• Image 1
    Image 2
    Image 3
    Image 4
    Image 5
    Image 6

ČLÁNKY A PRÍBEHY

Zenové stoličky a umelecké stolárstvo

19. júna 2019

Zenové stoličky a umelecké stolárstvo

Na úpätí hory Fudži v Japonsku tvorí svetoznámy umelecký stolár Tak Yoshino tradičné, ručne vyrábané stoličky, ktoré podporujú správne a zdravé držanie tela prostredníctvom praktizovaného učenia Zen. Ako následok celosvetového prijatia a ohlasu jeho stoličiek sa zvyšuje počet  pracovníkov, ktorí sa učia japonské stolárstvo od Taka. On sám v súčasnosti buduje školu práce s drevom spojenú s trvale udržateľnou ťažbou dreva z jeho vlastného lesa.

Tak Yoshino

So Zenom som sa zoznámil prostredníctvom choroby mojej ženy a rozhodol som sa vytvoriť stoličku, ktorá by podporovala zenovú meditáciu. Stoličky, ktoré vyrábam pre svojich zákazníkov prinútia sediaceho, aby si dával pozor na správnu, zdravú polohu. Nevytváram len nejaké umenie, ale cieľom je, aby sa moji klienti stali opäť zdravšími prostredníctvom vedomého správneho sedenia v súlade s podstatou učenia Zen.

Používal som mobilnú pílu Wood-Mizer LT15. Je výnimočne kompaktná a podáva dobré výkony. Filozofia Wood-Mizer predstavuje pohyblivú ľahkú reznú hlavu, kým ťažký kmeň ostáva počas procesu pílenia v pokoji. Bol som prekvapený, keď som zistil, ako taký jednoduchý systém dokáže kmene popíliť.

Môj les bol po väčšinu tých 70-ich povojnových rokov ponechaný bez starostlivosti, takže tam rástlo veľké množstvo borovíc a iné druhy stromov tak nemali dosť priestoru. Moja rodina a priatelia spoločne usilovne pracovali, aby zredukovali počet borovíc. Slnečné svetlo sa teraz môže dostať až na úroveň lesnej pôdy a tvrdé dreviny, ktoré doposiaľ nemali šancu zhliadnuť slnečný svit, teraz vyrašili.

Japonské lesné hospodárstvo má tendenciu pomalého poklesu a rad výrobcov reziva ho nasleduje. Dnes musíte putovať jednu aj dve hodiny do vzdialeného mesta, aby ste sa k rezivu dostali. S pílou Wood-Mizer to môžete ľahko urobiť priamo na svojom vlastnom pozemku.

Potom, čo som sa v roku 2014 podieľal na činnosti Nábytkárskeho združenia (Furniture Society), rôzni  zahraniční pracovníci začali prejavovať záujem navštíviť moju dielňu, aby sa naučili umenie japonského stolárstva. Od tej doby ponúkam zhruba raz mesačne zahraničným návštevníkom krátke dvoj až trojdenné tvorivé dielne.

Počet zahraničných pracovníkov, ktorí sa chcú naučiť tradičné japonské postupy sa postupne zvyšuje. Preto chcem vytvoriť výmenné drevospracujúce centrum (Mt. Fuji School of Woodworking), kam môžu ľudia z celého sveta prísť a vo vzájomnej koordinácii pracovať v novej tvorivej dielni s využitím 100 stĺpov a 100 trámov vyťažených z môjho lesa.

Moje posolstvo spoločenstvu pracovníkov s drevom je, že by sme mali vykonávať naše remeslo s hlbokým porozumením k lesu, drevu a nábytku.


Name:
Email:
Subject:
Message:
x

VITAJTE

Tu sa dozviete, ako majitelia pásových píl Wood-Mizer po celom svete aktívne budujú lokálne ekonomiky, keď pília drevo udržateľnejšie a výnosnejšie.

Kontaktujte nás pre viac informácií o Wood-Mizer alebo o ktoromkoľvek z týchto článkov.

Tlačové stredisko

OBJEDNAJTE SI NÁŠ INFORMAČNÝ BULLETIN

Newsletter

Ak sa vám tento článok páči, nenechajte si ujsť ďalšie! Budete dostávať mesačne z Wood-Mizer novinky a články do svojej schránky.

Chcem odoberať