• Image 1
    Image 2
    Image 3
    Image 4
    Image 5
    Image 6

ČLÁNKY A PRÍBEHY

Prvá inštalácia rozmietacej píly HR250 v Poľsku: výrobca paliet hlási impozantné zmeny vo výrobe

28. júla 2020

Prvá inštalácia rozmietacej píly HR250 v Poľsku: výrobca paliet hlási impozantné zmeny vo výrobe

Rodinná firma AMESKO, vyrábajúca palety a iný drevený obalový materiál v poľskej obci Szczytkowice, oznamuje rast efektívnosti vďaka inštalácii novej horizontálnej rozmietacej píly s dvoma pílovými pásmi HR250 do výrobnej linky.

Rodina Skorových začala podnikať začiatkom 90. rokov. ”V tej dobe mal môj otec doma vyrobenú cirkulárku”, spomína pani Monika Skora-Szydlowska. “Spomínam si, že otec tlačil kmeň tam a späť, aby  ho rozpílil na rezivo”.

Ako sa ich podnikanie rozrastalo, presunuli prevádzku na kraj obce, čo im dovolilo ďalej rozširovať výrobu. Dnes firma vyrába palety so zákazkovými rozmermi a iný drevený obalový materiál. “ Okolo 70%  celej našej produkcie exportujeme do Nemecka,” dodáva Monika.Nedávno spoločnosť AMESKO investovala do novo vyvinutej horizontálnej rozmietacej píly s dvoma pílovými pásmi HR250 od Wood-Mizer. Stroj je vybavený 15 kW motormi, poskytujúcimi dostatok výkonu na ľahké rozmietanie okrajového reziva a lepšie vyťaženie materiálu.

“Zaznamenali sme nižšiu spotrebu energie, menej nutnej údržby a menej potrebného zaškolenia v porovnaní s našou starou rozmietacou kotúčovou pílou,” hovorí Artur Szydlowski, ktorý vedie podnik spoločne s Monikou, dcérou zakladateľa firmy. “Účty za elektriku klesli a naše prevádzkové náklady sa znížili ”, vysvetľuje Artur.

Horizontálna rozmietacia píla Wood-Mizer HR250 je vybavená elektronickým Pracovným nastavením (setworks), ktoré umožňuje ľahko polohovať reznú hlavu a meniť podávaciu rýchlosť.

“S našou predošlou rozmietacou pílou bolo obtiažne meniť rezné rozmery, museli sme zastaviť prácu, aby sme pridali alebo odobrali vymedzovacie vložky na vretenách,” hovorí Artur. “Ale u našej novej HR250 to môžeme urobiť stlačením tlačítka. To ušetrí množstvo času a výroba je omnoho pružnejšia. Pracovné nastavenie sa ľahko obsluhuje a je veľmi presné“, pokračuje Artur. ”HR250 nám umožňuje veľmi rýchlo rozmietať okrajové rezivo, pretože stroj je vybavený elektrickým pohonom nahor/nadol. Podávaciu rýchlosť meníme podľa hrúbky materiálu a jeho tvrdosti.”

V štandardnej konfigurácii sa HR250 dodáva s jedným valcom s pneumatickým prítlakom nadol a s jedným  vodiacim valcom. “Krátka vzdialenosť medzi valcami nám dovoľuje rozmietať okrajové rezivo ľubovoľnej veľkosti,” hovorí Artur.

Píla je vybavená kompresorom, ktorý dodáva tlakový vzduch pre valec aj pre systém napínaniaí pílového pásu. “Automatické napínanie pílového pásu je ďalšia výhodná vlastnosť HR250 – naši operátori nemusia napnutie nepretržite sledovať,” dodáva.

Podnik AMESKO prevádzkuje niekoľko viachlavových pásových píl s tenkou reznou škárou. Jeden z dôvodov voľby HR250 bol ten, že píla používa rovnaké pílové pásy. “To zjednodušuje náš výrobný proces, a ten je tak oveľa pružnejší, pretože si pílové pásy ostríme a rozvádzame sami.”

V porovnaní s ich starou kotúčovou rozmietacou pílou môžu z niektorých kusov okrajového reziva získať jednu dosku navyše. “Technológia tenkej reznej škáry nám pomáha znížiť množstvo pilín a zvýšiť výťažnosť”, pokračuje Monika. “Naša stará rozmietacia píla mala reznú škáru okolo 6 mm a 3 pílové kotúče. Teraz používame 2 úzke pílové pásy s reznou škárou 2 mm. To znamená, že môžeme ušetriť viac než jednu dosku.”

Piliny, ktoré sa tvoria počas výroby, zbiera odsávací systém do kontejnera a neskôr sa predávajú firme vyrábajúcej drevené pelety na kúrenie. “ HR250 sme prepojili s naším odsávacím systémom, aby sme udržali pracovný priestor i samotný stroj čistý,” hovorí Artur. “Je dôležité, aby boli neopásané kolesá pílového pásu vždy čisté. To pomáha nepretržite udržiavať presný rez.”

HR250 je veľmi kompaktná vďaka jedinečnej konštrukcii: dva pílové pásy sú umiestnené na horných a dolných kolesách v jednej reznej hlave. “Keď sme sa rozhodovali, akú pílu kúpiť, našu voľbu určili malé rozmery HR250,  jednoduchá obsluha a univerzálne využitie tohto stroja,” vysvetľuje Monika. “Pílu HR250 nám dodali na jednej palete, dopravili sme ju do výrobnej haly vysokozdvižným vozíkom, pripojili k systému odsávania, a tak už po niekoľkých hodinách od dodania začala HR250 pracovať”.AMESKO je jeden z prvých drevospracujúcich podnikov v Európe, ktoré HR250 nainštalovali. Stroj získal CE certifikáciu. “So servisom Wood-Mizer sme úplne spokojní”, hovorí Artur. “Adam Kubiak je vynikajúci špecialista. Konzultovali sme to s ním a on nám HR250 odporučil ako optimálne riešenie pre našu linku na výrobu paliet.”

Adam Kubiak je obchodný riaditeľ sekcie priemyslových riešení Wood-Mizer. Počas vyše dvadsať ročného pôsobenia v spoločnosti sa podieľal na plánování a realizácii mnohých priemyslových liniek na spracovanie kmeňov v Európe, Ázii i Afrike.

Name:
Email:
Subject:
Message:
x

VITAJTE

Tu sa dozviete, ako majitelia pásových píl Wood-Mizer po celom svete aktívne budujú lokálne ekonomiky, keď pília drevo udržateľnejšie a výnosnejšie.

Kontaktujte nás pre viac informácií o Wood-Mizer alebo o ktoromkoľvek z týchto článkov.

Tlačové stredisko

OBJEDNAJTE SI NÁŠ INFORMAČNÝ BULLETIN

Newsletter

Ak sa vám tento článok páči, nenechajte si ujsť ďalšie! Budete dostávať mesačne z Wood-Mizer novinky a články do svojej schránky.

Chcem odoberať