.

Sledujte online prezentáciu piliarskeho systému vybaveného pílou LT70 HEAVY DUTY so stanicou diaľkového ovládania, viacnásobnou omietačkou dosiek EG300 a priradeným zariadením na manipuláciu s materiálom, ktorý zahrňuje nakladaciu rampu kmeňov, triediaci stôl a poháňaný reťazový dopravník. Prezentáciou bude sprevádzať Adam Kubiak, obchodný riaditeľ Wood-Mizer Industrial, jeden zo špičkových inžinierov spoločnosti.Piliarsky systém Wood-Mizer LT70 HEAVY-DUTY

Píla LT70 HEAVY-DUTY spája najlepšie vlastnosti dvoch dobre známych strojov Wood-Mizer – reznú hlavu LT70 a lôžko priemyslovej píly WM4000. Skombinovaním týchto dielov do jednej robustnej jednotky vyvinul Wood-Mizer efektívnu a rýchlu pílu popri zachovaní nízkych nákladov na údržbu a jednoduchosti obsluhy.

"Zákazníci Wood-Mizer si môžu vybrať z dvoch typov reznej hlavy – štandardnú s reznou kapacitou maximálneho priemeru kmeňa 95 cm a širokú hlavu s reznou kapacitou maximálneho priemeru kmeňa 105 cm," vysvetľuje Adam Kubiak.

Reznú hlavu poháňa elektromotor 18,5 kW (25 k) v štandarnej výbave alebo vo voliteľnej 22 kW (30 k).
 
Vzdialenosť medzi vodiacimi kladkami pílového pásu je 73 cm na štandardnej hlave a 86 cm na širokej, čo znamená, že maximálna šírka hranola môže dosiahnuť 64 cm, respektíve 78 cm. Dve opásané kolesá pílového pásu s priemerom 24 palcov (vyše 600 mm) používajú pílové pásy široké 38 mm a dlhé 477 cm. Z dvoch vodítok pílového pásu je ľavé pohyblivé (spojené s čistiacou jednotkou LubeMizer) a pravé je pevné. "Štandardné vodítko pásu má kladku, ktorá prehýba pílový pás asi o 6 mm a dve vodiace lamely na jeho oporu. Toto riešenie poskytuje presnejší rez," hovorí Adam Kubiak.

"Odporúčané parametre napnutia pílového pásu sú uvedené na štítku vedľa ručnej hydraulickej pumpy. Piliari niekedy napínajú pás viac, keď nemôžu dosiahnuť rovný rez. My to neodporúčame, pretože to má vplyv na životnosť pílového pásu, výkon hlavy, ložisiek atď. Namiesto toho by mal operátor skontrolovať, či je pílový pás naostrený a správne rozvedený, alebo či sú vodítka pásu a kolesá pásu správne zarovnané," pripomína Adam.
Voľný výhľad zo stanice diaľkového ovládania

Píla LT70 HEAVY-DUTY má stanicu diaľkového ovládania umiestnenú obvykle na začiatku linky, čo operátorovi umožňuje mať úplný prehľad nad rezným procesom. "Na ľavej strane kmeňa vidí operátor upínanie a obracač kmeňa a na pravej má výhľad na zvislé bočné opierky. Ovládacia stanica je situovaná na pohodlnom mieste pri píle. V záujme lepšej viditeľnosti odporúčame inštalovať ovládací panel v sklone," radí Adam Kubiak.

Panel operátora je vybavený nasledujúcimi funkciami ovládania:
1.    Valcový prepínač motorického posuvu
2.    Potenciometer na ovládanie reznej rýchlosti
3.    Valcový prepínač na ovládanie pohybu reznej hlavy nahor/nadol
4.    Dve tlačidlá na spustenie a ovládanie predrezu
5.    Spínač na nastavovanie ramena vedenia pílového pásu
6.    Pracovné nastavenie SW10 na automatické nastavovanie hrúbky dosky.

Zákazníci si môžu vybrať jeden z toch typov elektronických ovládacích jednotiek – Pracovné nastavenie SW10, Accuset alebo ovládací modul PLC.Rezná hlava je spojená so stanicou operátora elektrickými káblami v pružnom vedení alebo závese . "Keď máte v dielni dostatok priestoru, je dobré mať tieto káble inštalované na závesoch s oceľovými konzolami, pretože v tom prípade zostanú čisté od pilín. Ak sa rozhodnete pre pružné pohyblivé vedenie káblov, budete musieť po každej pracovnej zmene vynaložiť isté úsilie na ich očistenie," vysvetľuje Adam.


Lôžko HEAVY-DUTY (do ťažkej prevádzky)

Lôžko z píly WM4000 mení štandardnú pílu LT70 na priemyslový stroj. "Oceľová rúrka je sama o sebe rovnaká naprieč všetkými modelmi píl Wood-Mizer – od LT20 až k WM4000, ale rozdiel je v konštrukcii priečneho profilu," vysvetľuje Adam. "Tu je spodná časť profilu veľmi pevná s hrubými oceľovými plátmi. Tieto sekcie sú nastaviteľné. Vršok je tvarovaný, dodatočne zosilnený a každú sekciu lôžka držia tri skrutky. Tieto skrutky slúžia nielen na zosilnenie, ale aj na vyrovnávanie lôžka. Konštrukciu sme navrhli do veľmi náročnej priemyslovej prevádzky a je takmer nemožné ju fyzicky poškodiť," uisťuje Adam Kubiak.

