NOVINKY

Farmár z Británie využíva pílu LT20, aby zvýšil zisk svojej farmy

1. októbra 2021

Farmár z Británie využíva pílu LT20, aby zvýšil zisk svojej farmy

Henry Brown pracoval na Grange Farm so svojím otcom a teraz je už vyše 20 rokov v obci Rosedale Abbey jej jediným vlastníkom. Na 300 akroch pôdy v srdci národného parku North York Moors, chovajú Henry a jeho žena 400 ovcí, 1200 prasiat, a tiež kone. K tomu spravujú dve rekreačné chalupy B&B a venujú sa aj obchodu s drevom."Mám taký rôznorodý popis práce," smeje sa Henry. "Či je to správa tých chalúp, veci okolo farmy, alebo práca s drevom, každý deň je iný!" No jednako, táto rozmanitosť udržuje rentabilitu farmy, a tak tomu vždy nebolo.

"Keď som bol mladý, môj ideál bol tráviť svoje dni farmárčením, jazdiť po okolí na štvorkolke a traktore, to všetko mi pripadalo ako veľká zábava," spomína Henry. "Lenže potom máte ženu a deti! A náhle človek zistí , že horská farma neprináša zisk, aký rodina potrebuje."

Niekedy okolo roku 2000 sa Henry a jeho žena začali obzerať po nejakom doplnku k farmárčeniu, aby zvýšili svoj zisk."Rentabilita je pri farmárčení všeobecný problém, určite v týchto oblastiach," hovorí Henry. "Mám dvoch alebo troch priateľov, ktorí tiež museli rozšíriť svoj záber – jeden o kovovýrobu a druhý o prácu s kameňom. Chcel som mať istotu, že keď sa pustím do niečoho iného, že to budem robiť rád, a nie preto, že to robiť musím." Manželka Jane chcela vždy prevádzkovať rekreačnú chalupu B&B. Spoločne prerobili starú stodolu na pekný penzión, ktorý prenajímajú ľuďom, ktorí sa chcú vymaniť zo zhonu mestského života. Skratka B&B vznikla z anglického spojenia bed and breakfast (posteľ a raňajky).Henry sa vyučil lesníctvu na blízkom hrade Howard a rozhodol sa pustiť do výroby dreva. Počas školení rok pracoval s pílou Wood-Mizer LT40. Obrátil sa preto na firmu Wood-Mizer, aby získal pílu, s ktorou by mohol začať pri výhodnom rozpočte. Výsledkom bola nie základná, ale výkonnejšia píla LT15."Ľudí šokuje, koľko tá píla dokáže vyprodukovať," tvrdí Henry. "Bolo dobré začínať pílou ako je LT15 a dostať sa na trh bez nutnosti utratiť spústu peňazí , a pritom nevedieť, či sa vrátia. Začínali sme pomaly, len tu a tam spracovali nejaký ten dub pre miestnych ľudí. A odvtedy nám podnikanie rastie."

Dostať sa na trh s drevom je náročné, pretože zavedené piliarske firmy majú často svojich veľmi verných zákazníkov. Henry svoje služby špecializoval na poradenstvo a dodávky cez víkendy a je prístupný čomukoľvek, aby splnil prianie zákazníka.

"Objavuje sa pred nami množstvo rôznych projektov, ktoré je treba realizovať," hovorí Henry. "A my nikdy nepovieme, ach, to sa nebude dať. Mám rád skutočné výzvy!"

"Máme rozmanitú základňu klientov, mám ich rád všetkých  – od staviteľov, architektov, záhradných architektov až po všakovakých víkendových nadšencov pre prácu s drevom." Zákazníci prídu, prezrú si kmene, ktoré má Henry na sklade a preberajú sa usušeným rezivom, aby našli dokonalý kus, ktorý hľadajú, aby realizovali svoje plány.

"Bol tu jeden mladík, ktorý prišiel a neobjednal veľký kus jaseňa – to nie je niš neobvyklé," líči Henry. "Chcel prúžky 10 krát 75 mm… Staval model loďky! Ohýba a preplieta ten jaseň dokola."

75% dreva, ktoré Henry spracováva je dub, k tomu smrekovec a breza previsnutá.

"Väč šina zákazníkov chce vedieť, odkiaľ pochádza drevo na ich dvere, okná či zahradný nábytok," pokračuje Henry. "Ako zdroj máme radi miestne drevo. Napríklad som získal prekrásny kus javora, ktorý bol určený, aby sa rozštiepal a spálil, ale ja  som ho popílil. To drevo malo úžasnú kresbu s úžasným charakterom. Tu nebol žiadny odpad."

Po niekoľkých rokoch sa Henry rozhodol prejsť na väčšiu pílu, mobilnú LT20.

"Chcel som to podnikanie viacej rozbehnúť," spomína Henry. "Mal som stádo Aberdeen-anguského dobytku, ktoré bolo šesť mesiacov v roku doma a nevytváralo žiadny veľký zisk. Zvážil som to a rozhodol sa radšej rozšířiť svoje podnikanie s drevom. Predaj stáda mi umožnil získať pílu LT20, a tá určite prináša väčší ročný zisk, ako prinášalo to stádo kráv.""Bol som schopný vyraziť von a mobilné piliarstvo k povzneseniu podnikania dosť dopomohlo," vysvetľuje Henry. "Nie sme na hlavnom cestnom ťahu, takže schopnosť píliť piamo na mieste nám urobila meno.  Vylepšili sme aj naše webové stránky, aj to prenikavo pomohlo. Za lanský rok som bol ohromený, koľko práce sme mali!"

Pridať sušiareň na vysušenie dreva pre interiérové projekty pomohlo rozšířiť ponuku zákazníkom."Moja láska je tvoriť malé interiéry a exteriéry; tam vidím, kam se odbor za tie roky dostal," hovorí Henry. "To je oblasť, ktorú by som rád ďalej rozvíjal  – ukazovať drevo, aké skutočne je, jeho prirodzený vzhľad. Fantastické je, že s týmto typom píly to môžete urobiť. Existuje množstvo uhlov, pod ktorými môžete kus dreva popíliť. Pre svadby pílime šikmé taniere, pretože môžeme kmeň nadvihnúť a píliť z neho plátky."

Ako sa podnikanie rozširuje, zvažuje Henry najať niekoho, kto by sa zaňho na plný úväzok staral o farmu a uvoľnil by mu tak ruky pre drevo, ktoré je jeho vášňou.

Tým, ktorí majú záujem robiť to, čo robí on, poskytuje nasledujúcu radu – "Ak sa chystáte kúpiť a prevádzkovať pílu, uvedomte si smer, ktorým se chcete vydať. Keď som začínal ja, zamerali sme sa na dub, nič iné." Zmieňuje, že i keď dostávali žiadosti, odmietali prácu na tradičnom farmárskom oplotení pre dobytok a prácu na podlahách, ale zamerali sa na rast podnikania na ich „parkete“ - na projektoch šitých na mieru pre špeciálnych zákazníkov.Viac informácií: www.grangefarmtimber.com

Name:
Email:
Subject:
Message:
x

Vitajte

Tu sa dozviete, ako majitelia pásových píl Wood-Mizer po celom svete aktívne budujú lokálne ekonomiky, keď pília drevo udržateľnejšie a výnosnejšie.

Kontaktujte nás pre viac informácií o Wood-Mizer alebo o ktoromkoľvek z týchto článkov.

TLAČOVÉ STREDISKO