NOVINKY

Fascinujúci projekt s pílou: Mulberry - Morušová kaplnka na farme v Georgii, USA

17. augusta 2022

Fascinujúci projekt s pílou: Mulberry - Morušová kaplnka na farme v Georgii, USA

20 predošlých rokov sníval a plánoval dokonalý doplnok k svojej farme v Carnesville v štáte Georgia. Stavba kaplnky na pozemku by poskytla ideálne rozšírenie príležitostí na farme. Kaplnka by mohla ponúknuť priestor na konenie svatieb, rôznych udalostí a aktivít, umožnila by viacerým ľuďom plne sa tešiť z krásy farmy.George, dlhoročný stavbár, tesár a nadšenec pre prácu s drevom, vložil svoje znalosti a skúsenosti do práce na vybudovaní najnovšieho vybavenia farmy. Veľká časť dreva, z ktorého je kaplnka postavená, pochádza zo stromov na pozemku, kde dnes táto nová stavba stojí. “Trámy, krov a laty boli získané z borovice kadidlovej vyťaženej na našej farme,” vysvetľuje George. “Lavice boli takisto urobené z vysušeného červeného javora z farmy.” Aj takýto prístup k dostupnému drevu bol podstatným faktorom v Georgeovom pôvodnom rozhodnutí kúpiť pred rokmi mobilnú pílu Wood-Mizer.George použil svou hydraulickú pojazdnú pílu Wood-Mizer LT40, aby napílil všetko drevo potrebné na kaplnku. “Mám tú pílu už 20 rokov. Hydraulická LT40 má pohodlnú manipuláciu s kmeňom bez prílišnej ručnej práce. Vo svojich osmdesiatych rokoch môžem s kmeňmi manévrovať len s jedným pomocníkom,” pochvaľuje si George.Po odpílení bol každý kus dreva ihneď prenesený do stodoly, aby sa vysušil, označil nálepkami, ošmirgľoval a namoril. Osemstenné stĺpiky kaplnky boli zhotovené z vyradených stĺpov elektrického vedenia. “Na práci sa podielala celá rodina,” hovorí George. Dcéra Carolee maľovala do kaplnky modrotlače, prevádzala Georgeove fantázie na funkčný dizajn. Syn pomáhal pri montáži stavby a ďalší členovia rodiny boli po celú dobu stavby po ruke, pomáhali pri šmirgľovaní a morení dreva a zostavovaní všetkých dielov na stavenisku.

Po dlhej dobe snívania a šiestich mesiacoch práce bola Morušová kaplnka hotová. Dokončený projekt predstavoval úžasný otvorený pavilón kaplnky 12 m x 15 m so vstupom 3 m x 3.7 m pripomínajúcim vidiecky kostol. Vstup je opatrený obvyklou zvonicou a kostolnou vežou pozváranou z oceľového nerezového plechu. Vo vnútri zvonice je starobylý 35 centimetrový lokomotívový mosadzný zvon a na vrchole veže je obvyklý kríž ozdobený drieňovými kvetmi vyrobenými rodinným priateľom. Kaplnka stojí na skvelom mieste na najvyššom bode pozemku, uhniezdená v listnatom lesíku s panorámou celej farmy.S čerstvo dokončeným majstrovským dielom priviedol George svoju rodinu pod trámy Morušovej kaplnky. Víkend na farme Crockett Creek Crossing bol venovaný poriadaniu prvej svatby v novej kaplnke, rodina ju vyhradila pre svoju vnučku. “Prekrásne jarné počasie prispelo k nádherným pocitom pýchy a lásky. Všetkých 175 hostí bolo stavbou a krásou našej kaplnky ohromených,” pripomína George. V budúcnosti George plánuje pokračovať so svojou rodinou vo svojej vášni pre piliarstvo, spracovanie dreva a stavbárstvo. “Teším sa na predvádzanie, ako pílu prevádzkovať a vyškolenie mladších členov rodiny,” hovorí.

Name:
Email:
Subject:
Message:
x

Vitajte

Tu sa dozviete, ako majitelia pásových píl Wood-Mizer po celom svete aktívne budujú lokálne ekonomiky, keď pília drevo udržateľnejšie a výnosnejšie.

Kontaktujte nás pre viac informácií o Wood-Mizer alebo o ktoromkoľvek z týchto článkov.

TLAČOVÉ STREDISKO