NOVINKY

Ako vybrať najlepšie rezné nástroje do vašej dielne?

16. decembra 2020

Ako vybrať najlepšie rezné nástroje do vašej dielne?

U väčšiny strojov, ktoré máte vo svojej dielni, často riešite dilemu aké rezné nástroje zvoli.  Je  to podstatná vec pri každej reznej aplikácii  spolu s tým, ako sa uistiť, že daná voľba bude dobre fungovať.

Pri výbere rezných nástrojov pre vaše zariadenie by ste mali zvažovať faktory, ako je typ používaného stroja, druh spracovávaného dreva a požiadavky na výsledný produkt.

V každom prípade má cenu vyberať kvalitné a trvanlivé rezné nástroje či pílové pásy. Kvalita nevyhnutne nemusí znamenať, že sú omnoho drahšie ako iné. Dobrým príkladom sú rezné nástroje a pílové kotúče Wood-Mizer, ktoré poskytujú dlhú životnosť a vysokú účinnosť, a pritom ponúkajú ceny porovnateľné s trhovým priemerom. Firma Wood-Mizer vyrába tieto rezné nástroje z vysoko kvalitnej nemeckej a švédskej ocele, pričom používa najpokročilejšie technológie.
Pílové pásy

Aby ste dosiahli najlepšiu kvalitu a efektivitu pílenia pásovou pílou, potrebujete zvoliť pílové pásy podľa druhu dreva, ktorý chcete spracovávať a podľa píly, ktorú máte. Rozumná voľba nástroja významne ovplyvní množstvo dreva, ktoré budete schopní popíliť. Wood-Mizer ponúka široký výber pílových pásov, ktorý zahrňuje vyše 100 kombinácií rôznych profilov zubov, rozvodov zubov, kvality ocele, šírky a hrúbky pásov.

Rady pílových pásov (v zátvorke slovenský preklad názvu) – RazorTIP (hrot britvy), BiMETAL (dvojkov), MaxFLEX (max. pružnosť), DoubleHARD (dvojnásobne tvrdý), SilverTIP (strieborný hrot), StartCUT (vstupný rez), Vortex (vírivá smršť) - uspokojí požiadavky každého zákazníka a nezáleží na tom, aký druh dreva bude píliť.

Všimnite si, že popri výbere správneho pílového pásu, je rovnako dôležité ho primerane udržiavať – pravidelne ho naostriť, nastaviť rozvod zubov, zabezpečiť jeho mazanie a chladenie pri práci, či odstraňovať hrubé nečistoty z píleného kmeňa (napríklad pomocou predrezu). Pri výbere pílového pásu vašej konkrétnej reznej aplikácie odporúčame obrátiť sa na miestneho zástupcu Wood-Mizer, ktorý sa s vami rád podelí o svoje odborné znalosti.
Pílové kotúče

Pri výbere pílových kotúčov pre rozmietačky (multirip), priečne pílenie, ryhovanie/drážkovanie alebo pozdĺžne delenie je kľúčové brať do úvahy rad faktorov. Pílové kotúče na pozdĺžne pílenie sa môžu líšiť od kotúčov na priečne rezy nielen počtom zubov, ale aj ich tvarom, profilom a samotným návrhom kotúča. Pílové kotúče sa musia vyberať podľa tvrdosti a vlhkosti spracovávaného dreva.

Wood-Mizer ponúka všestranné pílové kotúče na pozdĺžne pílenie alebo priečne rezy na mäkké alebo tvrdé drevo a na suché či mokré drevo. Tieto viac účelové kotúče sú užitočné v menších dielňach, ktoré spracovávajú rôzne druhy dreva na rozličných strojoch.

Antiadhezívne kotúče pre multirip majú povlak proti treniu, ktorý chráni ich povrch pred nánosmi a zvyšuje ich odolnosť proti prachu a prehrievaniu.

Zrovnávacie a tvarovacie nože

Wood-Mizer ponúka vyše 70 typov nožov do tvarovacích a zrovnávacích strojov. Voľba noža závisí predovšetkým  na type zariadenia, s ktorým pracujete, a to ovplyvňuje základné parametre noža, ako je výška, dĺža a hrúbka.

Zmysel však dáva brať do úvahy aj druh spracovávaného dreva. Nože HSS (high-speed steel – rýchlorezná oceľ) sú dokonalé na zrovnávanie a tvarovanie mäkkého až stredne tvrdého drevo. Ak spracovávate tropické, extrémne tvrdé druhy, odporúčame zvoliť nástroje HW (karbid wolfrámu) s ostrou reznou hranou, zaručujúce najvyššiu kvalitu rezu i pri najtvrdších druhoch dreva. Ak pracujete hlavne s mäkkým drevom, potom majú najlepší pomer ceny k výkonu nože CR13.
Pílové listy do rámových píl


Wood-Mizer vyrába pílové listy do rámových píl z rôznych druhov ocele. Rad výrobcov má tieto listy z viaceúčelovej ocele, ktorých hlavná výhoda tkvie v dostupnej cene a pomerne dobrej kvalite.

Ak však pílite hlavne tvrdé drevo, azda by ste mali zvážiť použiť do rámovej píly listy vyrobené z pevnejšej a odolnejšej ocele, ako sú  pílové listy z ocele Uddeholm, ktoré ponúka  Wood-Mizer. Pochrómované listy vydržia dlhšie a pri pílení tvrdého dreva zlepšia kvalitu rezu.

Wood-Mizer, ponúkajúci široký sortiment rezných nástrojov, je ten pravý dodávateľ, ktorý zaručí ľahšie zabezpečiť výrobu a trvalú reznú kvalitu, obzvlášť pre tých spracovateľov dreva, ktorí prevádzkujú viacero strojov alebo spracovávajú rozličné druhy dreva.Name:
Email:
Subject:
Message:
x

Vitajte

Tu sa dozviete, ako majitelia pásových píl Wood-Mizer po celom svete aktívne budujú lokálne ekonomiky, keď pília drevo udržateľnejšie a výnosnejšie.

Kontaktujte nás pre viac informácií o Wood-Mizer alebo o ktoromkoľvek z týchto článkov.

TLAČOVÉ STREDISKO