• Image 1
    Image 2
    Image 3
    Image 4
    Image 5
    Image 6

ČLÁNKY A PRÍBEHY

Neobvyklý nápad pre Wood-Mizer: Modulárne chatky v lese

17. marca 2017

Neobvyklý nápad pre Wood-Mizer: Modulárne chatky v lese

Aby rentabilne spravovali svoje lesy, tesári - otec a syn z Walesu, vyvinuli stavebnicové chatky z dreva vlastných stromov. Predviedli premyslené spravovanie lesa, ktoré podporuje inovatívne spôsoby, ako zachovať lesný porast so ziskom.

Čo robia John a Leigh Price so svojimi lesmi? Ich firma a 4 hektáre welského lesa neďaleko Builth Wells nie je len miestom ich podnikania, ale aj oblasťou, kde sa uskutočňujú kurzy o správe lesa, konferencie, školnia, exkurzie a čoskoro tam budú môcť ľudia stráviť dovolenku v kúzelných chatkách rozmiestnených po celom lese. John a Leigh riadia projekt stavby domov i renovácie zo svojej dielne; ostatné práce sa týkali aj rekonštrukcie hradu Windsor.

Po 25. rokoch tesárskej práce založil John Price v roku 2000 firmu Smithfield Joinery a po skončení vojenskej služby sa pridal aj jeho syn Leigh. Pred siedmymi rokmi zrealizovali plán správy svojich lesov. Chceli, aby bol les schopný fungovať – aby bol krásny a zároveň užitočný. Dosiahnuť to, vyžadovalo premýšľať o jeho budúcnosti, ako by sa mal využívať a ako ho udržiavať.

Predošlí vlastníci vyrúbali všetky duby a ponechali len ihličnany, a tak John a Leigh spolupracovali s odborníkmi, aby vytvorili stratégiu novej výsadby, ktorá znamenala ponechať polovicu ihličnanov a medzi ne vysadiť domáce druhy.

“Väčšie ihličnaté stromy poskytovali tieň menším stromom, chránili ich pred vetrom a tak tieto rástli veľmi rýchlo,” hovorí Leigh.

Začiatok projektu ModuLog
Keď premýšľali, ako so ziskom využiť prírodnú krásu lesa, rozhodli sa rozmiestniť malé chatky pozdĺž lesných ciest a dávať ich do prenájmu.

“Chceli sme niečo, čo by splynulo s lesom,” spomína Leigh. „A chceli sme použiť ‘odpadový’ materiál z našej píly.” Namiesto toho, aby chatky nakúpili, vytvorili svoj vlastný návrh unikátnych ‘fantastických’ modulov pre tých, ktorí chcú kempovať s trochu iným ‘kúzlom’, než je obvyklé.

S architektom navrhli vlastné jedinečné kúzelné moduly tak, aby boli odolné a univerzálne pre najrôznejšie použitie ako záhradné domčeky, letné chatky, spisovateľské ateliéry, rybárske chyže, atď. A ich nový podnikateľský zámer, ModuLog, mohol začať.

Návrh
“Sú postavené tak, aby vydržali 20 – 30 rokov bez akéhokoľvek ďalšieho zásahu,” vysvetľuje Leigh.“ Všetko se robí podľa stavebných noriem. Takže dostanete solídnu stavbu, ktorá vydrží a môžete ju využívať v každom počasí.”

Chatky sú stavebnicové – možno ich rôzne kombinovať. Exteriér aj interiér sa ľahko prispôsobí potrebám zákazníka, hoci jadro konštrukcie zostáva rovnaké. Vnútorné zariadenie sa premení na postele s úložným priestorom. Vybavenie kuchyne umožňuje variť vnútri a je mobilné, aby sa mohlo variť aj vonku, keď je pekne. Energie sa dajú pripojiť, alebo možno dodať modul so solárnym zariadením, ktorého energia vystačí pre televíziu, počítač a základnú elektrickú spotrebu.

Vlnená izolácia z miestnych zdrojov v strope, podlahe i stenách udržuje teplo počas zimy a izolácia, ktorá odráža slnečné lúče zo strechy, pomáha udržiavať chládok v lete. Celý exteriér pokrýva ochrana proti hmyzím škodcom.

“Používame drevo, ktoré sme mali v našom lese,” popisuje Leigh. Všetky vonkajšie drevené prvky sú zhotovené zo stromov, ktoré vyrástli na ich pozemkoch, alebo sú z miestnych zdrojov – dubové dvere, okenné rámy a obklady z virgínskeho cédra a duglasky sa pília a spracovávajú v dielni.

“Chceli sme, aby vonkajšok modulu vyzeral ako hromada kmeňov, takže kmene priečne pílime,” vysvetľuje Leigh. “Máme rôzne možnosti strechy – z úseče kmeňov, z neomietnutých dosiek a umelej trávy. Máme radi vzhľad kmeňa, pretože celý obrastie machom a lišajníkom. Ľudia sa pýtajú, či sa dovnútra nedostane voda, ale je to len kvôli realistickému vzhľadu, zospodu všetko odoláva poveternostným vplyvom.”

