• Image 1
    Image 2
    Image 3
    Image 4
    Image 5
    Image 6

ČLÁNKY A PRÍBEHY

Prečo miestne drevo?

1. marca 2019

Prečo miestne drevo?

Manažér píly "Škótske drevo - Scottish Wood" vysvetľuje prečo spracovávajú drevo, ktoré vyrástlo v Škótsku.

V Dunfermline, malej obci na sever od Edinburghu, pôsobí firma Scottish Wood  už vyše  20 rokov. Ide o sociálny podnik – charitu, ktorá pílu vlastní a zásobuje tamojších staviteľov miestnym drevom.

“Pílime tvrdé drevo aj smrekovec a jedľu, ktoré vyrástli u nás v Škótsku,” hovorí Jim Birly z firmy Scottish Wood.

Prečo miestne drevo?

Jim poznamenáva, že dopyt po miestnom dreve stúpa. Jeho zákazníci v súčasnoti viac prihliadajú na dôležitosť podpory miestnych podnikateľov s ohľadom na životné prostredie a dávajú to najavo pri rozhodovaní, kde drevo nakúpiť.

“Ľudia si teraz uvedomujú, že pri kúpe dreva v skutočnosti prospievajú lesom. To znamená, že sa drevo využije a že medzeru v lese znova vyplnia nové stromy,” hovorí. “Sú radi, že prispievajú k udržaniu miestneho trhu a priemyslu.”

“Pôvodne sme začínali bez píly. Hovorili sme si píla, no v skutočnosti sme mali len sušiareň a reťazovú pílu,” spomína Jim. Raz za mesiac si museli najať mobilnú pílu, aby svoju skládku popílili. Stálo to množstvo času a bolo to nevýhodné. Takže čoskoro bolo jasné, že potrebujú vlastnú pílu.

“Začínali sme s pílou Wood-Mizer LT25 a neskôr sme postúpili k LT40, tie sme mali postupne dve alebo tri. V súčasnosti prevádzkujeme LT70 a novú LT70 Remote” vysvetľuje Jim.

Linka LT70 Remote poskytuje niekoľko podstatných vlastností zlepšujúcich produktivitu samotnej píly.

“Linka obsahuje plošinu na kmene, pílu LT70, dopravník a dopravný stôl. Táto zostava zabezbečuje vysoko produktívne pílenie,” hovorí.

Ďalší dôležitý faktor v ich úsilí je, že zvolili piliarske zariadenie Wood-Mizer s tenkou reznou škárou, ktoré zvyšuje výťažnosť z ich kmeňov.

“Priemysel mäkkého dreva pracuje s pomerne nízkou výťažnosťou. Niekedy je to len 50%,” vysvetľuje Jim. “My máme omnoho vyššiu výťažnosť. Odhadujem, že ju máme pravdepodobne vyššiu ako 75%. Máme dobrý pocit, že využívame miestne zdroje udržateľným spôsobom, pracujeme s krásnym materiálom a s milými ľuďmi,” hovorí Jim.

Titulky k tomuto videu sú k dispozícii v angličtine, francúzštine, poľštine, ruštine a španielčine. Pre voľbu jazyka titulkov kliknite na tlačidlo CC na video prehrávači!


Name:
Email:
Subject:
Message:
x

VITAJTE

Tu sa dozviete, ako majitelia pásových píl Wood-Mizer po celom svete aktívne budujú lokálne ekonomiky, keď pília drevo udržateľnejšie a výnosnejšie.

Kontaktujte nás pre viac informácií o Wood-Mizer alebo o ktoromkoľvek z týchto článkov.

Tlačové stredisko

OBJEDNAJTE SI NÁŠ INFORMAČNÝ BULLETIN

Newsletter

Ak sa vám tento článok páči, nenechajte si ujsť ďalšie! Budete dostávať mesačne z Wood-Mizer novinky a články do svojej schránky.

Chcem odoberať