• Image 1
    Image 2
    Image 3
    Image 4
    Image 5
    Image 6

ČLÁNKY A PRÍBEHY

Mladý lesník, ktorý nenašiel zamestnanie, no neostal bez práce

27. septembra 2017

Mladý lesník, ktorý nenašiel zamestnanie, no neostal bez práce

Mladý Slovinec po ukončení lesníckej školy nenašiel prácu vo svojom odbore, tak sa zamestnal sám – s pásovou pílou  Wood-Mizer.

Slovinská obec  Plat leží vysoko v Alpách 875 metrov nad hladinou mora. Čistý vzduch, lesy, pramene a nádherné horské scenérie zjavne ovplyvňujú život miestnych roľníkov, pretože plynie pomaly, pokojne a veľmi zmysluplne. Dedinčania  sú zväčša zamestnaní v poľnohospodárstve. Takmer všetky rodiny vlastnia kravy, ovce, sliepky a množstvo iných živých zvierat.

Aj rodičia Gregora Potocnika z obce Plat pracujú na farme  a doma sa starajú o svojich 20 kráv. Navyše, ako mnohí miestni, aj oni vlastnia kus lesa, okolo 35 hektárov. Táto okolnosť  priviedla Gregora k nápadu spravovať ich les pomocou moderných metód racionálnejšie a ziskovejšie. Preto Gregor nastúpil na lesnícku školu a úspešne ju ukončil.

"Ukončil som ju," smeje sa Gregor, "ale nemohol som vo svojom odbore nájsť prácu!"

Avšak Gregor nemá v povahe čakať na priazeň osudu. Veselá povaha je veľký dar, ktorý robí človeka šťastným bez ohľadu na okolnosti, a preto také osoby radšej hľadia vpred, tvoria plány a uskutočňujú ich.

Potom, čo pracoval na rôznych miestach, si Gregor našetril a len čo dovŕšil 27 rokov, kúpil si pásovú pílu.

"V našej dedine majú takmer všetci obyvatelia vlastný les, starajú sa oň, staré vyschnuté stromy a ťažko poškodené kmene treba z lesa odviezť a toto drevo sa musí popíliť, pretože na farme, obzvlášť, ak sa na nej chovajú zvieratá, je vždy treba niečo stavať alebo opravovať "- vysvetľuje Gregor. Následná reťaz udalostí ukázala, že má úplnú pravdu.

Pílu, ktorú si Gregor objednal, vyrobil Wood-Mizer. Ide o svetovo známu značku, ktorá existuje od roku 1982 a dnes je lídrom vo výrobe pásových píl a pílových pásov. Firma je americká  a jej európska výrobná základňa je umiestnená v Poľsku. Takmer vo všetkých krajinách sveta pracuje celkom vyše 75.000 pásových píl Wood-Mizer.

"Zistil som, že len 17 km od našej obce je kancelária zastúpenia Wood-Mizer, tak som ju navštívil, konzultoval a kúpil pílu LT20B," povedal Gregor.

Tento stroj je navrhnutý pre malé a stredné podniky. Jeho lôžko pozostáva z viacerých veľmi pevných segmentov, ktoré sú umiestnené nízko na zemi, takže kmene sa na lôžko nakladajú ručnými hákovými obracačmi. Rezná hlava, kde je pílový pás inštalovaný na dvoch remeniciach, je vybavená elektrickými motormi  - hlavný poháňa rotáciu pílového kolesa a dodatočné poháňajú posuv reznej hlavy nahor/nadol a pozdĺž lôžka vpred/vzad.

Toto nie je najmenšia pásová píla v rodine Wood-Mizer (existujú jednoduchšie modely LT10 a LT15) a v Gregorovom prípade má jeho píla jednu dôležitú vlastnosť – disponuje stacionárnym diaľkovým ovládaním reznej hlavy. Na konzole má elektronické zariadenie pracovného nastavenia Setworks, ktorým môžete nastaviť požadovanú hrúbku dosky a rezná hlava sa automaticky umiestni do správnej polohy na nasledujúci rez.

S pomocou technikov Wood-Mizer inštaloval Gregor stroj pri dome, trochu vyššie na kopci. Vytvoril si komfortné pracovné prostredie – kreslo chránené stanom pred slnkom a nepriaznivým počasím a pred sebou ovládací panel. Kábel diaľkového ovládania je zavesený na lanku natiahnutom medzi dvoma pólmi na začiatku a na konci stroja. V skutočnosti je kábel vo vzduchu, na boku stroja, ľahko sa pohybuje a nepokrývajú ho piliny. Tento spôsob zavesenia kábla nazývame u Wood-Mizer "záves".

Gregor teraz pracuje sediac v pohodlnom kresle, namiesto aby kráčal s reznou hlavou popri stroji. Toto pohodlie významne ovplyvňuje výkon, lebo Gregor je menej unavený a môže pracovať dlhšie. Na odstraňovanie odpílených dosiek si najíma pomocníka. A niekedy aj sám zákazník rád pomôže s nosením svojho hotového materiálu.

Miestni sú radi, že majú v obci pílu. Nemusia voziť guľatinu ďaleko a okrem toho, od Gregora odoberajú nielen rezivo, ale aj odrezky a piliny – na farme sa dá využiť všetko.

Takto si mladý slovinský lesník vytvoril pracovné miesto. Teraz pomáha ľuďom a nezabúda ani na seba. Win-win! Výhra pre obe strany.


Name:
Email:
Subject:
Message:
x

VITAJTE

Tu sa dozviete, ako majitelia pásových píl Wood-Mizer po celom svete aktívne budujú lokálne ekonomiky, keď pília drevo udržateľnejšie a výnosnejšie.

Kontaktujte nás pre viac informácií o Wood-Mizer alebo o ktoromkoľvek z týchto článkov.

Tlačové stredisko

OBJEDNAJTE SI NÁŠ INFORMAČNÝ BULLETIN

Newsletter

Ak sa vám tento článok páči, nenechajte si ujsť ďalšie! Budete dostávať mesačne z Wood-Mizer novinky a články do svojej schránky.

Chcem odoberať