• Image 1
    Image 2
    Image 3
    Image 4
    Image 5
    Image 6

ČLÁNKY A PRÍBEHY

NÓRSKA FIRMA VYRÁBAJÚCA DREVENÉ KONŠTRUKCIE ROZŠIRUJE SVOJE ZARIADENIA O PREDĹŽENÚ PÍLU LT70

1. augusta 2019

NÓRSKA FIRMA VYRÁBAJÚCA DREVENÉ KONŠTRUKCIE ROZŠIRUJE SVOJE ZARIADENIA O PREDĹŽENÚ PÍLU LT70

Od útulných chát na brehu jazera po luxusné dovolenkové domy vysoko v horách, robia všetko v tejto nórskej firme na novej píle Wood-Mizer LT70.

Simostranda Stav & Laft na okraji Osla je firma, ktorá vyrába drevené stavby.  Spoločnosť prevádzkujú Sveinung Bergan a Einar Holm, ktorí sú partnermi v podnikaní už 22 rokov.  

Einar staval chatky v lesoch ešte ako mladík, kým si postavil svoj vlastný dom. Hovorí, že sa narodil, aby staval domy. Sveinung jazdil s náklaďákom a dalšími mechanizmami mnoho rokov  predtým, ako začal pracovať s Einarom na stavbe domov. Má rád každodennú vlastnoručnú prácu s drevom.

Špecializujú sa na komplexné riešenia zrubových domov pre svojich zákazníkov. Zvládajú všetky aspekty od návrhu až po inštaláciu trávnikov na zelené strechy domov. Rovnako úspešne dokážu postaviť hrubé drevenice v hlbokých lesoch či luxusné dovolenkové domy na vrcholcoch hôr.

Majú subdodávateľov na všetky elektrikárske a inštalatérske práce, takže zákazníci nemusia zháňať dalších remeslníkov. Simostranda Stav & Laft je dodávateľ riešení všetko v jednom s neprekonateľnými skúsenosťami a dôrazom na kvalitu.

“Drevené domy majú v Nórsku bohatú a dlhú tradíciu. Drevené domy dýchajú a sú zdravšie. Od dôb Vikingov do 19. storočia to bol v Nórsku prevládajúci spôsob stavby obydlí. Vtedajšia technológia bola väčšinou rovnaká ako dnes, pretože poskytuje solídne a krásne stavby. Nepochybujeme, že se táto nórska tradícia výstavby domov zachová.”“Naša filozofia je, že domy by mali byť jedinečné a dôkladné. Máme vlastnú pílu a pílime všetko, čo pri stavbe použijeme. Všetky obklady a podlahy sú ručne robené a robíme tiež interiéry podľa želania zákazníkov. To znamená, že sme si vždy istí kvalitou, ktorú zákazníkovi dodáme.”

Ich drevo sa ťaží v miestnych lesoch a pília ho na dlhé trámy na svojej novej píle Wood-Mizer LT70. Trámy potom nechajú dva roky ležať a sušiť, takže drevo je vždy k dispozícii pre ďalšie projekty. Len čo príde nová zákazka, vyberú zo svojho skladu vyschnuté drevo a znovu ho píla na požadované konečné rozmery.

Drevené diely na konkrétny projekt sa potom pília, aby spolu pasovali dohromady so všetkými potrebnými spojmi a celú zákazku skompletizujú vo svojej dielni. Používajú rôzne píly, aj reťazové, aby sa uistili, že spoje pasujú a povrch dreva dokonca opracovávajú ručne sekerou. Potom celú zostavu rozoberú, naložia na prepravník a odvezú na miesto stavby, kde ju znova zložia.


Takéto drevo nie je komerčne dostupné. Einar a Sveinung pília každé drevo na zákazku pre každý jeden projekt.

“Pílu používame skoro denne prakticky na čokoľvek – podlahy, strechy, trámy, tvarovanie kmeňov – takmer všetko zo zákazky spracujeme na píle.”
Predtým používali starú pílu LT40, ktorú mali od roku 1991 a v roku 2018 postúpili k novej píle LT70 s hydraulikou, ktorá je omnoho rýchlejšia. Píla bola upravená pre ich potreby predĺžením lôžka. Dva hydraulické obojsmerné reťazové obracače na najdlhšie kmene a hydraulicky poháňané valce môžu polohovať kmeň na lôžku dopredu i dozadu. S týmto usporiadaním môžu píliť kmene dlhé až 12 metrov.“S našou starou pílou sme boli dokonale spokojní a rozhodli sme sa pridať ďalšiu pílu Wood-Mizer kvôli servisu, ktorý poskytuje filiálka Wood-Mizer v Nórsku. Keď servis potrebujeme, je nám pružne k dispozícii.”

“Wood-Mizer je pre Nórov dobré riešenie, pretože je tu množstvo farmárov. Píly sú bezpečné a ľahko sa obsluhujú.”

Autor: Jacob Mooney


Name:
Email:
Subject:
Message:
x

VITAJTE

Tu sa dozviete, ako majitelia pásových píl Wood-Mizer po celom svete aktívne budujú lokálne ekonomiky, keď pília drevo udržateľnejšie a výnosnejšie.

Kontaktujte nás pre viac informácií o Wood-Mizer alebo o ktoromkoľvek z týchto článkov.

Tlačové stredisko

OBJEDNAJTE SI NÁŠ INFORMAČNÝ BULLETIN

Newsletter

Ak sa vám tento článok páči, nenechajte si ujsť ďalšie! Budete dostávať mesačne z Wood-Mizer novinky a články do svojej schránky.

Chcem odoberať