• Image 1
    Image 2
    Image 3
    Image 4
    Image 5
    Image 6

ČLÁNKY A PRÍBEHY

23. októbra 2017

Výroba paliet. Zaujímavé skúsenosti a technické riešenia z Rumunska

Pri výrobe paliet sa snúbi jednoduchosť so zložitosťou a viac ako pri iných spôsoboch spracovania dreva záleží na podnikateľských schopnostiach majiteľov firmy a na spoľahlivosti zariadení.

"Je to vysoko konkurenčné prostredie", hovorí spolumajiteľ firmy DECO TIMBER, pán Ovidiu Stankalie z rumuského mesta Ionesti. "Teraz je európsky trh plný paliet z Ukrajiny a Poľska a my musíme pracovať efektívnejšie, aby sme udržali náš podiel na trhu."

DECO TIMBER už existuje mnoho rokov, ale jeho súčasní majitelia kúpili firmu len nedávno a rozhodli se vydať novým smerom – cestou výroby paliet na export do Talianska.

Pán Ovidiu Stankalie, strojný inžinier s dvadsaťročnou praxou v drevospracujúcom odbore, hovorí o kľúčových prvkoch technológie výroby paliet.

"Naša úloha je píliť s vysokou presnosťou a produktivitou z trojstranného hranolu so šírkou 100-145 mm doštičky hrubé 22 mm. Táto operácia vyžaduje horizontálnu pílu s viacerými reznými hlavami."

Pán Stankalie od úplného začiatku uvažoval o technológii s tenkou reznou škárou ako nejvhodnejšej a dostatočne efektívnej pre výrobu paliet.

"Nevedel som o tom veľa, ale internet dnes poskytuje príležitosť stále sa učiť, takže som sa hlbšie ponoril do hľadania a študoval všetky možné varianty viac hlavových horizontálnych strojov na YouTube," zveruje sa inžinier Stankalie, ktorý sa napokon rozhodol pre pílu Wood-Mizer HR700 so štyrmi reznými hlavami.

"V skutočnosti to bola jediná voľba, ktorá nám dokonale vyhovovala," vysvetľuje, "Po prvé, cena bola dobrá a po druhé, zistil som, že tento stroj vyrába firma Wood-Mizer viacero rokov, takže v Európe je už týchto strojov množstvo v prevádzke. Nechcel som riskovať a kúpiť nejakú novinku, nevyskúšanú techniku."

"Navyše meno Wood-Mizer znamená veľa. Keď je to Wood-Mizer – musí ísť o spoľahlivé zariadenie."

"Keď nám pán Stankalie zavolal do kancelárie, z jeho otázok sme pochopili, že máme do činenia s odborníkom," hovorí Adrian Eckert, riaditeľ rumunskej pobočky Wood-Mizer RO. "Vypytoval sa na HR700 veľmi dôkladne a kvalifikovane."

So zariadeniami Wood-Mizer se pán Stankalie zoznamoval vyše 15 rokov, videl tieto píly mnohokrát na výstavách, ale s viac hlavovou horizontálnou následnou pílou sa dostal do styku po prvýkrát.

Nový stroj HR700 dorazil do DECO TIMBER priamo z výstavy v Bukurešti.

Spracovanie trojstranných hranolov na paletové prírezy
Konštrukcia tohto stroja je neobyčajná: pozostáva z modulov; každý modul má 2 rezné hlavy. So štyrmi hlavami odpíli HR700 pri jednom prejazde dosky na štyri palety plus okraj.

Každá rezná hlava je vybavená 15 kW elektromotorom. Zo samostatného ovládacieho stanovišťa sa riadia všetky funkcie píly. Pracovné nastavenie (setworks) s elektrickým pohonom nastavuje hlavy na výrobu dreva rôznej veľkosti. Centralizované upínanie pre každý dvojhlavý modul umožňuje rýchlejšiu výmenu pílových pásov.

Hranol sa do rezného mechanizmu podáva oceľovým dopravníkom s variabilnou rýchlosťou až do 20 m/min. Masívne poháňané valce hranol stabilizujú a podávajú do rezných hláv. To umožňuje ľahšie spracovanie krátkych hranolov. Pneumatický senzor automaticky nadvihuje valce, aby sa prispôsobili výške podávaného hranola. Rýchlosť valcov je synchronizovaná s rýchlosťou pásového dopravníka, aby sa zaistilo presnejšie pílenie, obzvlášť u tenkých dosiek.

"HR700 potvrdila, že je mimoriadne spoľahlivá. Spoľahlivá je mechanika aj elektronika. Tento stroj vyžaduje minimálnu údržbu a nie je náročný na kvalifikáciu obsluhy. Ľudia sa ľahko naučia, ako s HR700 pracovať," hovorí pán Stankalie.

"Píla HR700 je v prevádzke približne 90% zmeny a stále ešte máme rezervu v kapacite, pretože momentálne pílime rýchlosťou 8 m/min," vysvetľuje ing. Stankalie.

Prvotný porez kmeňa
Prvotný porez kmeňa sa vykonáva na širokopásovej dvojitej zvislej píle od juhoafrického výrobcu MultiSaw. Firma Wood-Mizer nedávno zakúpila na toto zariadenie licenciu a od roku 2017 začala tieto píly vyrábať pod obchodnou značkou TITAN. Prvýkrát ich predstavila na výstave LIGNA 2017 v Hannoveri.

