NOVINKY

Na piatich pílach Wood-Mizer pília vo Walese už  30 rokov

19. marca 2020

Na piatich pílach Wood-Mizer pília vo Walese už 30 rokov

Je to neuveriteľné, ale David Jones, farmár z malej obce Bala v severnom Walese, sa preorientoval na úplně odlišnú pracovnú kariéru. “Po škole som chcel skúsiť niečo iné ako farmárčenie, hoci pochádzam z rodinnej farmy,” hovorí David. “Opustil som našu rodinnú farmu a tri roky sa učil, aby som sa stal kuchárom. Bol som šéfkuchár v hotelovej reštaurácii priamo na okraji našej obce Bala."

O dva roky neskôr sa  David rozhodol vrátiť k svojim koreňom na rodnú farmu. “Môj priateľ videl televíznu reklamu na mobilnú pílu Wood-Mizer,” pokračuje David. “Vlastnil 200 akrov lesa a nápad s pílou sa mu zdal veľmi príťažlivý – čistiť les a píliť staré kmene. Kúpil pílu LT40 a spýtal sa ma, či by som s ním nechcel pracovať. Vždy som s drevom rád pracoval, a tak som s radosťou súhlasil.”

Bývalý kuchár sa zmenil na piliara a dvaja priatelia začali putovať krajom s mobilnou pílou a píliť na zákazky. Po 6 rokoch si  David kúpil vlastnú mobilnú pílu LT40.

“Bolo to tuším v roku 1990,” spomína David. “Takže už pracujem s pílou Wood-Mizer vyše 30 rokov.”Dobrý stroj na zarábanie peňazí
David je jeden z tých profesionálov, ktorí dobre rozumejú zložitosti svojho podnikania a dokonale poznajú svoju pílu. “Je to fantasticky praktický stroj,” pochvaľuje si David. “Pracuje v daždi, v zime i v horúčave. Žiadne počasie ho nezastaví. Tento stroj je obzvlášť dobrý, keď potrebujete uspokojiť všetky objednávky. A je to veľmi pohodlné – môžete odtiahnuť pílu kamkoľvek a používať ju i v lese alebo priamo na farme. Túto prácu mám naozaj rád. A samozrejme pomocou tohto stroja sa veľmi dobre zarábajú peniaze.”

