NOVINKY

Moderná, vysoko výkonná piliarska prevádzka v Lotyšsku

21. septembra 2022

Moderná, vysoko výkonná piliarska prevádzka v Lotyšsku

Firma PRO WOOD z Lotyšska referuje, že strojnásobila objem výroby pri rovnakom počte zamestnancov a podstatne znížila množstvo drevného odpadu potom, ako začali prevádzkovať piliarsku linku Wood-Mizer WM4000.

Ak v Lotyšsku staviate alebo renovujete dom, určite dobre poznáte značku PRO WOOD. Táto spoločnosť má na trhu s drevom významné postavenie. Medzi obrými pílami s veľkým predajom produkcie je PRO WOOD úplne iná, pretože ponúka zákazníkom pri nákupe príležitosť vyberať si dosky!

Majiteľ PRO WOOD Mareks Zdanevics uvádza príklad: "Získame zákazníka. Ten stavia dom. Potrebuje drevo. Vyrobíme mu ho; naložíme celý kamión - 45 kubíkov dosiek, 28 rôznych štandardných rozmerov. Máme aj sklad s hotovým materiálom. Môžete si vybrať koľko potrebujete, hoci len jednu dosku. V Rige máme dva obchody a vlastnú dopravu na dodávanie dreva zákazníkom."

Hoci je PRO WOOD veľmi aktívna na miestnom lotyšskom trhu, firma dodáva drevo aj zákazníkom v cudzine. Funguje celkom v 28. krajinách sveta.História spoločnosti PRO WOOD

Tam kde má PRO WOOD výrobnú prevádzku, bol pred tridsiatimi rokmi hustý les.

Mareks Zdanevics hovorí: "Keď skončil Sovietsky zväz, Lotyši dostali späť svoje majetky. Mojej matke vrátili pozemky, ktoré kedysi patrili našej rodine. Ja som mal 18 rokov, dostal som úplne novú reťazovú pílu Husqvarna a skúšal som v našom lese ťažiť stromy – to bola moja prvá piliarska skúsenosť."

Mareks vzápätí predstavuje problém. "Lotyšsko bolo v tej dobe mimoriadne chudobné. Nebolo možné zohnať nákladné auto na drevo a odviezť kmene." Takže prvé auto, ktoré som kúpil, bol práve automobil na prepravu dreva.

"Stal sa zo mňa vodič nákladného auta a začal som prepravovať kmene. Neskôr som začal drevo kupovať na aukciách. A jedného dňa sa niekto opýtal - “Prečo nepíliš dosky?“ Povedal som si, no dobre, môžem to skúsiť.

A tak postupne od roku 1994, Mareks rozvinul svoje podnikanie s drevom s niekoľkými malými pásovými pílami na pozemkoch svojej matky.Zaradenie techniky Wood-Mizer

"O Wood-Mizer som sa dozvedel už dávno", pokračuje Mareks. "Pílu Wood-Mizer som videl v činnosti na jednej výstave. Pamätám si, že operátor jazdil v sedadle umiestnenom vedľa reznej hlavy. Výkonom tej píly som bol ohromený! Na pílach, ktoré som vtedy používal, som kmene nakladal ručne a rezná hlava sa musela tlačiť. S pílou Wood-Mizer bola produktivita dvojnásobná. Okamžite som našiel kontakt na Wood-Mizer, ale v tom čase mi cena pripadala príliš vysoká."

Čas kúpiť pílu Wood-Mizer nadišiel vo februári 2017. Keď sme sa rozhodli investovať do novej píly, pre PRO WOOD sme vybrali najvýkonnejší a najefektívnejší priemyslový stroj. 
Príprava na veľkú investíciu

Mareks Zdanevics pripúšťa, že rozhodnúť sa nebolo ľahké.

"Po prvé, v tej dobe to bola pre moju firmu najväčšia investícia. A po druhé, nikto iný v Lotyšsku taký stroj - WM4000 - nemal".

Spoločne s pílou WM4000 a omietačkou/rozmietačkou EG300 od Wood-Mizer kúpili systém dopravy materiálu od miestneho výrobcu.

"Pripravili sme sa dobre: vybetónovali sme pracovisko, potom sme urobili elektrické rozvody a odsávanie," hovorí Mareks. "Keď nám zariadenie dodali, nainštalovali ho za 2-3 dni a o týždeň sme už začali píliť."
 


Vlastnosti a výhody WM4000

"Je to úplne nová realita v piliarstve: získate vyššiu produktivitu pričom potrebujete menej ľudí – a takto znížite výrobné náklady," hovorí Mareks Zdanevics.

Píla WM4000 poskytuje vysoko efektívny výkon vďaka nasledujúcim vlastnostiam konštrukcie:

1.    Píla pracuje s úzkymi pílovými pásmi, ktoré sa ľahko udržiavajú, stoja menej ako široké pásy a vyžadujú menej energie (WM4000 je vybavená hlavným motorom 22kW).

