• Image 1
    Image 2
    Image 3
    Image 4
    Image 5
    Image 6

ČLÁNKY A PRÍBEHY

Nemecká stolárska dielňa píli obrovské dubové kmene pílou WM1000

16. októbra 2019

Nemecká stolárska dielňa píli obrovské dubové kmene pílou WM1000

Keď sa Heiner Schäfers a Aron Keidel, dvaja nadšenci dreva a krásnych výrobkov z neho stretli v majstrovskej tesárskej škole, začala sa formovať jedna skvelá myšlienka. Pred desiatimi rokmi spolu začali  pracovať a dnes prevádzkujú skutočne unikátne podnikanie v nemeckom Recklinghausene.

“Rozbehli sme náš biznis v bývalej bani, ktorá bola založená v roku 1883, uhlie sa tu ťažilo do roku 1970,” hovorí Heiner. “Niektoré budovy bývalej bane v Recklinghausene už zbúrali, iné stále stoja a slúžia podnikateľom a remeslníkom ako miesto ich podnikateľských aktivít”.

Aron a Heiner prevádzkujú tri firmy. Lehmundo, ktorá sa špecializuje na reštaurovanie hrazdových stavieb, čiže budov s trámovou nosnou konštrukciou s hlinenou výplňou, čo je priestor hlavne pre Aronove odborné znalosti. Schreinerei Schäfers je stolárska dielňa, kde svoju hlavnú zodpovednosť uplatňuje Heiner. Spoločne tiež prevádzkujú obchod pod menom Naturalis, kde ponúkajú ekologické stavebné materiály a prírodné drevené výrobky.


“Nie sme ten druh stavebných tesárov, ktorým ide o produkciu vo veľkom objeme. Naša obľúbená práca je stavať zo solídneho dreva a vytvárať individuálny dizajn. Drevo vyžaruje dobrú náladu a príjemné teplo, každý kus možno spracovať individuálne a človek musí mať určitý cit pre prácu s ním,” hovorí Heiner.

Ľudia sa často zastavia v obchode Naturalis kúpiť nejaké prírodné drevo, farby alebo stavebné materiály. Aron a Heiner, pretože so svojimi zákazníkmi veľa hovoria, zistili, aké množstvo ľudí si samé niečo z dreva stavia. Jedného dňa prišli s nápadom organizovať stolárske tvorivé dielne.

“Práve teraz učíme našich zákazníkov, ako vyrobiť z dreva nábytok. Na týchto workshopoch si môžu zhotoviť sami svoj vlastný kus nábytku podľa vlastného návrhu. Ľudia sú týmto procesom od pílenia kmeňa po konečný výrobok fascinovaní,” tvrdí Heiner.

Aron a Heiner sa v každej fáze výroby zameriavajú na kvalitu. Je pre nich veľmi dôležité v rámci svojej činnosti používať drevo najvyššej kvality. Dlhé roky nakupujú dubové drevo od overeného dodávateľa a svojou spoľahlivou pílou Wood-Mizer LT40 ho pília na požadované rozmery. Časom však začalo byť stále ťažšie kúpiť vhodné, správne vysušené dubové drevo. Prišli s nápadom kupovať kmene priamo z lesa a pripravovať si drevo sami.

“Pretože to bolo na LT40 príliš, rozhodli sme sa získať ďalšiu pílu Wood-Mizer. Pred poldruha rokom sme kúpili WM1000, aby sme kmene pílili sami”, prezrádza Aron. “Pílime kmeň na dosky, a tie potom ukladáme aspoň na dva až tri roky prirodzene vyschnúť, kým sa z nich môže stať stôl alebo schodište. Výrobky urobené z dreva pripraveného týmto spôsobom sú mimoriadne trvanlivé a budú slúžiť stovky rokov,” dodáva.

Zvolili pílu Wood-Mizer WM1000 pre jej veľkú kapacitu. “S WM1000 môžeme píliť veľmi objemné kmene. Doposiaľ najväčší mal v priemere 1,7 metra. Je to tvrdé drevo, takže kmeň je nielen veľký, ale aj skutočne ťažký a často potrebujeme dva nakladače, aby sme ho na pílu naložili. Avšak stroj je taký robustný, že také kmene zvládne,” hovorí Aron.

Niektoré kmene sú desiatky rokov staré. Často majú v sebe kovové časti, napríklad klince alebo črepiny z druhej svetovej vojny. Ani to  nie je pre pílu WM1000 veľká prekážka.

“Keď pílový pás narazí na kov, nepretrhne sa a dovolí mi dokončit rovný rez. Opraviť a naostriť pílový pás nie je drahé a pás sa dá na píle ľahko a rýchlo vymeniť,” hovorí Aron.

Aron tiež oceňuje konštrukciu píly. “Pretože pohybujete reznou hlavou, ste neustále skutočne blízko rezu a ste schopní vidieť a ovládať proces pílenia. To je veľmi užitočné,” pokračuje.

“Inštalácia stroja do prevádzky a zaškolenie trvalo dva dni. Všetko čo sme museli urobiť, bolo zaistiť a pripraviť priestor. Technici inštalovali stroj priamo tu na pracovisku, vyrovnali a nastavili ho a naučili nás ho obsluhovať. Bolo to veľmi dobre zorganizované a zahrnuté v cene píly. Firma Wood-Mizer opäť potvrdila kvalitu svojich výrobkov a servisu,” uzatvára Aron.

Autor: Paulina LewandowskaName:
Email:
Subject:
Message:
x

VITAJTE

Tu sa dozviete, ako majitelia pásových píl Wood-Mizer po celom svete aktívne budujú lokálne ekonomiky, keď pília drevo udržateľnejšie a výnosnejšie.

Kontaktujte nás pre viac informácií o Wood-Mizer alebo o ktoromkoľvek z týchto článkov.

Tlačové stredisko

OBJEDNAJTE SI NÁŠ INFORMAČNÝ BULLETIN

Newsletter

Ak sa vám tento článok páči, nenechajte si ujsť ďalšie! Budete dostávať mesačne z Wood-Mizer novinky a články do svojej schránky.

Chcem odoberať