NOVINKY

Fínsky díler Wood-Mizer víta nový rad drevoobrábacích strojov

20. mája 2021

Fínsky díler Wood-Mizer víta nový rad drevoobrábacích strojov

Howard Blackbourn, zástupca Wood-Mizer vo Fínsku, sa podelil o svoje názory na drevoobrábacie stroje, porozprával o svojej vášni pre drevo a prečo je Fínsko to najlepšie miesto pre prácu a život s drevom.Howard Blackbourn začal svoju cestu s Wood-Mizer už takmer pred tridsiatimi rokmi ako zákazník, ktorý potreboval pílu, aby na svojej rodinnej farme porobil niečo s drevom. "Mám farmu, ku ktorej patrí  poľnohospodárska pôda i les. Staré budovy na mojej farme potrebovali opraviť. Boli to hlavne drevené stavby a miery použité pri ich stavbe boli značne neštandardné. Odtiaľ vyvstala potreba mať vlastnú pílu," vysvetľuje Howard.

V osemdesiatych rokoch venoval pozornosť starej rodinnej farme, ktorú mal zdediť. To ho napokon primälo usadiť sa vo Fínsku a začať sa naplno venovať lesníctvu. "Po mojom príchode do Fínska som mal v lese spústu práce, pretože sa oň mnoho rokov nikto nestaral. Vyčistiť les od krovia a starých stromov, upraviť cesty a jarky, popíliť spadnuté kmene – to bola prvá práca na zozname priorít," spomína Howard.
V roku 1993 súhlasil, že bude vo Fínsku predvádzať píly a od tej doby je zástupcom Wood-Mizer na voľnej nohe ." Profesiou bol návrhár interiérov a podnikal s drevom už celý rad rokov. "Ako podnikateľ som reštauroval staré hrazdové budovy vo Veľkej Británii. Mal som malú drevospracujúcu dielňu. To môj záujem o drevo posilnilo," hovorí Howard.

Fínsko, krásne zasadené  na severe Európy medzi Švédsko a Rusko, oplýva bohatými lesmi a zdrojmi dreva. "Väčšina domov vo Fínsku postavených pred rokom 1960 sú zruby alebo hrazdové konštrukcie. Asi 75% Fínska pokrývajú lesy, nazývané "zelené zlato." Lesný priemysel je náš najdôležitejší sektor," zdôrazňuje Howard.

"Práca v lese ma naučila vidieť jeho potenciál. Niektoré stromy boli "príliš dobré" na to, aby šli na hromadné priemyselné spracovanie. Po kúpe mojej prvej mobilnej píly LT40 som bol schopný vyberať tie správne stromy na správny účel," podotýka Howard.

Fínske zastúpenie Wood-Mizer je rodinný podnik, takže keď sa zákazníci objavia vo dverách, zakaždým sa im dostane vrelého prijatia. "Náš prístup je zameraný na službu zákazníkom. Sme rodinná firma k dispozícii v akúkoľvek hodinu. Zákazníkov tiež uisťujeme, že sme súčasť veľkého tímu Wood-Mizer a poskytneme pomoc či radu kedykoľvek treba," hovorí Howard. Poznamenáva, že "drevo je udržateľný materiál a v tejto krajine má dlhú tradíciu."Nedávno začal Howard a jeho dílerská kancelária "Falkberg" ponúkať ako doplnok k piliarskej technike i drevoobrábacie stroje. "Donedávna to boli hlavne píly. Máme to potešenie v spolupráci s Wood-Mizer zahrnúť do ponuky aj drevoobrábaciu techniku," hovorí Howard.
Drevoobrábacie stroje ako tvarovačky, zrovnávačky alebo preťahovačky sa stali veľmi populárnymi medzi výrobcami po celom Fínsku, hlavne pre svoju univerzálnosť, jednoduchú obsluhu a dostupnosť. Pôvodne vyvinuté firmou MOReTENs vo Švédsku a pokračujúce vo Wood-Mizer, drevoobrábacie stroje umožňujú zákazníkom premieňať ich nápady s drevom na hotové výrobky pre stavebníctvo, údržbu a rekonštrukciu drevených chalúp, zrubov alebo tradičného fínskeho produktu – stavbu sauny.

Howard si uvedomuje, že pre MOReTENs bolo rozhodnutie zlúčiť sa s Wood-Mizer a presunúť výrobu obrábacích strojov do Polska a USA rozumné. "Presunúť výrobu do Poľska znamená byť bližšie k európskemu trhu. Je to prirodzený vývoj a ďalší krok, ako ešte dôslednejšie naplniť slogan Wood-Mizer "Z lesa do konečnej podoby", konštatuje Howard. "Nový výrobný závod Wood-Mizer využíva najmodernejšiu technológiu a výrobné postupy," dodáva. "V budúcnosti bude pohodlné získať tak píly ako aj zrovnávačky z jedného miesta," uzaviera.


Name:
Email:
Subject:
Message:
x

Vitajte

Tu sa dozviete, ako majitelia pásových píl Wood-Mizer po celom svete aktívne budujú lokálne ekonomiky, keď pília drevo udržateľnejšie a výnosnejšie.

Kontaktujte nás pre viac informácií o Wood-Mizer alebo o ktoromkoľvek z týchto článkov.

TLAČOVÉ STREDISKO