Piliarstvo a vlastná stavba
“K výrubu vyberáme naraz len zopár stromov,” pokračuje Leigh. “Tie zruby a kúzelné moduly vsádzame do lesa, a tak chceme udržať jeho vzhľad.”

Akonáhle sa stromy vyrúbu, pília sa na píle Wood-Mizer LT40 na presné rozmery potrebné, aby sa skompletoval projekt. Píla má hydraulické zakladacie ramená a funkcie pre ľahké polohovanie ťažkých kmeňov, takže sa John môže sústrediť na pílenie dosiek a hranolov, ktoré potrebuje.

“Keď viete, čo robíte, môžete píliť rôzne veľkosti,” vysvetľuje Leigh. “Rozhodnete sa, čo chcete, dostanete kmeň, ktorý chcete a pílite drevo, aké chcete. Kupovať už opracované drevo je omnoho drahšie, ako používať svoje vlastné. Ušetríme asi 20% na exteriérovom dreve a 100% na polovičných brvnách, ktoré používame na strechu, keď si ich sami napílime.”

Nakoľko píla je na kolesách, John a Leigh môžu vyrážať za prácou, popíliť drevo zákazníkom, ktorí majú kmene u seba na mieste.

Výbava a úpravy pre zákazníka
Ľudia sa často pýtajú, na čo môžu chatky moduLog využiť. Leighova štandardná odpoveď znie – “Môžete ich využiť na čokoľvek! Môžeme ich navrhnúť, aby vyhoveli vašim potrebám. Výnimkou sú police, u nich vyhovie všetkým jedna veľkosť.” Napriek rôznorodému použitiu, u všetkých požiadaviek sa zdá byť jeden spoločný cieľ – čo najužšie spojenie s prírodou.

“Vďaka preskleniu môžu proste sedieť a pozerať von na prírodu,” vraví Leigh. “Ostatná, ktorú sme postavili, bola pracovňa pre spisovateľa; sedí vnútri a píše svoje knihy.”

Keď dostane prvotnú požiadavku na cenovú ponuku, pustí sa Leigh do práce, aby pre zákazníka upravil a navrhol dizajn zodpovedajúci jeho potrebám, preferenciám i financiám.

“Nakoľko je to stavebnicový systém, zákazníci môžu plánovať koľko sekcií budú potrebovať a či chcú veľké alebo malé okná,” hovorí Leigh.

ModuLogs v plnej veľkosti si možno pozrieť vo firme a počas štádia plánovania používa Leigh modely verzií chatiek v zmenšenom merítku, aby predviedol všemožné konfigurácie. To zákazníkom pomáha získať praktický náhľad na usporiadanie a vidieť, ako bude finálny projekt vyzerať.

Akonáhle sa objekt postaví, je to modulárna stavebnica, ktorú možno prepravovať ako jednotlivé balíky. Obvykle sa hotová chatka moduLog stavia na mieste, ale menšie stavby sa dajú dopravovať hotové.

Kurzy správy lesa a ich význam
“Správa a starostlivosť o les je veľmi dôležitá, obzvlášť pre nás, pretože využívame množstvo dreva. Pestovať stromy a starať sa o ne veľa nestojí,” vraví Leigh. “A prinesie finančnú odmenu v budúcnosti.”

John a Leigh pripravili tri kurzy, ktoré pokrývajú celý proces správy lesa, výrub a spracovanie dreva, ako aj stavbu z neho.

“Ľudia sem prichádzajú a učia sa od ‘semienka k píle’, ako dospieť k produkčnému drevu, a potom ako drevo využiť,” hovorí Leigh. “To bol nápad môjho otca, odovzdávať skúsenosti a znalosti iným s tým, aby ich následne mohli odovzdávať ďalej.”

“Vozia nám sem deti zo škôl, takže máme miesto, kde sa môžu učiť o stromoch, ako ich pestovať, o raste, výrube a spracovávaní na pílach, a potom vidieť hotové veci vyrobené v stolárskej dielni,” vraví Leigh. “Všetko je to o odovzdávaní znalostí a skúseností ďalším generáciám.”

Jacob Mooney


Name:
Email:
Subject:
Message:
x

VITAJTE

Tu sa dozviete, ako majitelia pásových píl Wood-Mizer po celom svete aktívne budujú lokálne ekonomiky, keď pília drevo udržateľnejšie a výnosnejšie.

Kontaktujte nás pre viac informácií o Wood-Mizer alebo o ktoromkoľvek z týchto článkov.

Tlačové stredisko

OBJEDNAJTE SI NÁŠ INFORMAČNÝ BULLETIN

Newsletter

Ak sa vám tento článok páči, nenechajte si ujsť ďalšie! Budete dostávať mesačne z Wood-Mizer novinky a články do svojej schránky.

Chcem odoberať