• Image 1
    Image 2
    Image 3
    Image 4
    Image 5
    Image 6

ČLÁNKY A PRÍBEHY

Neobvyklý nápad s pílou Wood-Mizer: altánok so živou strechou vo vašej záhrade

18. apríla 2017

Neobvyklý nápad s pílou Wood-Mizer: altánok so živou strechou vo vašej záhrade

Píly Wood-Mizer môžu byť užitočné nielen v piliarskom podnikaní. Ľudia tvoria množstvo zaujímavých projektov z dreva, ktoré sami napília na svojich pílach Wood-Mizer.

Napríklad Jeremy Harper. To je človek, ktorý spravidla urobí niečo z ničoho. 20 rokov pracoval ako ošetrovateľ stromov, pozývali  ho z celej Británie, aby odstránil nechcené stromy, krovie a živé ploty a on často dával odpadovému materiálu nový účel a nový život.

Aj sám bol však prekvapený projektom postaviť živý altánok v záhrade svojho rodinného domu.

“Tá myšlienka vznikla pri výlete do Nórska a na Island, kde sme, moja žena a ja, videli pár malých zelených strešných konštrukcií na obytných a komerčných objektoch,” hovorí. “To spustilo ten nápad a ja som chcel mať jednu takú doma.”

Skutočne, zelené strechy sú v severnej Európe a v Nemecku veľmi obľúbené. Od sedemdesiatych rokov sa rozvojom v tejto oblasti strešných záhradiek zaoberalo niekoľko výskumných stredísk. Preukázalo sa, že taký návrh má niekoľko ekologických benefitov, dôležitých hlavne pre mestá. Zelené strechy akumulujú čistú dažďovú vodu, bránia, aby sa miešala s odpadovou vodou, a teda znižujú nároky na kanalizačné systémy a čističky. Chránia proti hluku tak, že pôda absorbuje zvuky s nízkymi frekvenciami, kým rastliny pohlcujú vysoké frekvencie. Navyše čistia vzduch a chránia budovy pred prehriatím, znižujúc náklady na klimatizáciu. A napokon, vyzerajú priam nádherne!

Hoci stavba zelených striech vyjde drahšie ako stavba tradičných, tieto náklady sa úplne vykompenzujú počas ich dlhodobej služby – niekoľkokrát dlhšej, ako poskytnú obvyklé strechy, pretože záhradky chránia strešnú konštrukciu pred klimatickými vplyvmi.

Poznáme intenzívne a extenzívne zelené strechy. Tie prvé sú viac záhrady, so skutočnými živými stromami, ktoré pre svoje korene vyžadujú pomerne hlbokú vrstvu pôdy. Také strechy sú spravidla otvorené pre verejnosť a pracujú tu profesionálni zhradníci. Prevádzka tých druhých je veľmie lacná, vrstva pôdy je tenká, rastliny sú tie najjednoduchšie, pestuje sa na nich napríklad rozchodník alebo dokonce len tráva. Jediná vec, ktorá nie je zbytočná, je raz za rok pridať do pôdy špeciálne netekuté hnojivá. Také strechy možno obdivovať len z diaľky, nedajú sa navštevovať.

Takúto extenzívnu strechu plánoval Jeremy postaviť. Od nápadu k započatiu stavby uplynulo veľmi málo času.

“Bol to môj prvý pokus vytvoriť v záhrade niečo také. Priestor sme získali odstránením zariadení, na ktorých sa hrávali vnúčatá, pretože už vyrástli a sú dospelé. Potom sme načrtli niekoľko hrubých rozmerov na kus papiera. Bral som do úvahy veľkosť a rozhodol sa pre stojiny 8” x 8” (asi 20 x 20 cm) a stropnice 4” x 2” (asi 10 x 5 cm).”

Jeremyho si najali do priemyslového areálu, ktorý búrali, aby upravil a zachoval ostávajúce stromy a odstránil všetky ostatné nechcené dreviny. Ostal tam živý plot z Cyprusovca leylandského, ktorý namiesto aby rozsekal na palivové drevo, rozhodol sa narezať ho na veľkosť potrebnú pre altánok.

“Chcel som niečo, čo by vyzeralo prekvapujúco, tak sme išli do najväčších možných hranolov a všetko sa vyberalo z väčších klád. Stropnice sa vyrezali z toho, čo zvýšilo.”

Na vrchu stavby sedí divoká zelená strecha, ktorá v priebehu daždivej a teplej anglickej jari prekypuje farbou.

“Moje žena naďabila na výpredaj v záhradnom centre a my sme sa zamerali na veci ako tymián, rozmarín, a dokonca sadenice jahôd.

“Položili sme cez strechu drevené nášlapné kamene, aby sme nešľiapali na rastliny, a potom zasiali do vrchnej pôdy zmes divých kvetín. Nečakal som nejaký ohromne bujný vzrast, ale vytvorilo to skutočne farebnú zmes, a tak sme pokračovali s makom, nevädzou a margarétami.”

