• Image 1
    Image 2
    Image 3
    Image 4
    Image 5
    Image 6

ČLÁNKY A PRÍBEHY

Veľká píla zhodnocuje rodinné podnikanie v Dánsku

11. marca 2021

Veľká píla zhodnocuje rodinné podnikanie v Dánsku

Thomas lautrup Andersen z obce Varming v Dánsku patrí do tretej generácii rodiny, ktorá vlastní miestnu pílu. “Všetko začalo v roku 1952, keď môj starý otec Bent Johannsen postavil malú tesársku dielňu,” hovorí Thomas. “Po čase dielňu rozšíril a okolo roku 1965 sa dielňa premenila na pílu.”

V sedmdesiatych rokoch to bol fungujúci podnik, ktorý zamestnával asi 25 ľudí. V roku 1988 sa k firme pridal Thomasov strýko Stig Johannsen. “V roku 2002 dosiahli prarodičia vek, keď sa rozhodli svoj podiel predať. Pílu získal Leif Schmidt, ktorý ju prevádzkoval ako svoje hobby. Môj strýc Stig vlastnil v tej dobe tesársku dielňu,” pokračuje Thomas. “V roku 2014 mal Stig vážnu nehodu a musel rodinné podnikanie previesť na mňa. V roku 2017 som od Leifa pílu, ktorú kedysi kúpil od môjho deda, odkúpil späť.”
Dnes je Píla Varming kombináciou piliarskeho, stolárskeho a tesárskeho podnikania a pustí sa prakticky do každého projektu s drevom. “Moje motto je, že dokážeme z dreva urobiť čokoľvek,” hovorí Thomas. “Môže to byť malé dielo – vymeniť jednu dosku, alebo hoci prekryť celú strechu – dokážeme oboje s rovnakým rešpektom ku kvalite. Okná, dvere, podlahy a stropy, inštalačné práce s drevom – robíme dobrú prácu, ktorá poteší zákazníka i nás.”

Webová stránka www.varming-savvaerk.dk ukazuje príklady dokončených projektov, od plotov po police na víno a komody z čerešňového dreva.

Hoci rad strojov získala píla v priebehu dlhých liet, srdcom prevádzky je pásová píla Wood-Mizer LT40, ktorú Thomas kúpil v roku 2015.
“Stále mám pocit, akoby som začal pracovať iba včera,” hovorí Thomas. “Predtým som nepočul nič o Wood-Mizer. Bola to pre mňa úplná novinka.”

Píly Wood-Mizer dnes pracujú po celom Dánsku. “Je skvelé, že môžete ísť a vidieť, ako pracujú ,” hovorí Thomas.

“Od začiatku som skúšal so strojom Wood-Mizer pracovať. Osvedčilo sa. Zistil som, že som schopný tvoriť zisk a aké je ľahké tento stroj obsluhovať.”

“Asi polovicu svojho času trávim u zákazníkov tesárskou prácou a druhú polovicu v dielni prácou na píle a výrobou rôznych výrobkov z dreva.”

Píla LT40 môže píliť kmene s priemerom až 90 cm a dĺžkou 6,5 m. Keď Thomas potreboval popíliť ešte väčšie kmene, opäť sa obrátil na Wood-Mizer. “Predpokladal som, že Wood-Mizer bude mať ten správny stroj. A kúpil som druhú pílu, WM1000,” hovorí Thomas.Hlavnou črtou WM1000 je, že táto píla dokáže píliť mimoriadne široké kmene s priemerom až 1,7 m. Píla používa úzke pílové pásy, ktoré tvoria tenkú reznú škáru okolo 2 mm, takže produkujú z každého kmeňa viac dosiek a menej pilín. Píla WM1000 vie z objemných kmeňov vyrobiť široké dosky a bloky, ktoré oceníte, keď napríklad potrebujete vyrobiť pracovné dosky alebo lavice pre zahradný nábytok z masívu.

“S týmto strojom popílim akýkoľvek kmeň,” konštatujeThomas. “Mám nových zákazníkov z celého Dánska. Koniec koncov, iba zopár ľudí dokáže spracovať také objemné kmene.”

Konštrukcia WM1000 obsahuje masívnu reznú hlavu, ktorá sa pohybuje po dvoch vodiacich koľajniciach. Operátor stojí na plošine, ktorá putuje s reznou hlavou. Na plošine je ovládací panel s Pracovným nastavením (Setworks) na automatické nastavovanie hrúbky dosky, takže operátor má odtiaľ dobrý výhľad na každý rez a robí správne rozhodnutia, ako kmeň najlepšie popíliť tak, aby získal čo nejlepší povrch dosky a čo najvyššiu výťažnosť.

“Neveril som, že taký veľký stroj bude taký rýchly,” prezrádza Thomas. “Pílim borovicové a dubové kmene. Samozrejme, snažím sa využiť každý kúsok dreva, aby som získal čo najviac materiálu. S pílou WM1000 je to možné, pretože robí veľmi presné rezy.”

Inštalácia WM1000 v starej dielni bola lacná a rýchla, nakoľko vyžadovala len inštaláciu dvoch vodiacich koľajníc.

“S týmto strojom zvládnem akúkoľvek objednávku na porez kmeňov,” hovorí Thomas. “Preto som WM1000 kúpil”.

Dalšie informácie na: www.varming-savvaerk.dk
Name:
Email:
Subject:
Message:
x

VITAJTE

Tu sa dozviete, ako majitelia pásových píl Wood-Mizer po celom svete aktívne budujú lokálne ekonomiky, keď pília drevo udržateľnejšie a výnosnejšie.

Kontaktujte nás pre viac informácií o Wood-Mizer alebo o ktoromkoľvek z týchto článkov.

Tlačové stredisko

OBJEDNAJTE SI NÁŠ INFORMAČNÝ BULLETIN

Newsletter

Ak sa vám tento článok páči, nenechajte si ujsť ďalšie! Budete dostávať mesačne z Wood-Mizer novinky a články do svojej schránky.

Chcem odoberať