• Image 1
    Image 2
    Image 3
    Image 4
    Image 5
    Image 6

ČLÁNKY A PRÍBEHY

Poľská firma na luxusný nábytok ovládla trh vďaka píle Wood-Mizer WB2000

21. januára 2021

Poľská firma na luxusný nábytok ovládla trh vďaka píle Wood-Mizer WB2000

FAGUS, výrobca zo Sępólno Krajeńskieho v Poľsku je rodinná firma, ktorá si zakladá na dlhoročnej tradícii skúseností. Špecializuje sa na výrobu nábytku z masívu, najmä dubového a bukovbého. Ich nábytok najvyššej kvality je určený do spální, obývacích izieb či jedální.

Každý z týchto kúskov má pozoruhodný vzhľad a štýl. "Každý náš výrobok je jedinečný originál. Nie je možné vytvoriť skrinku alebo skriňu a urobiť ju tak, aby vyzerala presne ako niektorá iná,” -  hovorí Kacper Ziemiński, spolumajiteľ firmy. "Snažíme sa premeniť každú nedokonalosť dreveného materiálu na čo najlepší dizajn. Dnes sa väčšina nábytku vyrába z drevotrieskových dosiek, ale v našej továrni to vyzerá úplne inak. Musíte to vidieť na vlastné oči a cítiť svojimi dlaňami, aby ste pochopili, že drevo je neopakovateľné a toto je jeho najvyššia krása."
Mateusz a Kacper Ziemiński, bratia a spolumajitelia, pokračujú vo vášni svojich rodičov a prarodičov pre prácu s drevom. Ich prarodičia započali toto rodinné dobrodružstvo s drevom pred mnohými rokmi, keď kúpili svoju prvú pílu. Potom ich otec založil firmu, v ktorej bratia pracujú od roku 2013. "Dávno predtým, keď sme boli ešte deti, motali sme sa okolo dielne a zabíjali klince do dosiek,” - spomína Kacper.Všetci členovia rodiny sa podieľajú na chode firmy – podporujú sa navzájom pri skúmaní najrôznejších problémov a usilovne sa snažia nájsť ich najlepšie riešenie. Bratia sa začínali podieľať na jednoduchých veciach – v dielni, upratovali piliny, až napokon začali zostavovať nábytok. Dnes sa dá povedať, že podnecovať vášne v útlom veku prispelo k množstvu skúseností a prijatej zodpovednosti. Vedia, ako sa prispôsobiť individuálnym a náročným potrebám zákazníka, keď vytvárajú mimoriadny výrobok, ktorý sa nedá nikdy úplne zopakovať.
Neboli to len skúsenosti a zručnosti získané v rodinnej firme, ktoré im pomohli vyniknúť v tomto odbore, ale aj ich zaujatie a to najdôležitejšie, ich vzdelanie. "Mnoho rokov som sa venoval profesionálnemu športu, robil som jachting,” –  vraví Kacper. "Splnil som si svoje sny účasťou na Olympijských hrách a získal som medaily na rôznych medzinárodných súťažiach. Šport prospel môjmu charakteru, primäl ma byť viac oddaný povinnostiam, byť rozhodný a vždy zameraný na cieľ. Šport ma tiež naučil jednať s ľuďmi, pretože som sa vždy pohyboval v medzinárodných týmoch.” Tento tréning v rôznorodom prostredí ma naučil cudzie jazyky a pomohol mi pri spolupráci na medzinárodných trhoch.Druhý brat, Mateusz, vyštudoval na poznaňskej Univerzite prírodných vied technológiu spracovania dreva. Všetky profesionálne  povinnosti si medzi sebou bratia delia podľa svojich zručností. Kým Kacper sa stará o dobrú komunikáciu s ich zahraničnými zákazníkmi, Mateusz dohliada na výrobu. Dokonale rozumie ich výrobe a je dobrý aj čo sa týka dizajnu. "Využijeme každú voľnú chvíľu, aby sme zbehli dole do haly a skontrolovali, čo by sme ešte mohli zlepšiť," – podotýka Kacper.

