• Image 1
    Image 2
    Image 3
    Image 4
    Image 5
    Image 6

ČLÁNKY A PRÍBEHY

Stará stolárska dielňa v Nemecku zdokonaľuje svoju výbavu

22. januára 2020

Stará stolárska dielňa v Nemecku zdokonaľuje svoju výbavu

Zrovnávačka/tvarovačka Wood-Mizer MP360 zlepšuje rýchlosť a presnosť práce v nemeckej tesárskej dielni, ktorá je nasiaknutá históriou.  

V prekrásnej budove s takmer 100 ročnou piliarskou a tesárskou históriou firma Montagebau Keller dokonale spája skúsenosti a um svojich predkov s inovatívnym drevospracujúcim zariadením firmy Wood-Mizer. Nachádza sa v obci Gartow na východe spolkovej krajiny Dolné Sasko. Pamiatkovo chránený priemyslový objekt využívajú ako obchod a dielňu pre prácu s drevom od roku 1923.Moritz Kollenrott, hlavný odborník Montagebau Keller, vysvetľuje: “Túto hrazdovú budovu postavili tradičným spôsobom a má štatút historickej pamiatky. Na poschodí je dokonca historický parný stroj, ktorý zásoboval celú obec elektrikou.”


Ten dom je pozoruhodný – plný starého tesárskeho zariadenia a histórie. Bývalý majiteľ celé desaťročia umožňoval nespočetnému množstvu tesárov žiť, pracovať i vyučiť sa v mieste. Aj dnes možno všade nájsť stopy tu  žijúcich a pracujúcich remeslníkov.

“Keď som tu bol prvýkrát, myslel som, že som vošiel do múzea,” hovorí Moritz. “Dokonca aj napriek tomu, že tu pracujem už vyše osem rokov, stále objavujem nové malé zákutia a zaujímavé veci. Je vzrušujúce tu pracovať.”
Firma Montagebau Keller vyrába už vyše 14 rokov rôzne drevené výrobky, vrátane nábytku, okien, dverí, schodíšť a prístreškov pre autá. Donedávna sa firma pri výrobe svojich výrobkov spoliehala na tradičné spôsoby výroby a staré stroje, no rastúci dopyt prerástol možnosti ich existujúcej výbavy.

Presnosť, čo sa týka rozmerov, je mimoriadne dôležitá vec a staré stroje neboli moc presné. Dospeli sme k rozhodnutiu nahradiť niekoľko zastaralých strojov a prejsť na modernú zrovnávačku/tvarovačku Wood-Mizer MP360. Jej inštaláciou sa priebeh práce v dielni podstatne zlepšil.  

“Vyrábame materiál s rôznymi veľkosťami, od dosiek 1,5 cm x 3 cm až po väčšie trámy 14 cm x 14 cm alebo 16 cm x 16 cm. Predtým bolo náročné získať presné rozmery, ale zrovnávačka/tvarovačka je veľmi presná a uhly sú vždy 90 stupňové. MP360 je veľmi, veľmi presná,” hovorí Moritz.

MP360 zrovnáva a tvaruje materiál zo všetkých štyroch strán pri jedinom priechode, čo vo firme Montagebau Keller značne urýchlilo výrobné operácie.

“MP360 nám ušetrila množstvo času a práce. Predtým trvalo získať drevo na výrobu jedného prístrešku pre auto celý deň, teraz to urobíme asi za tri hodiny,” poznamenáva Moritz.

Redukovanie ručnej práce, zvýšená efektivita a schopnosť spracovať veľký materiál na jednom stroji sú ďalšie vlastnosti, ktoré Moritz na zrovnávačke/tvarovačke konkrétne oceňuje.

Hovorí: “Dĺžka trámov, ktoré používame, je obvykle šesť až osem metrov – sú objemné, dlhé a vskutku ťažké. Ich presun medzi strojmi býval namáhavý a časovo náročný. Teraz spracovávame všetok materiál na jednom stroji a naša práca je omnoho jednoduchšia.

“Rozhodol som sa stať tesárom, aby som pracoval s krásnym, všestranným materiálom, ktorý pekne vonia a vyžaruje pohodu. Navyše pracujem na jedinečnom historickom mieste  a používam najnovšie profesionálne zariadenie. Ťažko by som pre seba našiel lepšie povolanie.”

Autor: Paulina LewandowskaName:
Email:
Subject:
Message:
x

VITAJTE

Tu sa dozviete, ako majitelia pásových píl Wood-Mizer po celom svete aktívne budujú lokálne ekonomiky, keď pília drevo udržateľnejšie a výnosnejšie.

Kontaktujte nás pre viac informácií o Wood-Mizer alebo o ktoromkoľvek z týchto článkov.

Tlačové stredisko

OBJEDNAJTE SI NÁŠ INFORMAČNÝ BULLETIN

Newsletter

Ak sa vám tento článok páči, nenechajte si ujsť ďalšie! Budete dostávať mesačne z Wood-Mizer novinky a články do svojej schránky.

Chcem odoberať