• Image 1
    Image 2
    Image 3
    Image 4
    Image 5
    Image 6

ČLÁNKY A PRÍBEHY

4. apríla 2018

Zaujímavý projekt z USA: Garáž pre veterány múzea Ford Auto

Americký Ford Car Club vybudoval múzeum v podobe drevenej garáže zo začiatku 20. storočia.

Všeobecne sa súdi, že model T americkej automobilky Ford, ktorý spoločnosť Ford Motor Company vyrábala v rokoch 1908 až 1927, "postavil svet na kolesá." Je to prvý osobný automobil na svete, ktorý sa stal dostupný pre běžných Američanov: V dobe, keď sa objavil, bola jeho cena asi 850 dolárov a už o niekoľko rokov klesla na 350 dolárov. Bolo to možné vďaka inovatívnemu prístupu Henryho Forda vo výrobe automobilov, založenom na pásovej montážnej linke. Celkom sa vyrobilo vyše 15 milliónov automobilov Ford T.

V lete 2017 asi 5 000 návštevníkov – mnohí vo svojich reštaurovaných autách Ford T – prišlo na veľkolepé otvorenie múzea a vzdelávacieho strediska, umiestneného v …historickej drevenej garáži, ktorá vyzerá akoby vypadla z nejakej retro fotografie!

Dan Conder, jeden z členov  T Ford Clubu a majiteľ píly Wood-Mizer, hovorí, ako toto múzeum postavili.

"Keď sme sa rozhodli postaviť funkčnú garáž, kde sa ľudia ľubovoľného veku môžu naučiť ako šoférovať, opravovať a reštaurovať staré autá, pomysleli sme si: Čo tak postaviť historickú drevenú garáž, ktorá bude vyzerať ako na začiatku minulého storočia a vytvoriť tak autentickú atmosféru zašlých čias?".

"Pátrali sme po tom, ako by taká garáž mala vyzerať, aby sme zaistili autentický dojem a rozhodli sme sa použiť na stavbu jaseňové drevo,” vysvetľuje Dan. Dobrovoľne napílil kmene na svojej píle Wood-Mizer LT40 a pripravil rezivo na stavbu garáže.

Dokončiť projekt trvalo asi rok, s tuctom dobrovoľníkov, ktorí pomáhali píliť a dopravovať drevo, montovať drevo na steny stavby a vykonať všetky nevyhnutné úlohy, aby sa vytvoril vzhľad a prostredie garáže, akoby bola postavená v oných slávnych dňoch modelu T.

Dnes, Model T Ford Club of America’s Vintage Garage Education Center (Historická garáž vzdelávacieho centra amerického klubu Fordu T), skutočne vyzerá akoby vypadla z fotografie z raných dôb minulého storočia. Steny lemuje historické náradie a nástroje a návštevníci z celej krajiny sa tu dozvedia všetko o tradícii, ktorú predstavuje model T.

Name:
Email:
Subject:
Message:
x

VITAJTE

Tu sa dozviete, ako majitelia pásových píl Wood-Mizer po celom svete aktívne budujú lokálne ekonomiky, keď pília drevo udržateľnejšie a výnosnejšie.

Kontaktujte nás pre viac informácií o Wood-Mizer alebo o ktoromkoľvek z týchto článkov.

Tlačové stredisko

OBJEDNAJTE SI NÁŠ INFORMAČNÝ BULLETIN

Newsletter

Ak sa vám tento článok páči, nenechajte si ujsť ďalšie! Budete dostávať mesačne z Wood-Mizer novinky a články do svojej schránky.

Chcem odoberať