NOVINKY

Mesquitový domček vo vetvách stromu postavený v Arizone v USA

23. júna 2022

Mesquitový domček vo vetvách stromu postavený v Arizone v USA

Stromy Mesquite dominujú naprieč arizonskou púštnou krajinou, nakoľko tieto krovité, neskrotné rastliny zanovito prežívajú napriek neľútostným životným podmienkam. V podstate nedokonalé husté drevo Sonorskej púšte druhu Velvet Mesquite inšpirovalo Arthura a Valériu Floresových pred 20. rokmi, aby založili spoločnosť ‘Tumacacori Mesquite Sawmill’ v arizonskom Tumacacori. “Teraz sme známi ako najstarší a nejväčší arizonský dodávateľ mesquitových produktov ,” hovorí Arthur.

Keď sa miestny rančer rozhodol postaviť domček vo vetvách stromu pre svoje vnučky, Arthur a Valerie mu navrhli použiť na jeho stavbu drevo z mesquitu. Tento pár nie sú žiadny nováčikovia v tvorbe vlastných mesquitových produktov a dobre vedia, ako pôvodní domorodí Američania v priebehu histórie využívali rôzne časti stromu. Ale myšlienka domčeka vo vetvách stromu sa zdala ako niečo úplne nové. “Vyhliadka využiť mesquite na domček vo vetvách stromu to posunula na celkom inú úroveň… dvadsať stôp nad zem, aby som bol presný!” vysvetľuje Arthur.Okrem jedinečného použitia mesquitového dreva je stavba navyše vybavená vonkajšou teraskou, ktorá poskytuje veľkolepý výhľad na hornatú púštnu krajinu a jej interiér obsahuje obytný priestor aj podkrovnú spálňu, a to všetko s tečúcou vodou a elektrikou.

Všetko drevo na domček vo vetvách bolo napílené mobilnou pílou Wood-Mizer LT40. Na nosníky podlahy, strechu a hlavné nosné prvky stavby popílili starú lesnú duglasku získanú z predvojnovej kanadskej stodoly. “Popíliť duglasku bolo relatívne ľahké a zabralo to asi týždeň,” prezrádza Arthur.


Pôvodný Velvet mesquite zo Sonorskej púšte použitý na obloženie a stupne schodišťa získali z ranča. “Väčšinu tohto mesquitu vyrúbali, aby zväčšili pastviny pre dobytok,” vysvetľuje Arthur. Pretože s mesquitom sa pracuje ťažšie, trvalo asi 10 týždňov napíliť ho podľa konkrétnych požiadaviek.

“Pre nás je LT40 vždy ten správný pracovný prostriedok!” tvrdí Arthur. Aj so správnym nástrojom sa mesquite nikdy nepíli ľahko. “Boli sme radi, keď sme napílili viac ako štyri fošne, kým bol potrebný nový ostrý pás!”Dokončený mesquitový domček vo vetvách je 6 metrov nad zemou a ponúka pod strechou približne 65 m2 priestoru. “Sme obzvlášť hrdí na to, že sme sa podieľali na tomto unikátnom projekte. Všetci, ktorí ten domček vo vetvách uvidia, hovoria, že je to niečo zvláštne a v južnej Arizone úplne neobvyklé,” uzatvára Arthur.Name:
Email:
Subject:
Message:
x

Vitajte

Tu sa dozviete, ako majitelia pásových píl Wood-Mizer po celom svete aktívne budujú lokálne ekonomiky, keď pília drevo udržateľnejšie a výnosnejšie.

Kontaktujte nás pre viac informácií o Wood-Mizer alebo o ktoromkoľvek z týchto článkov.

TLAČOVÉ STREDISKO