• Image 1
    Image 2
    Image 3
    Image 4
    Image 5
    Image 6

ČLÁNKY A PRÍBEHY

V slovinskom drevospracujúcom závode sa spoliehajú na píly Wood-Mizer

17. apríla 2019

V slovinskom drevospracujúcom závode sa spoliehajú na píly Wood-Mizer

Majiteľ stolárskej firmy rozpráva, ako postupne zlepšoval a zdokonaľoval svoj podnik a splnil si svoj sen o práci s drevom.

Volám sa Jože Modic a som riaditeľ firmy Stolárstvo Modic v slovinskom meste Slovenj Gradec (Slovinský Hradec). Podľa mňa drevo prináša do interiéru pocit tepla a štýl. Každý, kto drevo miluje, by si mal vybrať profesiu v oblasti spracovávania dreva.

Ja som si vybral stolárske povolanie v roku 1981, pretože som ten odbor mal skutočne rád a myslím, že som sa rozhodol správne. Nastúpil som na stolársku školu v Maribore, ktorá poskytovala trojročnú odbornú prípravu.

Naše začiatky boli veľmi skromné. Moja dielňa mala plochu len 4 x 9 metrov! Za zákazníkmi, ktorým som vyrábal podlahy a dvere, som jazdil na mopede… Neskôr som sa rozhodol nakúpiť nejakú strojovú výbavu.

Moje predstava bola zlepšovať a zdokonalovať svoju firmu postupne, a potom tvrdou prácou dosahovať vyšší zisk na jednotlivých výrobkoch. Začal som si uvedomovať, že stále viac ľudí žiada moje výrobky, takže som výrobu rozširoval a začal najímať nových zamestnancov – najprv len jedného, potom dvoch, troch a viac. Spočiatku sme boli limitovaní našimi výrobnými zariadeniami, ale postupne sme ich zdokonaľovali.

Naše prvotné zameranie bola práca na drevenom interiérovom vybavení. Strojné zariadenia a naše postupy nám umožňovali vyrobiť čokoľvek – kuchyne, spálne, detské izby, kancelársky nábytok... Načastejšie sme ponúkali služby interiérového dizajnu pre miestne firmy.

Návrhy našich výrobkov sme si robili sami – kuchyne z masívu, dýhovanej drevotriesky i laminovaného materiálu. Samozrejme sme robili aj kancelárske vybavenie, schodištia, dvere a ďalšie bežné stolárske výrobky ako nábytok a okná.

Nejväčšia prekážka bola obstarávať správne stroje. Nie je možné cez noc získať všetko, čo potrebujete – trvá to roky. V našom prípade trvalo asi 27 rokov získať všetko, čo teraz máme a stále nie sme hotoví.

Drevo získávame od miestnych vlastníkov lesov a lesných spoločností. Naša práca v podniku začína pri kmeňoch – surovom materiáli – a pokračuje pílením, tvarovaním, priečnym pílením, hobľovaním a končí finálnym spracovaním.

Používam píly Wood-Mizer pre ich kvalitu, mobilitu a optimálne využitie dreva bez nadmerného odpadu. S touto pílou sme schopní riadne využiť celý kmeň, čo znamená, že celý výrobok z masívu je vyrobený z jedného kmeňa.

Keď je kmeň popílený na dosky, triedime ich a ukladáme na sušenie.  Keď je drevo pripravené, pílime a hobľujeme. Potom prechádza procesom pílenia a rôzneho spracovania polotovaru, tvarovania, spracovania na CNC stroji, omietania. Nakoniec kusy, skôr ako ich zmontujeme, natierame, nanášame na ne vosk alebo olej.

Zákazníci oceňujú naše schopnosti, kvalitu a samozrejme teplo ich domova potom, ako im pomôžeme realizovať požadované zariadenie interiéru. Meriame si všetko na mieste a poradíme im s výrobkami, ktoré sa do ich životného prostredia najviac hodia. Napokon, keď je už dokončené prevedenie v ich dome, sú zákazníci veľmi spokojní.

Odporúčam prácu s masívom, lebo ten prináša pocit tepla. Je to surovina, ktorú môžete získať lokálne a možno ju využiť takým spôsobom, ktorý prinesie spokojnosť aj budúcim generáciám.

Name:
Email:
Subject:
Message:
x

VITAJTE

Tu sa dozviete, ako majitelia pásových píl Wood-Mizer po celom svete aktívne budujú lokálne ekonomiky, keď pília drevo udržateľnejšie a výnosnejšie.

Kontaktujte nás pre viac informácií o Wood-Mizer alebo o ktoromkoľvek z týchto článkov.

Tlačové stredisko

OBJEDNAJTE SI NÁŠ INFORMAČNÝ BULLETIN

Newsletter

Ak sa vám tento článok páči, nenechajte si ujsť ďalšie! Budete dostávať mesačne z Wood-Mizer novinky a články do svojej schránky.

Chcem odoberať