NOVINKY

Od ničivých požiarov k oživeniu ekonomiky: Ako píla Wood-Mizer pomáha znova vybudovať taliansku dedinu

23. decembra 2021

Od ničivých požiarov k oživeniu ekonomiky: Ako píla Wood-Mizer pomáha znova vybudovať taliansku dedinu

Štyri roky po požiaroch v údolí Val di Susa neďaleko hranice medzi Talianskom a Francúzskom zaceľuje miestne družstvo La Foresta rany spôsobené lesu a zhodnocuje drevo ve všetkých jeho podobách.

Autorka: Martina Valentini


Svedkovia spomínajú na dni požiarov ako na "apokalypsu" s prítmím, dymom a plameňmi, ktoré ohrozovali obydlia. Štyri roky po požiaroch, ktoré postihli Val di Susa, si obyvatelia obce Mompantero, jedného z ohnisiek skazy, stále pripomínajú udalosti tej noci. Ich mučivé pocity z dočasnej evakuácie je aj dnes ťazké vyjadriť slovami. Keď boli na konci októbra 2017 uhasené posledné ohne, hory ukázali svoje rany s tisícami hektárov  spálených stromov, obrovským množstvom dreva na zemi a na obzore nebezpečenstvo z hroziacich nových požiarov a zvýšené riziko pôdnej erózie.Skrátka, situácia bola kritická. Ale obyvatelia tohto požehnaného údolia na okraji provincie Turín nepodľahli apatii. Vyhrnuli si rukávy a pustili sa do práce ako je tu vždy zvykom. Dnes je postihnutá oblasť opäť prebudená k životu a prírodná pohroma sa ukázala ako príležitosť uplatniť najlepšie postupy udržateľného rozvoja.


Video: Matteo Berlenga

Šetriť drevnú surovinu a znižovať množstvo odpadu


"Aby sme predišli novým požiarom, potrebovali sme okamžite odstrániť väčšinu dreva zo zeme," vysvetľuje Giorgio Talachini, člen družstva La Foresta di Susa."Zároveň sme začali s použitím tohto dreva pracovať na regulácii erózie," dodáva. "To nám umožnilo spustiť najpremyslenejšiu možnú stratégiu – stratégiu prevencie."

"Podstatné je vyhnúť sa stavu krajnej núdze – stojí to menej ako eliminovať prípadné následky, a čo je najdôležitejšie, les sa zachová."

Družstvo úspešne sleduje dva smery - maximálne využíva surový materiál a významne redukuje drevný odpad. Oba ciele dosahujú pomocou technológie pílenia pílovými pásmi s tenkou reznou škárou od Wood-Mizer. Na triediacom pracovisku pracovníci La Foresta vyberajú kmene a posielajú ich ďalej podľa ich charakteru. To je tam, kde skracujú kmene na požadovanú dĺžku. Z lesa, ktorý zaberá vyše 200 hektárov, sa drevo dopravuje asi 15 kilometrov do mestečka Susa, kde se ďalej triedi. Pekné časti sa posielajú na pílu a menej hodnotný materiál sa používa na výrobu drevnej štiepky. "S technikou Wood-Mizer sme schopní spracovať väčšinu dreva pozbieraného po požiari," vysvetľuje Talachini. "Najkvalitnejšie drevo sa používa na výrobu nábytku, stolov a stoličiek či pri tvorbe interiérových prvkov."
Minimalizácia drevného odpadu

Stroj na prvotné spracovanie dreva je pásová píla Wood-Mizer LT40, ktorá vie zaistiť vysokú výťažnosť a ľahko znesie rad prevádzkových hodín. Táto píla môže píliť kmene s priemerom až 90 centimetrov a s dĺžkou vyše osem a pol metra. Píla navyše poskytuje vysokú reznú presnosť s minimálnym množstvom pilín. Stroj je vybavený elektronickým zariadením Setworks  - Pracovným nastavením na rýchle nastavenie pílového pásu pri výrobe požadovanej hrúbky dosky a vodnou nádobou na mazanie pílového pásu, aby ostal pri pílení čistý. Rozvedený pílový pás s tenkým zárezom je hrubý len 2 mm; každý kmeň teda vyprodukuje viac dosiek a menej pilín, čo v družstve veľmi oceňujú, pretože vždy venujú pozornosť tomu, aby surovinu využili hospodárne. "Naša práca je vytvárať hotové drevené výrobky a piliny posielame ďalej, aby sa využili v bioenergetike," hovorí Talachini. "Takto dosahujeme prakticky bezodpadovú výrobu."La Foresta a Wood-Mizer: Pracujú spoločně pre obecné blaho


Družstvo La Foresta ve Val di Susa funguje od roku 1995 a slúži infraštruktúre hlavne v ťažko dostupných oblastiach, do ktorých sa dostanete len pomocou špeciálnych dopravných prostriedkov, ako sú lanovky, terénne nakladače či helikoptéry. Hlavný cieľ tejto činnosti je trvale udržateľná správa lesov dosahovaná súčasne s dodržiavaním noriem kvality, použitím vysoko efekívnej výbavy s nízkou úrovňou odpadu a vyškolenej obsluhy. Wood-Mizer podporuje La Foresta už 15 rokov.

"Vybrali sme si pílu Wood-Mizer po vyhodnotení širokej škály alternatívnej techniky. Po toľkých rokoch spolupráce sme spokojní s vynikajúcim výkonom stroja, popredajným servisom a vďaka našim vzťahom s firmou máme vždy možnosť pružne reagovať na nové trendy na trhu," pokračuje Talachini. "Naša spolupráca sa neustále rozvíja. Nedávno sme kúpili zrovnávačku/tvarovačku Wood-Mizer na následné spracovanie dreva."Dôležitosť pridanej hodnoty výrobku


Talachini verí, že používať kvalitné zariadenie je kľúč k úspechu na trhu, kde zlepšovať výrobok je základná vec. V nedávnych mesiacoch bolo podnikanie zasiahnuté zbesilým rastom cien, ktorý sa prehnal trhom komodít a jeho výsledkom je historický cenový rekord cez € 600 za kubický meter dreva. To vzrušenie začalo opadať v septembri, ponechávajúc určitý priestor na pomalú nápravu. Skúsenosť však ukazuje, že kolísanie nákladov je vždy potenciálna pasca pre malé firmy. "Zvyšovať pridanú hodnotu produkcie je základ," uzatvára Talachini. "My pracujeme na lokálnej úrovni, ale musíme čeliť globálne ovplyvňovaným cenám. Preto potrebujeme vytvárať vyššiu pridanú hodnotu, aby sa firma mohla úspešne na trhu rozvíjať."***

Name:
Email:
Subject:
Message:
x

Vitajte

Tu sa dozviete, ako majitelia pásových píl Wood-Mizer po celom svete aktívne budujú lokálne ekonomiky, keď pília drevo udržateľnejšie a výnosnejšie.

Kontaktujte nás pre viac informácií o Wood-Mizer alebo o ktoromkoľvek z týchto článkov.

TLAČOVÉ STREDISKO