Priemyslové lôžko je vybavené sadou hydraulického zariadenia pre ľahšiu manipuláciu s objemnými a ťažkými kmeňmi. K dispozícii sú dve hydraulické zostavy – AHSH2 a AHSH4. Tá jednoduchšia, AHSH2 pozostáva z 3 zvislých bočných opierok, pričom každá je zložená z dvoch tyčí vyrobených z vysoko uhlíkovej pochrómovanej ocele a hlavného upínača na dvojitej tyči. Je tu tiež obracač kmeňa a dva poháňané valčeky podopierané hydraulickými valcami na ovládanie a polohovanie kmeňa na lôžku.

"V hydraulickej zostave AHSH4 dostane zákazník aj sadu upínania s prítlakom nadol. Tá je užitočná, keď pílite dlhé kmene. Po uvoľnení vnútorného pnutia akumulovaného v dreve sa môžu hranoly deformovať. S týmto upínaním môžete materiál pridržať na plocho na lôžku a píliť ho rovno," vysvetľuje Adam.
Píla LT70 HEAVY-DUTY má systém odeberania dosiek so špeciálnymi tŕňmi a reťazami na automatické odoberanie hotových dosiek z píly a krátky pásový dopravník na presun hotového reziva k ďalšiemu zariadeniu, v tomto prípade k triediacemu stolu.


Zariadenie na manipuláciu s materiálom a spracovanie reziva

Piliarsky systém LT70 HEAVY-DUTY zahŕňa niekoľko pomocných strojov na automatizáciu spracovania kmeňa:
•    nakladacia plošina kmeňa
•    triediaci stôl
•    reťazový dopravník
•    omietačka dosiek EG300

Nakladacia plošina je k dispozícii v dvoch dĺžkach - 3,6 m a 6 m a v dvoch šírkach – 1,55 m a 3,8 m. "Plošina môže byť vybavená dvomi alebo tromi dopravnými reťazami na podávanie nepravidelne tvarovaných kmeňov alebo krátkeho materiálu," hovorí Adam Kubiak.

Triediaci stôl pozostáva z 3 metrových modulov s možnosťou predĺžiť ich až na 9 m. Každý modul je vybavený poháňanými valčekmi do ťažkej prevádzky na dopravu materiálu vpred  a priečnymi reťazami na nasmerovanie materiálu do ľavej alebo pravej strany. Toto usporiadanie má sklon k pravej strane a reťazový dopravník smerujúci materiál z píly k omietačke na ľavej strane. Usporiadanie je dlhé 2,4 m s troma reťazami, ale Wood-Mizer ho dokáže upraviť podľa potrieb zákazníka.

Na konci linky je omietačka dosiek EG300. Tento stroj je k dispozícii s dvoma typmi elektromotoru - 15 kW (20 k) a 18 kW (25 k). Môže spracovávať dosky s hrúbkou až 60 mm. Omietačka má dva pílové kotúče; prvý pracuje v pevnej polohe a druhý je pohyblivý a vybavený laserovým značkovačom na lepšiu vizuálnu kontrolu omietacieho procesu. Na vreteno je možné nasadiť až 5 kotúčov a používať zariadenie na viacenásobné rozmietanie (multirip).
Ako funguje piliarska linka LT70 HEAVY-DUTY

Proces začína naložením kmeňa na lôžko píly pomocou plošiny. Akonáhle je kmeň na lôžku, použije operátor hydraulický obracač kmeňa a poháňané valčeky, aby ho optimálne polohoval pre počiatočný rez. Potom spustí pílový pás a predrez. Po vykonaní prvého rezu je odrezok odstranený dozadu odoberacími tŕňmi a reťazami na krátky dopravný pás. Ten automaticky pošle odrezok na triediaci stôl a odtiaľ je smerovaný samospádom do pravej strany. Proces se opakuje pri druhom reze, ale neomietnutý prírez ide vľavo k omietačke EG300. Operátor môže ľahko vyrábať omietnuté dosky s definovanou šírkou, pretože EG300 má laserový značkovač.

Pre ďalšie zvýšenie produktivity môžu zákazníci piliarske linky ďalej vylepšovať pridávaním ďalších jednotiek, napríklad reťazového dopravníka presúvajúceho prírezy z triediaceho stola doprava k viacnásobnej rozmietačke s dvoma vretenami MR200 (Double Arbor Multirip).

Piliarske systémy Wood-Mizer umožňujú postupne rozširovať výrobnú linku, zvyšovať jej výkon a zabezpečiť jej rast na vysokú priemyslovú úroveň.***

Name:
Email:
Subject:
Message:
x

Vitajte

Tu sa dozviete, ako majitelia pásových píl Wood-Mizer po celom svete aktívne budujú lokálne ekonomiky, keď pília drevo udržateľnejšie a výnosnejšie.

Kontaktujte nás pre viac informácií o Wood-Mizer alebo o ktoromkoľvek z týchto článkov.

TLAČOVÉ STREDISKO