• Image 1
    Image 2
    Image 3
    Image 4
    Image 5
    Image 6

ČLÁNKY A PRÍBEHY

11. januára 2018

Skvelý nápad zo Španielska: drevo na hudobné nástroje

Na zhotovenie gitary potrebujte vzácne a hodnotné drevo, jeho cena môže dosiahnuť až 60.000 eur za meter kubický.

Vášňou Jorge Simonsa sú gitary. Neďaleko Madridu prevádzkuje podnik MADINTER, ktorý sa špecializuje nielen na samotné zhotovovanie gitár, ale ešte viac na zásobovanie majstrov všetkými nástrojmi a materiálmi na výrobu ich vlastných hudobných nástrojov.

Slávna španielska gitara Flamenco sa na prvý pohľad nelíši od klasických gitár. Ale nie je to tak. Tieto gitary sú ľahšie, ich zvuk je ostrejší a jasnejší, telo je menšie a nízka poloha strún umožňuje vylúdiť perkusívne zvuky, keď struny udierajú do pražcov. Preto sa rezonančné dosky a boky gitary Flamenco vyrábajú z cypru, a nie z tropického dreva cocobolo, druhu palisandru, ktorý se používa na bežné gitary.

Cyprus je vzácny strom; v Španielsku je chránený. Jorge ukazuje dva kmene cyprusov na voľnom priestranstve firmy MADINTER a vysvetľuje: "Tieto stromy rástli u niekoho na dvore. Majitelia dostali povolenie vyrúbať ich. Pôvodne sa malo drevo rozpíliť na kusy pre ďalšie spracovanie, ale gitaristi v rodine sa obrátili na našu firmu, či by sme z neho nemohli vyrobiť rezonančné dosky a boky.”

Objemné kmene s priemerom 77 cm, resp. 84 cm, majú mimoriadne kompaktné a tvrdé drevo. MADINTER píli kmene malou pílou Wood-Mizer LT10.

"Tento stroj je malý, ale odolný," hovorí Jorge, "a píli veľmi dobre i pevné drevo".

Protože táto píla Wood-Mizer používa úzky a tenký pílový pás (široký 32-38 mm a hrubý asi 1 mm), stroj tvorí tenkú reznú škáru, takže sa po rozpílení získa z každého kmeňa viac hodnotného reziva a menej odpadu v pilinách. To má pre Jorgeho veľký význam. Pri cene dreva okolo 60.000 eur za kubický meter predstavuje vysoká výťažnost ohromný rozdiel.

Takže čoskoro sa tieto cyprusy premenia na slávne španielske gitary a vášnivé zvuky flamenga a ako vždy, rozochvejú srdcia poslucháčov.

Na základe článku Juanma Miranda, MADERA-SOSTENIBLE, Španielsko
Name:
Email:
Subject:
Message:
x

VITAJTE

Tu sa dozviete, ako majitelia pásových píl Wood-Mizer po celom svete aktívne budujú lokálne ekonomiky, keď pília drevo udržateľnejšie a výnosnejšie.

Kontaktujte nás pre viac informácií o Wood-Mizer alebo o ktoromkoľvek z týchto článkov.

Tlačové stredisko

OBJEDNAJTE SI NÁŠ INFORMAČNÝ BULLETIN

Newsletter

Ak sa vám tento článok páči, nenechajte si ujsť ďalšie! Budete dostávať mesačne z Wood-Mizer novinky a články do svojej schránky.

Chcem odoberať