Jeremy hovorí, že mal šťastie, materiál a to správne náradie pre túto prácu k dispozícii. Pravidelne píli drevo pre zákazníkov – vytvára na zákazku veľkosti vhodné pre použitie na stavbe, na nábytok a na sústruženie. Používa mobilnú pílu Wood-Mizer LT40, ktorú kúpil asi pred piatimi rokmi z druhej ruky.

“Uvažovali sme, že LT40 bude asi najväčšia, akú môžeme kúpiť a vyraziť s ňou za prácou,” hovorí.

“Boli sme s ňou schopní píliť masívne kusy dreva – kusy, o ktorých sme si nikdy nemysleli, že s nimi budeme môcť narbať. Pracujeme so širokou škálou zákaziek, od drobných akcií po vyčistenie celých parciel, takže sme kúpili  LT40, aby sme ponúkli piliarske služby ďalším ľuďom a aby sme svoje aktivity rozšírili. Vždy sa mi zdalo, že je to model, ktorý stojí za to a nebol som sklamaný. Doteraz sme s týmto strojom zažili nezabudnuteľné chvíle.”

Jeremy má teraz na tú prácu vo svojej záhrade trvalú pripomienku.

LT40 je zaparkovaná v stodole cez cestu oproti Jeremyho domu. Jeho firma vlastní päť žeriavov na manipuláciu s drevom na pozemku, ale hovorí, že jeho konkrétny projekt mu to neuľahčilo.

“Všetko sme sťahovali ručne!” hovorí. “Stojiny boli najťažšia časť práce s drevom, ale doprava štrkopiesku po rebríku hore na strechu bola najnáročnejšia drina.

“Napíliť všetko drevo v skutočnosti netrvalo dlho, pretože sme vedeli, čo potrebujeme. Najhoršie je, keď sú v pílení nejaké odklady, takže najprv musíte mať zostavený plán pílenia, a potom sa do toho môžete pustiť a práca ide od ruky.

“Najprv sme chceli úplne rovné stojiny, ale napokon sme použili neomietané hrany, takže to příliš inžiniersky nevyzerá. Najdlhšie sa rozhodovalo o tvare koncov stropníc. Skúšali sme množstvo rôznych možností, až sme ostali pri tej jednej, ktorú máme.”

Stojiny sú zakotvené v zemi a zaistené zeminou. Nesú hmotnosť konštrukcie, ktorá je zaklenutá stropnicami.

Na stropniciach sú uložené palcové dosky, vytvárajúce základ pre živú strechu, ktorá je vodotesná s obložením okrajov, potom ochranná geotextilná vrstva, aby se udržala nepriepustnosť strechy.

Následne Jeremy položil hrubý štrk – vrecia 30 mm kameňov navrhnutých pre zlepšenie drenáže a tie pokryl koreňovou bariérou a navrch přišla vrstva koberca pre lepšie udržanie vlhkosti. Zelená strecha fyzicky rastie v zmesi kompostovanej drevnej štiepky a kátrovanej zeme.

Pre zlepšenie odvodnenia sú body plochej strechy prilepené k lemovaniu a odtok sa vedie dolu reťazami, ktoré zavlažujú rastliny na zemi.

Radšej, než by terasu obkladal doštičkami, Jeremy sa znova obrátil na svoju pílu a napílil oblé časti z Cyprusovníka leylandského, aby podčiarkol prírodný vzhľad stavby.

Konečný výsledok je nielen pôsobivý, ale i niečo, čo si môže užívať celá rodina – či už sediac pod strechou, alebo pri plení priamo na nej.

“Nie som záhradník – to moja žena je v tom všetkom dobrá – ale s mojou zelenou strechou sa zo mňa tak trochu zahradník stal a  ja som zjstil, že je moje práca celkom úspěšná. Obvykle tam hore trávim chvíle cez víkendy a pokúšam se to priebežne fotografovať,  aby som videl, ako se strecha v ročných obdobiach mení.”

Mal som k dispozícii hlavný materiál a pílu LT40 na pílenie dreva, vďaka čomu boli náklady na projekt mimoriadne priaznivé.

Jeremy pokračuje: “Počítal som, koľko by stálo postaviť to zo zeleného duba a vyšlo mi okolo 3000 liber. Všetko, čo to stálo nás, je len čas a trochu paliva do píly.”

“Som výsostne šťastný, že je to lepšie, než som si kedy pomyslel.” Píla Wood-Mizer zrejme fungovala dobre, pretože Jeremy prihlásil altánok do súťaže zákazníckych projektov  Wood-Mizer 2015 a vyhral tretie miesto!

Podle Ben Pike, Eve Communications


Name:
Email:
Subject:
Message:
x

VITAJTE

Tu sa dozviete, ako majitelia pásových píl Wood-Mizer po celom svete aktívne budujú lokálne ekonomiky, keď pília drevo udržateľnejšie a výnosnejšie.

Kontaktujte nás pre viac informácií o Wood-Mizer alebo o ktoromkoľvek z týchto článkov.

Tlačové stredisko

OBJEDNAJTE SI NÁŠ INFORMAČNÝ BULLETIN

Newsletter

Ak sa vám tento článok páči, nenechajte si ujsť ďalšie! Budete dostávať mesačne z Wood-Mizer novinky a články do svojej schránky.

Chcem odoberať