David už kúpil 4 píly Wood-Mizer, zakaždým model LT40 a je pripravený čoskoro kúpiť aj piatu. Dáva zmysel, prečo David predáva svoju starú pílu, pretože na trhu je veľký dopyt po použitých pílach, a novú LT40 dostane s dvojročnou zárukou. Hoci ide o rovnaký model LT40, sú na ňom nové konštrukčné prvky, nakoľko Wood-Mizer svoje píly neustále vylepšuje a robí ich pohodlnejšími a ľahšie ovládateľnými. “Svoju poslednú pílu LT40 mám od roku 2008,” prezrádza David. “Odpracovala vyše 9000 hodín. Má výkonný 42 koňový dieselový motor a plne hydraulický systém na nakladanie kmeňov.”LT40 s úzkym pílovým pásom je vskutku jedna z nejobľúbenejších píl Wood-Mizer na svete. Je to v prvom rade kvôli jej efektívnosti, pretože  tenký pílový pás produkuje z každého kmeňa menej pilín a viacej reziva a v neposlednom rade, pre vysokú kvalitu rezov. Vďaka konzolovej konštrukcii pojazdu reznej hlavy poskytuje LT40 perfektne presný rez dokonca i pri inštalácii na nerovnom teréne. Dalšou výhodou tejto konštrukcie je to, že stroj je schopný píliť objemné kmene s priemerom až 90 cm. Model LT40 je vybavený benzínovým, elektrickým alebo dieselovým motorom a je vypracovaný tak, že operátor môže pracovať sám, odtiahnuť pílu na miesto, v priebehu 20 minút nastaviť a obsluhovať ju nezávisle s hydraulickým ovládaním na nakladanie kmeňov na lôžko. Digitálne mikroprocesorové pracovné nastavenie (Setworks) rýchlo nastavuje hlavu do správnej polohy pre rez požadovanej hrúbky, takže operátor nemusí počítať, premýšľať a pamätať si tieto hodnoty. David tvrdí, že s LT40 nemal žiadne problémy. "Tá píla je veľmi spoľahlivá. Keď potrebujem niečo vymeniť – ložisko, hydraulický olej alebo nejakú elektrickú súčiastku – obvykle to zvládnem sám vo svojej garáži. Keď potrebujem nejaký náhradný diel, zavolám miestnemu zástupcovi firmy Wood-Mizer a na druhý deň dostanem všetko, čo potrebujem, poštou."Pílové pásy Wood-Mizer
David používa pílové pásy DoubleHARD, takisto od Wood-Mizer, s profilom zubov 10/30. To sú univerzálne pásy, ktoré úspešne pília tak tvrdé, ako aj mäkké drevo. David ich ostrí na ostričke Wood-Mizer pomocou brúsnych kotúčov CBN, aby dokonale obnovil profil 10/30 a vylúčil ľudské chyby. Nedávno sa David dozvedel o nových pílových pásoch Wood-Mizer Vortex s unikátnym profilom zubov. Pílové pásy Vortex drevo nielen pília, ale aj lepšie odstraňujú z rezu piliny, vďaka čomu ostáva povrch dosky čistý a nemusí sa následne ručne čistiť. “Ešte som ich nevyskúšal, ale už som počul o tejto ich schopnosti nielen píliť, ale aj odstraňovat piliny” hovorí David. “Podľa mňa je to veľmi výhodné, obzvlášť keď potrebujete vyskladať dubové fošne na vysušenie, tam je vždy spústa ručnej práce, potrebujete ich ručně zbrúsiť. Rozhodol som sa pílové pásy Vortex vyskúšať."Priaznivý vietor
V súčasnosti má David veľa objednávok. Píli hlavne západný červený céder (Thuja plicata) a vyrába obklady na stavby. Aktuálne pracuje na veľkej zákazke pre miestnu stavebnú firmu v Bala.

“Trh sa všeobecne veľmi mení,” hovorí David. “Ľudia sa viac obzerajú po bývaní v domoch obložených červeným cédrom.” Dobrá situácia na trhu, podobne ako priaznivý vietor, nabáda Davida, aby kúpil ďalšiu pílu Wood-Mizer LT40. “Vždy som nachádzal u šéfa banky veľmi dobré pochopenie, takže áno, toto bude moje piata píla LT40,” smeje se David.Najlepší spôsob, ako si robiť priateľov
Keď žijete na dedine, kde sa všetci navzájom poznajú, je píla najlepší sposob ako mať dobré vzťahy so susedmi. "Táto práca je dvojnásobne potešujúca, pretože nielen pílite drevo, ale aj pomáhate ľuďom uskutočňovať ich plány, ich sny pomáhate meniť na skutočnosť a vyrábate z dreva niečo užitečné,  čo pretrvá dlhé roky."

Rodinná tradícia pokračuje prostredníctvom jedného z Davidových synov, ktorý študuje drevársky odbor na univerzite. “Chcem pripraviť zopár zväzkov dosiek z duba, gaštana a možno orecha a o dva-tri roky, ak bude chcieť syn s drevom pracovať, bude mať na začiatok dobrú zásobu materiálu,” hovorí David. "Skrátka, pílim drevo tridsať rokov a dúfam, že budem robiť to isté ďalšie tri desaťročia.”

Mareks Lomako

Name:
Email:
Subject:
Message:
x

Vitajte

Tu sa dozviete, ako majitelia pásových píl Wood-Mizer po celom svete aktívne budujú lokálne ekonomiky, keď pília drevo udržateľnejšie a výnosnejšie.

Kontaktujte nás pre viac informácií o Wood-Mizer alebo o ktoromkoľvek z týchto článkov.

TLAČOVÉ STREDISKO