• Image 1
    Image 2
    Image 3
    Image 4
    Image 5
    Image 6

ČLÁNKY A PRÍBEHY

Americký dom snov

20. februára 2019

Americký dom snov

Keď vám život poskytuje citróny, vyrábajte limonádu! To je to,čo Mack Lowery urobil.  Potom, ako jeho dom zhorel pri veľkom požiari, využil  Mack Lowery 50 ha lesa, aby postavil pre svoju rodinu dom s rozlohou 240 m2.

Keď Mack Lowery dokončil svoj vlastnoručne postavený dvojposchodový dom v hustom lese v Mississippi, zmenil tragédiu na splnený sen. Prvý zrub, ktorý Mack pôvodne postavil v roku 1976 ešte ako mladý muž, zhorel, bol spustošený pri obrovskom požiari a jeho rodina ostala bez domova. “Trvalo mi niekoľko rokov, kým som sa po tom požiari vrátil na svoju farmu,” spomína Mack.

Potom, ako bol konečne schopný opäť navštíviť svoju 50 hektárovú farmu, dostal Mack inšpiráciu začať znova stavať. “Navštívil som svojho dobrého priateľa, ktorý práve kúpil novú pílu Wood-Mizer LT40,” hovorí Mack. “Ukázal mi ako sa pília kmene a ponúkol mi pomôcť napíliť drevo na nový dom.” Mack strávil pílením materiálu asi rok a nakoniec si kúpil vlastnú pílu LT40, aby pokračoval v pílení ešte ďalšie štyri roky.

Pritom stále pracoval vo svojom zamestnaní na plný úväzok a drevo pílil len cez víkendy. “Všetko drevo pochádzalo z môjho lesa, okrem cyprusa a cédra,” hovorí Mack. “Hydraulika LT40 mi umožnila, aby som sám manipuloval s objemnými kmeňmi, niektoré mali priemer vyše 75cm.” Mack dokonca popílil 100 ročnú borovicu, z ktorej získal dostatok dreva na podlahy na prízemí.
S konštrukciou domu pomohla Mackovi menšia partia. Pri práci na dome postavil Mack aj prístrešky na uskladnenie dreva a dielňu, kde vyrobil dvere, skrine a nábytok pre celý dom. Namiesto klasického spojovania trámov domu na zárezy používal ručne vyrobené kovové spony. Ako špeciálnu výbavu pre dom pridal Mack ručne vyrobený nápojový bar z duba a cyprusu. Jeho dokončenie zabralo mesiac. Mack oceňoval schopnosť svojej píly Wood-Mizer píliť hrubé i tenké kusy dreva, takže mohol interiér svojho domu vyhotoviť v kreatívnom štýle.
Mack venoval stavbe svojho domu vyše 1000 hodín práce. Podľa odhadu ušetril celkom 200.000 dolárov jednak na materiáli a jednak aj vďaka tomu, že projekt realizoval sám. “Tento plán by som nedokázal uskutočniť bez odolnej a spoľahlivej píly,” tvrdí Mack. Ako sa dalo čakať, dostal množstvo pekných komplimentov od ľudí, ktorí dokončený dom videli. Nakoniec bol Mack rád, že sa dokázal nasťahovať späť do domu svojich snov. “Po požiari nášho domu som žil 12 rokov v meste,” hovorí Mack.

Na ceduli vedľa vchodu do domu stojí: "Tento dom navrhli a postavili Mack a Melissa Loweryoví v rokoch 2014/2015. Mackovi trvalo 5 rokov, kým napílil drevo zo stromov rastúcich v okolitých lesoch Charbonneau Woods. Nech poskytuje krásu a šťastie všetkým, ktorí nájdu pod jeho strechou útočisko, ako aj  generáciám, ktoré prídu".

Autor: Bethany Faubion


Name:
Email:
Subject:
Message:
x

VITAJTE

Tu sa dozviete, ako majitelia pásových píl Wood-Mizer po celom svete aktívne budujú lokálne ekonomiky, keď pília drevo udržateľnejšie a výnosnejšie.

Kontaktujte nás pre viac informácií o Wood-Mizer alebo o ktoromkoľvek z týchto článkov.

Tlačové stredisko

OBJEDNAJTE SI NÁŠ INFORMAČNÝ BULLETIN

Newsletter

Ak sa vám tento článok páči, nenechajte si ujsť ďalšie! Budete dostávať mesačne z Wood-Mizer novinky a články do svojej schránky.

Chcem odoberať