• Image 1
    Image 2
    Image 3
    Image 4
    Image 5
    Image 6

ČLÁNKY A PRÍBEHY

Obnova pomocou zachráneného dreva po najhoršom lesnom požiari v Južnej Afrike

3. októbra 2018

Obnova pomocou zachráneného dreva po najhoršom lesnom požiari v Južnej Afrike

V júni 2017 v dôsledku neobvykle suchého leta sa v oblasti okolo juhoafrickej dediny Knysna prudko rozšíril zničujúci požiar.  Ohňu padlo za obeť sedem ľudí, zničil vyše 1 000 domov a podnikov a pripravil najmenej 10 000 obyvateľov o prístrešie.

Daniel Hennessey, majiteľ Timber Village Furniture Manufacturers (Výroba nábytku) v obci Knysna, bol medzi tými, ktorých tento požiar postihol.


“Stalo sa to 6. Júna medzi 10. a 16. hodinou,” spomína Daniel. “Fúkal silný vietor. Požiar vypukol v skorých ranných hodinách predošlého rána, šíril sa a my sme si mysleli, že to dobre dopadne, pretože spočiatku nepreskočil lagúnu. Napokon však vodnú prekážku prekonal a celý tento koridor zachvátili plamene.”

Obec Knysna a okolitá oblasť je známa vďaka svojim bohatým zdrojom dreva a pôvodný Tsitsikamma Forest (Národný park) je miesto vyhlásené za svetové prírodné dedičstvo. Veľké plochy komerčných borovicových lesov se rozprestierajú po celom južnom cípe pobrežia, kde leží Knysna i Plettenberg Bay.

Kvôli tejto veľkej ploche rýchlo horiaceho lesa a silnému vetru vyše 90km/hod sa požiar šíril rekordnou rýchlosťou. “Teplota presahovala 2 000 stupňov,” hovorí Daniel. “Okná môjho auta sa roztavili.”


Hrozná spúšť zanechala v dedine pocity beznádeje, ale Daniel a jeho tím sa nádeje nevzdávali. Nasledujúce ráno vyrazila firma Timber Village odpratávať stromy a trosky nahromadené počas požiaru.

V priebehu niekoľkých týždňov sa začala Timber Village obnovovať. S úplne novou pílou Wood-Mizer LT20B a s nadšenou partiou pracovníkov Daniel a jeho spoločenstvo spustili projekt, ktorý mal priniesť do ich podnikania a dediny nový život.

“Cieľom tohto projektu bolo pomôcť ľuďom píliť drevo a použiť ho na obnovu obydlí,” vysvetľuje Daniel. “Je to komunitný projekt, s ktorým získavame skúsenosti a pokúšame sa pozvdvihnúť náladu ľudí.”

Jedna z úplne prvých píl predaných firmou Wood-Mizer Africa sa pred rokmi dostala práve do Knysny. Úzke vzťahy Wood-Mizer udržiavané s obcou Knysna umožnili, že se Wood-Mizer Africa pripojila k záchrannému úsiliu, ktoré tu po požiari vyrástlo.

Daniel vysvetľuje, že v súčasnosti sa píla Wood-Mizer využíva na obnovu infraštruktúry v komunite. Po jej skončení bude neskôr píla fungovať ako súčasť spracovania dreva, využije sa na školenia a rozvoj zariadení pre drobné podnikanie s názvom Knysna Timber Village. Prostredníctvom tohto projektu sa Timber Village snaží vniesť novú nádej do života všetkých členov komunity.

Etienne Nagel, zástupca Wood-Mizer Africa, Daniela a jeho projekt Timber Village podporuje. “Náš cieľ je zlepšiť život ľuďem naprieč Afrikou a to má svoj význam,” hovorí. “Veríme, že pre firmu je veľmi dôležité byť nielen výrobcom piliarskej techniky, ale skutočne sa podieľať na zmene kvality života ľudí.”

Wood-Mizer spolu s charitami po celej Južnej Afrike dotoval dodávky v núdzi, potraviny, prvú pomoc, vodu a venoval svoj čas na pomoc občanom znovu obnoviť ich plnohodnotný život. Zničená komunita musí byť znovu obnovená ako miesto, kde žije nádej.


Name:
Email:
Subject:
Message:
x

VITAJTE

Tu sa dozviete, ako majitelia pásových píl Wood-Mizer po celom svete aktívne budujú lokálne ekonomiky, keď pília drevo udržateľnejšie a výnosnejšie.

Kontaktujte nás pre viac informácií o Wood-Mizer alebo o ktoromkoľvek z týchto článkov.

Tlačové stredisko

OBJEDNAJTE SI NÁŠ INFORMAČNÝ BULLETIN

Newsletter

Ak sa vám tento článok páči, nenechajte si ujsť ďalšie! Budete dostávať mesačne z Wood-Mizer novinky a články do svojej schránky.

Chcem odoberať