• Image 1
    Image 2
    Image 3
    Image 4
    Image 5
    Image 6

ČLÁNKY A PRÍBEHY

"Kúpili sme oveľa väčší stroj, ako sme pôvodne chceli a sme radi, že sme to urobili"

20. novembra 2019

"Kúpili sme oveľa väčší stroj, ako sme pôvodne chceli a sme radi, že sme to urobili"

Holandský výrobca jedinečných drevených výrobkov rozpráva prečo si vybral pílu WB2000 a čo sa mu na jej prevádzke páči.

Richard Wigink prevádzkuje svoju firmu v Holtene v Nizozemsku vyše 30 rokov. Pôvodne sa venoval starostlivosti o zdravie stromov. Richard vždy nachádzal v stromoch, ktoré ošetroval, skutočnú hodnotu a krásu, často z nich vytváral nejrôznejšie podoby a bol rád, keď potom zistil, že stromy pretrvávajú  a slúžia mnoho ďalších rokov. Dnes to pokračuje a sleduje rovnaký cieľ.

“Je ťažké uveriť,  ako veľmi sa moja firma rozrástla. Začínal som výrobou malých predmetov z dubového dreva, a teraz ponúkame vyše 100 výrobkov”, hovorí Richard. “Starostlivo využívame každý kúsok dreva. V podstate je možné netvoriť žiadny drevený odpad, a to je to, čo sa snažíme robiť a o čo sa ja osobne zo všetkého najviac starám”, dodáva.

Dnes vyrába Richardova firma širokú škálu drevených výrobkov. Počnúc konštrukčnými dielmi altánkov, detských ihrísk, senníkov, oplotení až po nábytok a bytové doplnky.

Dôvodom úspechu firmy je jej schopnosť zamerať sa na potreby zákazníkov.

“Kľúčom k nášmu úspechu je, že svojich zákazníkov veľmi pozorne počúvame a vždy sa sústreďujeme na ich potreby. Prichádzajú k nám s nejakou myšlienkou. Naša úloha je získať od nich čo najviac podrobností, aby sme vytvorili produkt, aký si predstavovali”, hovorí pán Wigink.

Richard používa tradičný, ale už sčasti zabudnutý spôsob ako prírodne ošetrovať drevo. “Robíme niečo, čomu sa hovorí napúšťanie dreva vodou. Ukladáme guľatinu do vody a necháme ju tam asi rok. Máčanie vo vode odstraňuje z dreva sladké šťavy, vďaka čomu sa stane odolné voči hmyzu a menej pracuje, čiže sa menej zmršťuje a rozťahuje”, vysvetľuje.

Keď sa kmene z vody vyberú, ďalej sa spracovávajú. Niektoré z nich sa dopravujú na pílu a napília sa na trámy a dosky požadovaných rozmerov.

Píly, ktoré predtým používal, sa ukázali ako málo výkonné, takže Richard požiadal Wood-Mizer o pomoc s výberom najvhodnejšieho stroja.

Wood-Mizer preskúmal potreby firmy a prezentoval ponuku strojov, ktoré by mali uspokojiť ich očakávania. A tak Richard a jeho tým vybrali vysoko výkonnú širokopásovú pílu WB2000 s nakladacou plošinou kmeňov, dopravníkom a sústavou triediacich a dopravných stolov.

“Kúpili sme väčší stroj, ako sme pôvodne zamýšľali. A sme s našou voľbou veľmi spokojní. WB2000 dokáže píliť veľmi rýchlo veľké a dlhé kmene, je veľmi presná a ľahko sa obsluhuje. Ale nejviac sa nám páči, že s ňou môžeme robiť všetko – akékoľvek veľkosti lát, dosiek, trámov rôznych rozmerov a vždy s presnou toleranciou. Nikdy nás nesklame”, hovorí Richard.

Operátori v Richardovej firme oceňujú pohodlie a jednoduchosť, s akou sa na stroji pracuje. Majiteľ sa usmieva nad skutočnosťou, že sa  medzi sebou dohadujú, kto na nej bude pracovať.

“Operátor ovláda celý proces nakladania kmeňa, pílenie i odoberanie hotového materiálu diaľkovo zo svojej kabíny. Sedí v pohodlnom kresle, vďaka kamerám sleduje celý proces na monitore a všetko ovláda dvoma joystickmi. Je to skutočne skvelá práca”, smeje se Richard.

S pílou WB2000 Richardova firma veľmi zvýšila produktivitu a maximalizovala svoj výkon. “Pílime kmene s priemermi až 95 cm a dlhé asi 10 m. Práve teraz pílime asi 10-15 kubíkov guľatiny denne, ale mám pocit, že čoskoro, akonáhle dokonale zvládneme stroj – veď ho máme len zopár mesiacov a stále sa ešte učíme – budeme píliť oveľa viac”, pokračuje Richard.

Pán Wigink má veľkú radosť z voľby tohto stroja a zo servisu a podpory, ktorú získal od firmy Wood-Mizer. “Nainštalovali stroj a naučili nás, ako ho používať. Teraz, keď máme nejaký problém alebo otázku, proste zavoláme zástupcovi Wood-Mizer a on je vždy pripravený nám pomôcť”, hovorí. “Myslím, že píly Wood-Mizer sú pre drevospracujúce firmy to najlepšie riešenie. Ich kvalita je výnimočná a tento výrobca má spústu skúseností. Ja značke Wood-Mizer veľmi dôverujem”, potvrdzuje Richard.

Name:
Email:
Subject:
Message:
x

VITAJTE

Tu sa dozviete, ako majitelia pásových píl Wood-Mizer po celom svete aktívne budujú lokálne ekonomiky, keď pília drevo udržateľnejšie a výnosnejšie.

Kontaktujte nás pre viac informácií o Wood-Mizer alebo o ktoromkoľvek z týchto článkov.

Tlačové stredisko

OBJEDNAJTE SI NÁŠ INFORMAČNÝ BULLETIN

Newsletter

Ak sa vám tento článok páči, nenechajte si ujsť ďalšie! Budete dostávať mesačne z Wood-Mizer novinky a články do svojej schránky.

Chcem odoberať