Vo firme DECO TIMBER sa spracovávajú hlavne menšie kmene z miestnych druhov dreva – z topoľa, borovice alebo smreku až do priemeru 35 cm. Kmene ukladajú na voľné priestranstvo a podávajú k píle jeden po druhom reťazovým nakladačom. Operátor sedí v kresle vyvýšenej ovládacej stanice na jednej strane píly, čo mu poskytuje voľný výhľad na celý proces. Všetky funkcie píly riadi pákovými ovládačmi.

Nakladač kmeňa na začiatku linky nakladá a obracia kmeň do správnej polohy pre pílenie, potom kmeň pokračuje do dvojitej vertikálnej pásovej píly. Vstupný/výstupný podávací systém s hrotmi posúva kmene k dvom 6 palcov širokým pásom a výsledkom je hranol orezaný z dvoch strán. Poháňané prítlakové valce pomáhajú kmeň počas pílenia spoľahlivo udržať na reťazi s hrotmi.

Potom, čo rezné hlavy oddelia okraje, tieto sú zhodené dolu na priečny dopravník, ktorý ich presunie k širokopásovej horizontálnej následnej píle – ďalšiemu prvku linky TITAN. Tu sa okraje premenia na niekoľko dodatočných dosiek.

Hranol orezaný z dvoch strán prechádza inou vodorovnou pásovou pílou a mení sa na hranol orezaný z troch strán široký 100 mm alebo 145 mm, a potom je znova rozpílený na stroji HR700 so štyrmi reznými hlavami na paletové dosky hrubé 22 mm.

"Je to veľký krok vpred, že firma Wood-Mizer začala vyrábať širokopásové píly TITAN, pretože v Rumunsku sme už mali s týmito strojmi skúsenosti a tie boli veľmi sľubné," hovorí Adrian Eckert, šéf Wood-Mizer RO. "Piliarska linka TITAN obsahuje prvotné aj následné píly, viac násobný porez (multirip) a dve manuálne obsluhované omietačky, plus nevyhnutné zariadenia na manipuláciu s materiálom pre automatický pohyb dreva od začiatku do konca a rovnako pre odber odpadu. Produktivita linky TITAN môže dosiahnuť až 150 m3 za zmenu".

"Pozrite, aká mechanizácia pracuje v DECO TIMBER," pokračuje Adrian Eckert, "Je to úžasné. Všetky zariadenia sú spojené do jednej technologickej linky, kde sú stroje prepojené reťazovými dopravníkmi. Toto usporiadanie vyvinul ing. Stankalie."

"V mojej praxi som často pracoval s použitými strojmi," vysvetľuje pán Stankalie. "To síce nie je najlepšie riešenie, ale niekedy to musíme urobiť a prinútiť použité zariadenia pracovať dobre, treba ich plne integrovať do tohto procesu: Pochopiť v čom je taký stroj zraniteľný, ako jeho funkcie špeciálne ovládať, ako ho opraviť."

"Širokopásové píly k nám neprišli nové, ale ja som s ich fungovaním úplne spokojný. Je to jednoduché zariadenie, všetky mechanické časti sú spoľahlivé a nie je tam prakticky žiadna elektronika. A máme veľkú rezervu vo výrobnej kapacite, ale je dôležité poznamenať, že sme skúsení v údržbe širokého pílového pásu. Ako viete, 70 percent úspechu v piliarstve závisí na pílových pásoch, ktoré používate, na ich ostrení a pripravenosti k práci."

"Ďalšia dôležitá vec vo výrobe paliet je hrúbka reznej škáry. Keď pílite dosky hrubé iba 22 mm, tenká rezná škára je kľúčový faktor, mala by byť minimálna. Technológia Wood-Mizer je svojou tenkou reznou škárou asi 2 mm dobre známa, to zvyšuje výťažnosť produkcie a znižuje množstvo pilín", - hovorí ing. Stankalie.

Pozornosť na kvalite paliet

Vzhľadom na skutočnosť, že sa topoľ pri sušení skrúca, palety zbíjame zo surového dreva. To sa robí na špeciálnej linke Wektor, schopnej vyrobiť až 170 paliet za hodinu. Po montáži sa palety ukladajú do špeciálne konštruovanej sušiarne.

"Ked sa palety zbijú pomocou klincov, drevo sa pri sušení nemôže skrúcať," vysvetľuje pán Stankalie, "Palety sú hladké a vysoko kvalitné, čo potvrdzuje certifikát EPAL, dokument nevyhnutný pre akéhokoľvek výrobcu paliet, ktorý pracuje na európskom trhu."

"V skutočnosti sme stále na začiatku cesty," pokračuje ing. Stankalie, "Máme veľké plány a presne vieme, čo chceme vo výrobe dosiahnuť. Výroba paliet vyžaduje profesionálne skúsenosti, ale spoľahlivé výrobné zariadenie je už polovičný úspech."

V ďalšej etape sa DECO TIMBER chystá zakúpiť jednoduchú horizontálnu následnú pílu Wood-Mizer na pílenie okrajov.

Name:
Email:
Subject:
Message:
x

VITAJTE

Tu sa dozviete, ako majitelia pásových píl Wood-Mizer po celom svete aktívne budujú lokálne ekonomiky, keď pília drevo udržateľnejšie a výnosnejšie.

Kontaktujte nás pre viac informácií o Wood-Mizer alebo o ktoromkoľvek z týchto článkov.

Tlačové stredisko

OBJEDNAJTE SI NÁŠ INFORMAČNÝ BULLETIN

Newsletter

Ak sa vám tento článok páči, nenechajte si ujsť ďalšie! Budete dostávať mesačne z Wood-Mizer novinky a články do svojej schránky.

Chcem odoberať