NOVINKY

Ako si malajský učiteľ zriadil svoju vlastnú stolársku dielňu

30. januára 2019

Ako si malajský učiteľ zriadil svoju vlastnú stolársku dielňu

Pán Mohd Nazmie je učiteľ a žije so svojou rodinou neďaleko mesta Kota Bharu v Malajzii. Popri svojom povolaní pracuje aj s drevom. Ponúka druhý život stromom, ktoré by inak pravdepodobne skončili ako palivo. Z dreva vyrába jednoduchý nábytok pre priateľov a lokálnych zákazníkov. Našiel a vďaka investícii do píly Wood-Mizer LT15 zaplnil medzeru na miestnom trhu.

“Už 10 rokov učím v škole angličtinu,” hovorí Nazmie. “Pred desiatimi rokmi som o dreve ešte nič nevedel. Nevedel som nič o piliarstve. Ale mal som trocha odvahy a trocha nadšenia i zaujetie drevom, a tak som sa rozhodol niečo s tým urobiť. Začalo to ako hobby. Nikdy som si nepredstavoval, že by to mohlo zájsť až takto ďaleko!”


“Piliarstvo má potenciál zarobiť vám peniaze, aby ste mohli vychovávať svoje deti a žiť svoj život tak, ako chcete. Vlastná píla a toto podnikanie popri zamestnaní môže priniesť zaujímavý vedľajší príjem".

“Moja hlavná produkcia je vidiecky nábytok a stoly. Niekedy pílim pre priateľov a zákazníkov rezivo. Jeden jedálenský stôl môžem predať za 3,000 - 4,000 RM (1 RM zodpovedá necelej štvrtine dolára). Predal som už vyše 10 stolov.”

“Svojou pílou LT15 pílim akékoľvek drevo. Túto pílu milujem, pretože mi pomáha napíliť čokoľvek. Po spracovaní kmeňa na LT15 hobľujem drevo na zrovnávačke/tvarovačke MP150, ktorá je k píle pripojená. S MP150 môžem robiť profily alebo proste nahladko hobľovať. Takže potom už nemám veľa práce – len trochu ošmirgľovať, potom natrieť priehľadným lakom a je to hotové! S pílou LT15 môžem pracovať samostatne, nemusím najímať nikoho ďalšieho, prácu zvládam sám.”“Niekedy robím jedálenské stoly, rustikálne police na knihy, veľké postele, botníky aj úle. Pre jedného môjho priateľa som vyrobil už takých 50-60 úľov.”

Na pílenie dreva stromu tembusu, ktoré je tvrdé a húževnaté, používa Nazmie pílový pás Wood-Mizer DoubleHARD.

“Ide o veľmi dobrý pílový pás, lebo dokáže píliť všetko. DoubleHARD je za veľmi prijateľnú cenu a je vynikajúci na pílenie tvrdého i mäkkého dreva.”

“Vždy keď pílim drevo, narobím snímky a umiestňujem ich na facebooku a webovej stránke mojej firmy – Tembusu Woodworks. Mnoho ľudí sa na stránku pozrie, vzbudí to v nich záujem a kontaktujú ma.”“Chcem poradiť ľuďom, ktorí majú podobný sen,” pokračuje Nazmie, “Ak po niečom túžite, proste to urobte. Poraďte sa s rodičmi a s manželkou. Ale najdôležitejší ste vy a či to chcete robiť, alebo nie.”

“Je v tom riziko. Ak chcete niečo urobiť, ale v prvom rade premýšľate o riziku, nikdy to nerobte. Takže musíte myslieť pozitívne. Riziko je v tom vždy. Ale zamerajte sa na vašu cestu vpred.”

Name:
Email:
Subject:
Message:
x

Vitajte

Tu sa dozviete, ako majitelia pásových píl Wood-Mizer po celom svete aktívne budujú lokálne ekonomiky, keď pília drevo udržateľnejšie a výnosnejšie.

Kontaktujte nás pre viac informácií o Wood-Mizer alebo o ktoromkoľvek z týchto článkov.

TLAČOVÉ STREDISKO