• Image 1
    Image 2
    Image 3
    Image 4
    Image 5
    Image 6

ČLÁNKY A PRÍBEHY

Piliarska linka TITAN v poľskom podniku MEBLOHIT

21. augusta 2020

Piliarska linka TITAN v poľskom podniku MEBLOHIT

Vďaka linke Wood-Mizer TITAN zvýšil poľský výrobca paliet produktivitu bez potreby zvýšiť počet zamestnancov.

MEBLOHIT je poľská firma, ktorá palety vyrába už celý rad rokov. Ide o veľmi náročné odvetvie, v ktorom je efektívnosť výroby kľúčovým faktorom úspechu. Pán Jan Zawada, majiteľ firmy, sa počas tých rokov stal expertom na zvyšovanie efektivity.

"Pôvodne sme používali kotúčové píly. Efektívnosť nebola dostatočne vysoká, a tak sme kúpili našu prvú pílu s úzkym pílovým pásom, a potom ďalšiu, aby sme zvýšili produktivitu," hovorí Jan Zawada.Po čase bolo jasné, že aby sme sa udržali na trhu a nezaostávali za konkurenciou, sú potrebné ďalšie investície. Po zvážení  situácie na poľskom pracovnom trhu bola jedna z priorít zvýšiť produktivitu bez toho, aby sme museli prijať ďalších pracovníkov.

"V dnešnej dobe je veľmi ťažké nájsť nových zamestnancov, takže hlavnú nádej sme vložili do zvyšovania efektivity výroby bez toho, aby sme museli zamestnať nových ľudí," hovorí. "A tak sme sa rozhodli kúpiť linku Wood-Mizer TITAN.”Každá linka Wood-Mizer TITAN pozostáva z rôznych strojov a systémov manipulácie s materiálom tak, aby nejlepším možným spôsobom uspokojila požiadavky zákazníka. Linka pána Zawadu pozostáva z dvojitej zvislej píly TV6000 s pneumatickým obracačom kmeňa (1), viacnásobného rozpilovania (multirip)  MR3000 so sústredeným stolom na hranoly (2), vodorovnej následnej píly HR500 , podávacieho zásobníka guľatiny (3), dopravného stola na prírezy (4), plošiny operátora (5) a zberného dopravníka pilín (6), ktorý beží pozdĺž celej linky.

Toto usporiadanie zaisťuje efektivne spracovávanie kmeňov s malými priemermi, a tiež efektívnu výťažnosť z prírezov.

"Pílime hlavne kmene borovice a smreku dlhé 2,5 metra s priemermi 15-45 cm. Plán rozloženia linky, ktorý pre nás navrhla firma Wood-Mizer sa ukázal ako dokonalé riešenie pre naše úlohy," pokračuje pán Zawada.

Už počas úvodnej fázy spustenia výroby na novej linke mohol pán Zawada vidieť zlepšenie. Predtým sme pílili asi 60 m3 kmeňov v jednej osem hodinovej zmene. To sa zvýšilo jeden a polkrát, až na 90 m3 za zmenu. "S linkou TITAN sme podstatne zvýšili efektivitu bez toho, aby sme potrebovali ďalších pracovníkov. To bolo pre nás veľmi dôležité," hovorí.

Napriek tomu, že je spokojný s tým, ako im rastie produktivita, pán Zawada stále premýšľa o ďalších investíciách – doplniť linku o ďalšiu následnú pílu a rozšíriť systém triedenia. "Na budúci rok zamýšľame pridať ďalšie stroje Wood-Mizer. Podľa mojich výpočtov nám to umožní zvýšiť produktivitu až na 120 m3 dreva v jednej zmene s nezmeneným počtom pracovníkov," uzatvára.


Name:
Email:
Subject:
Message:
x

VITAJTE

Tu sa dozviete, ako majitelia pásových píl Wood-Mizer po celom svete aktívne budujú lokálne ekonomiky, keď pília drevo udržateľnejšie a výnosnejšie.

Kontaktujte nás pre viac informácií o Wood-Mizer alebo o ktoromkoľvek z týchto článkov.

Tlačové stredisko

OBJEDNAJTE SI NÁŠ INFORMAČNÝ BULLETIN

Newsletter

Ak sa vám tento článok páči, nenechajte si ujsť ďalšie! Budete dostávať mesačne z Wood-Mizer novinky a články do svojej schránky.

Chcem odoberať