• Image 1
    Image 2
    Image 3
    Image 4
    Image 5
    Image 6

ČLÁNKY A PRÍBEHY

V strednom Vermonte postavili veľkú stodolu pre výskumné centrum permakultúry

29. októbra 2018

V strednom Vermonte postavili veľkú stodolu pre výskumné centrum permakultúry

Na 70 ha farme uprostred Vermontu potreboval Ben Falk stodolu, ktorá by slúžila ako výskumné centrum a miesto pre kurzy o trvalej udržateľnosti. (V anglickom originále permaculture, slovo zložené z  perma, ako permanentná, teda trvalá a culture, ktoré znamená nielen pestovať, poľnohospodárstvo, ale predstavuje omnoho širší pojem. Jednoducho povedané - permakultúra je systém trvalo udržateľného ľudského prostredia.)

Protože mal drevo, ktoré mohol získať priamo na farme, najal Ben miestneho piliara Davida Johnsona, špecialistu na drevené trámové konštrukcie. Výsledkom je úžasná trojposchodová drevostavba, ktorú kompletne postavili z dreva vyťaženého na farme. So svojou hydraulickou pílou LT40 s pílovým pásom BiMETAL od Wood-Mizer, popílil David 70 kubíkov bielej a červenej borovice na stavbu konštrukcie stodoly.

Stavalo sa tradičným spôsobom drevených stavieb so spojmi na drážku a čap. David mal k dispozícii celý potrebný tím, ktorý se podieľal na založení, vztýčení stien a zastrešení. David hovorí, že mobilita píly, jej rýchlosť a schopnosť vyrobiť materiál potrebných rozmerov, to všetko boli kľúčové momenty realizácie trámovej kostry stavby v priebehu púhych 10 týždňov.

Počas nasledujúcich niekoľkých mesiacov stodolu dokončili pridaním obkladov a podláh. Ben odhaduje, že vďaka ťažbe dreva z farmy a najatím Davida na pílenie dreva a stavbu stodoly 12 x 22 m ušetril 25.000 dolárov. Ben hovorí, že každému sa nové výskumné centrum veľmi páči. “Som neskutočne šťastný, keď vidím túto veľkolepú stavbu dokončenú,” zveruje sa Ben.

Autor: Chase WarnerName:
Email:
Subject:
Message:
x

VITAJTE

Tu sa dozviete, ako majitelia pásových píl Wood-Mizer po celom svete aktívne budujú lokálne ekonomiky, keď pília drevo udržateľnejšie a výnosnejšie.

Kontaktujte nás pre viac informácií o Wood-Mizer alebo o ktoromkoľvek z týchto článkov.

Tlačové stredisko

OBJEDNAJTE SI NÁŠ INFORMAČNÝ BULLETIN

Newsletter

Ak sa vám tento článok páči, nenechajte si ujsť ďalšie! Budete dostávať mesačne z Wood-Mizer novinky a články do svojej schránky.

Chcem odoberať