• Image 1
    Image 2
    Image 3
    Image 4
    Image 5
    Image 6

ČLÁNKY A PRÍBEHY

Vlastníci lesa pília poškodené kmene, aby zvýšili ich hodnotu

25. novembra 2020

Vlastníci lesa pília poškodené kmene, aby zvýšili ich hodnotu

Potrebujete vyčistiť les po víchrici? Sú v ňom stromy napadnuté kôrovcom? Jedno z riešení je popíliť poškodené kmene na hodnotnejšie drevo pre vlastnú potrebu či na predaj.

V rodine Raddatzových z Wendlandu, regiónu na severe Nemecka, sa muži spoliehajú na stroje a mechanizáciu. Kevin je profesionálny mechanik zamestnaný v oddelení riadenia kvality firmy Musashi Group a jeho svokor Ottfried je opravár poľnohospodárskych strojov. Miestni túto rodinu dobre poznajú. Na každoročnej kultúrnej akcii Kulturelle Landpartie festival Kevin zvára staré zahradné náčinie, skrutky, matice a nejrôznejšie kovové predmety, ktoré zrazu v jeho rukách získavajú nový život vo forme krásnych kovových dekorácií, ktoré ľudia radi kupujú.

Rodina Raddatzových už dlhé roky vlastní les. Donedávna slúžil ako zdroj palivového dreva, hoci Kevinova svokra Elfrieda neustále opakovala, že toto drevo je príliš pekné, aby sa jednoducho spálilo v kachliach.

“Palivové drevo je náš koníček,” hovorí Kevin so smiechom. "S Ottfriedom vezmeme traktor a reťaz a po vyťažení padnutých stromov z lesa používame na ich spracovanie aj štiepkovač."

V minulých rokoch boli európske lesy poškodené kôrovcom a víchricami, čo spôsobilo dramatický pokles cien kmeňov, ba dokonca aj palivového dreva. Vlastníci lesov stoja pred problémom, potrebujú vyčistiť tú lesnú spúšť, ale je takmer nemožné predávať guľatinu za obvyklú cenu.

“V dnešnej situácii nedostanete za kmene nič, dokonca nepokryjú ani náklady na vyčistenie lesa a vyťaženie kmeňov z lesa, aj keď ich predáte,” poznamenáva Kevin.
 
Preto Raddatzovci premýšľali na tým, že kúpia pílu.“Píla nám otvorila úplne nové možnosti,” hovorí Kevin. “Na našej usadlosti vždy plánujeme postaviť niečo, čo vyžaduje drevo a údržba existujúcich budov často vyžaduje dosky so špeciálnymi rozmermi, ktoré môžeme pomocou píly rýchlo vyrobiť. V našom okolí rastú tiež stromy, ktoré budeme musieť skôr či neskôr vyrúbať."

Nakonec nadišiel čas a k svojim 60. narodeninám dostala Elfrieda mimoriadny dar – pásovú pílu LX50.Táto pozoruhodná píla predstavuje najmenšiu a cenovo najpriaznivejšiu pásovú pílu od firmy Wood-Mizer, svetoznámeho výrobcu pásových píl, pílových pásov a drevospracujúcich zariadení. LX50 poskytuje vynikajúcu kvalitu – dosky majú presné rozmery po celej svojej dĺžke, rezný povrch je hladký a vďaka tenkému pílovému pásu má rezná škára menej ako 2 mm. Teda v porovnaní s kotúčovou pílou sa dá z kmeňa napíliť viac hodnotného materiálu.
 
Konštrukcia píly LX50 pozostáva z lôžka zloženého z  niekoľkých segmentov, ktoré by mali byť nainštalované na rovnej ploche, napríklad v garáži alebo pod iným prístreškom. Ďalšia časť píly je rezná hlava s dvoma pílovými kolesami a motor. Typ motoru je možné si vybrať – buď trojfázový elektromotor 5,5 kW alebo benzínový 14 k, ten je veľmi užitočný na miestach, kde nie je prístup k elektrike, napr. v lese. LX50 sa dodáva na palete a treba ju zmontovať podľa pokynov v manuáli alebo podľa videa na YouTube: Spojiť segmenty lôžka, vyrovnať a nastaviť oporné nohy a nainštalovať reznú hlavu na vodiace nosníky. Hlava píly sa pohybuje vpred a vzad tlačením a nastavuje sa na požadovanú hrúbku dosky pomocou kľuky.

Name:
Email:
Subject:
Message:
x

VITAJTE

Tu sa dozviete, ako majitelia pásových píl Wood-Mizer po celom svete aktívne budujú lokálne ekonomiky, keď pília drevo udržateľnejšie a výnosnejšie.

Kontaktujte nás pre viac informácií o Wood-Mizer alebo o ktoromkoľvek z týchto článkov.

Tlačové stredisko

OBJEDNAJTE SI NÁŠ INFORMAČNÝ BULLETIN

Newsletter

Ak sa vám tento článok páči, nenechajte si ujsť ďalšie! Budete dostávať mesačne z Wood-Mizer novinky a články do svojej schránky.

Chcem odoberať