Firma bratov Ziemińskich  sa úspešne rozvinula s veľkým dôrazom na nové investície. Nedávno vybudovali nové výrobné zariadenie a inštalovali tam veľkú priemyslovú pílu Wood-Mizer. "Píla WB2000 so širokým pílovým pásom dobre zapadla do nášho veľmi dobre rozvinutého vybavenia, ktoré zahŕňa 10 počítačom riadených sušiarní dreva, niekoľko formátovacích píl, 2 štvorstranné tvarovačky, 4 CNC stroje, vŕtací CNC stroj, brúsku na široké pásy, niekoľko lisov na lepenie dreva a napúšťaciu linku," – vysvetľuje Mateusz.
"Rozhodli sme sa kúpiť WB2000, ktorá je nepostrádateľná v úvodnej fáze výroby pri pílení objemných kmeňov. Táto investícia bola navrhnutá najmä s cieľom zvýšiť produktivitu v našej firme. Spolupracujeme so spoločnosťou Wood-Mizer od chvíle, keď sme začali s našimi podnikateľskými aktivitami. Úplne prvú pílu kúpil ešte náš starý otec a náš najnovší stroj je už štvrtý od Wood-Mizer. Investícia do píly WB2000 vyzerá byť múdry počin, lebo produktivitu sme skutočne zvýšili. Mám na mysli 10 až 15%-ný nárast v porovnaní s našimi starými strojmi,” –  hovorí Mateusz. "Stavba nového zariadenia bola celkom jasne spojená s kúpou WB2000 a riešenia vyvinuté inžiniermi Wood-Mizer vyústili do zlepšenia celého procesu a veľmi výrazne znížili požiadavky následných stupňov výroby"."Dodatočne sme sa rozhodli investovať aj do dvoch triediacich stolov, aby sa dalo drevo ľahšie rozdeľovať na tri strany. Tieto stoly sú pri klasifikácii materiálu veľmi užitočné, nehovoriac o bočných dopravníkoch s gravitačnými valčekmi na zber popíleného dreva skonštruovaných inžiniermi Wood-Mizer. To umožňuje pracovať prakticky 8 hodín s jediným zastavením na výmenu pílového pásu," -  vysvetľuje Mateusz. “Toto technické riešenie stroja úplne napĺňa naše očakávania, lebo kmene sú objemné a ťažké a táto píla s nimi dokáže manipulovať bez väčšej námahy – a to je presne to, čo sme hľadali," – hovorí Kacper.
Keď sa spýtate, prečo si vybrali píly Wood-Mizer, Mateusz odpovie - "Wood-Mizer nás nikdy nenechá na holičkách, preto sme se rozhodli kúpiť ďalšiu pílu. Veľmi oceňujeme spoluprácu s firmou Wood-Mizer. Dovoľte mi, aby som znova povedal – používáme ich techniku roky a vždy sa môžeme spoľahnúť na ich vysoko profesionálny zákaznícky servis a podporu. Podľa môjho názoru je Wood-Mizer partner pre podnikanie, ktorému môžete skutočne veriť.”Name:
Email:
Subject:
Message:
x

VITAJTE

Tu sa dozviete, ako majitelia pásových píl Wood-Mizer po celom svete aktívne budujú lokálne ekonomiky, keď pília drevo udržateľnejšie a výnosnejšie.

Kontaktujte nás pre viac informácií o Wood-Mizer alebo o ktoromkoľvek z týchto článkov.

Tlačové stredisko

OBJEDNAJTE SI NÁŠ INFORMAČNÝ BULLETIN

Newsletter

Ak sa vám tento článok páči, nenechajte si ujsť ďalšie! Budete dostávať mesačne z Wood-Mizer novinky a články do svojej schránky.

Chcem odoberať