2.    Výkonný systém hydraulickej manipulácie s kmeňom vykonáva také náročné operácie ako nakladanie kmeňa, jeho otáčanie, vyrovnanie a upínanie. Predtým ako v PRO WOOD začali využívať WM400, boli na tieto úkony potrební ľudia a keď sa unavili, produktivita prudko klesla.

3.    Systém dopravy materiálu zásobuje pílu kmeňmi z nakladacej rampy kmeňov a hotové dosky sa automaticky z píly odoberajú prostredníctvom vstavaného pásového dopravníka. Tieto operácie nevyžadujú žiadnu ručnú prácu.

4.    Inovatívny systém ovládania WM4000 umožňuje, aby operátor pracoval na vyvýšenej ovládacej stanici s dobrým výhľadom na celú oblasť spracovania.
Ako funguje piliarska linka WM4000

Wood-Mizer uvádza, že píla WM4000 poskytuje všetky výhody tenkej reznej škáry (vysokú výťažnosť, nízku spotrebu energie, ľahkú údržbu pílového pásu) a vysoký výkon v porovnaní s charakteristikami širokých a hrubých pílových pásov.

"Produktivita WM4000 je trikrát vyššia ako u jednoduchších a lacnejších píl," hovorí Mareks Zdanevics.

Ukážme si, ako vyzerá prevádzka WM4000 v PRO WOOD.

Kmene sa naložia na nakladaciu rampu mimo dielne, kde možno naraz uložiť celodennú zásobu materiálu. Reťazový dopravník presúva kmene dovnútra dielne a nakladá ich jeden za druhým na lôžko WM4000.
Operátor je v ovládacej stanici. Riadi všetky funkcie píly pomocou dvoch joystickov. Informácie, teda rozmery dosky, zvislú i vodorovnú polohu reznej hlavy a výkon na pílovom páse, dostáva na dotykový displej. Elektronické Pracovné nastavenie mu pomáha nastaviť hrúbku dosky.

Ako väčšina píl Wood-Mizer aj WM4000 má konzolovú reznú hlavu, ktorá umožňuje píliť veľké kmene. "Najlepšie pre nás je, že môže píliť kmene s veľkým priemerom," vysvetľuje Mareks. "Píla vie ľahko píliť priemery 50-60 cm od tenkého konca a robiť objemné trámy."

Potom, ako sa kmeň naloží na lôžko, operátor ho pootáča hydraulickým reťazovým obracačom, vyrovná ho pomocou hydraulických vyrovnávačov a napokon kmeň bezpečne upne.

"Kmeň netreba otáčať ručne. Koniec koncov, predstavte si, že kmeň s priemerom 40 cm je zhruba kubický meter dreva, a to je 700-850 kg. Hydraulika ho otočí ľahko, a potom, čo je doska hotová, automaticky sa odsunie z píly."Operátor začne píliť, keď je kmeň v správnej polohe a upnutý k lôžku. Pohyby reznej hlavy ovládajú servomotory, tie reagujú na príkazy operátora rýchlo, čo tiež zvyšuje produktivitu.

Píla píli pri pohybe reznej hlavy smerom k stanici operátora. Pri pohybe hlavy späť odsúva hotovú dosku z píly a dopraví ju k vstavanému pásovému dopravníku vzadu za strojom. Ten sa zapína automaticky (dopravník nebeží nepretržite, aby šetril energiu).

Potom ide doska k omietacej/rozmietacej píle Wood-Mizer EG300.

"Rozmietačka je skvelý stroj!" hovorí Mareks. "Obával som sa, že nebude možné vyrábať dosky s presnými požadovanými rozmermi. Ale pri mojich takmer tridsiatich rokoch praxe musím povedať, že EG300 s jeho dostupnou cenou je jedno z nejcennejších zariadení linky."

Rozmietačka EG300 môže mať až päť pílových kotúčov. Poloha kotúča pre požadovanú šírku dosky sa nastavuje z prenosného ovládacieho panelu.

"Čo sa týka personálu pracujúceho na stroji, máme operátora WM4000 a operátora EG300. Za nimi je jeden pomocný pracovník a dvaja ľudia na baliacej linke, ktorí stohujú hotové výrobky."

"Pracujeme v 8-hodinových zmenách a denne spracovávame približne 40 kubíkov kmeňov," hovorí Mareks. "Počuli sme množstvo komentárov, že áno, samozrejme, ste veľká firma, môžete si dovoliť inštalovať novú techniku, ale koľko ľudí ste prepustili? Nebolo však treba nikoho prepúšťať. Namiesto toho sme s rovnakým tímom strojnásobili objem výroby."***

Name:
Email:
Subject:
Message:
x

Vitajte

Tu sa dozviete, ako majitelia pásových píl Wood-Mizer po celom svete aktívne budujú lokálne ekonomiky, keď pília drevo udržateľnejšie a výnosnejšie.

Kontaktujte nás pre viac informácií o Wood-Mizer alebo o ktoromkoľvek z týchto článkov.

TLAČOVÉ STREDISKO