• Image 1
    Image 2
    Image 3
    Image 4
    Image 5
    Image 6

ČLÁNKY A PRÍBEHY

Americká rodinná firma, vyrábajúca palety, prebudovaná s inovačnými priemyslovými pílami Wood-Mizer WM4000

27. júla 2017

Americká rodinná firma, vyrábajúca palety, prebudovaná s inovačnými priemyslovými pílami Wood-Mizer WM4000

Firma Coomer & Sons Sawmill, založená v Indiane, za 40 rokov vyrástla z malej „garážovej“ začínajúcej prevádzky do veľkého podniku, ktorý vyrába denne tisíce paliet. Rodinná firma za tie roky pracovala s najrôznejšími výrobnými zariadeniami, no dnes prevádzkuje tri priemyslové píly Wood-Mizer WM4000 s tenkou reznou škárou a dve viac hlavové horizontálne následné píly pre prvotný a ďalší porez kmeňov na súčasti paliet. Počas svojej histórie zostala firma Coomer & Sons napriek ekonomickým ťažkostiam i tragickému nešťastiu úspešná, a to tak, že rozvíja solídny podnikateľský model, stará sa o svojich zamestnancov a poskytuje prvotriedne služby.
Firma Coomer & Sons vyrába každý deň až 3 000 paliet vo svojom podniku s plochou 88 000 štvorcových stôp vo Frankforte, štát Indiana.

História a rast
Firmu Coomer & Sons Sawmill založil v roku 1978 Charles Coomer. Vlastní ju rodina prevádzkujúca podnikanie, ktoré začalo v garáži vo Frankforte v štáte Indiana so štyrmi zamestnancami, ručne vyrábajúcimi denne asi 75 paliet. V priebehu osemdesiatych a deväťdesiatych rokov firma Coomer & Sons rýchlo rástla, presťahovala sa do väčších priestorov a inštalovala automatické výrobné zariadenia, aby udržala krok s dopytom po svojich výrobkoch. V tomto období rastu rozvinula firma úzke pracovné vzťahy s blízkou centrálou Wood-Mizer v Indianapolis, len 45 míľ južne od Frankfortu. Rodina Coomerových vlastnila píly Wood-Mizer veľmi dlho, už od nástupu prvej viac hlavovej následnej píly na začiatku deväťdesiatych rokov. Firma Coomer & Sons se stala tiež cenným partnerom pri testovaní prototypov zariadení a pílových pásov Wood-Mizer.

V roku 2007, keď zakladateľ Charles Coomer zomrel, prešiel podnik do nových rúk. Práve pred príchodom ekonomických ťažkostí firmu prevzal a jej prezidentom sa stal jeho syn Jeff. V období, ktoré neprialo podnikaniu, zostala firma Coomer & Sons v zisku, keď ponúkala použité palety tým, ktorí šetrili, kde se dalo. “Keď to vyzeralo s ekonomikou zle, vrhli sme sa na použité palety a behom jedného roka sme boli v plnom nasadení a predávali ročne poldruha milióna paliet,” hovorí prezident Jeff Coomer. “Rast bol taký rýchly vďaka tomu, že v tých časoch chcel každý namiesto nových použité palety, aby ušetril.” Obmenou podnikania rozvinula firma Coomer & Sons úspešný model, v ktorom dodávala nové i použité palety rôznym globálnym zákazníkom, prepravujúcim automobilové filtre, plasty, recyklovateľný materiál, pneumatiky atď. Kombinovať obchodné cykly jednotlivých priemyslových klientov pomohlo zabezpečiť stály odbyt, vďaka čomu odpadli veľké výpadky vo výrobe. Navyše, k novým a použitým paletám poskytuje dnes firma Coomer & Sons špeciálne tepelne spracované palety pre medzinárodnú prepravu a dopĺňa svoju výrobu paliet ponukou vedľajších produktov, ako je mulčovacia zmes či palivové drevo z odpadového materiálu.
Tri píly Wood-Mizer WM4000 popília denne až 18 000 palubových stôp dosiek.

Úspech rodinného podnikania pokračoval do júna 2014, keď firmu Coomer & Sons postihol tragický požiar, ktorý do základov zničil ich budovy a výrobné zariadenia. Hoci nebol nikto zranený, podnik zaznamenal veľké straty. V čase požiaru využívala firma pre výrobu paliet kotúčovú pílu a dva staršie modely priemyslových píl Wood-Mizer. Toto usporiadanie bolo pre výrobu efektívne v objeme 1 500 kusov denne, ale Jeff vedel, že existuje priestor na zlepšenie. Našťastie, šesť mesiacov predtým kúpil budovu a rozhodol sa začať rozvíjať rodinný biznis na novom mieste. Počas zvyšku roka nainštalovali v Coomer & Sons tri priemyslové píly Wood-Mizer WM4000, zelený reťazový dopravník a priemyslovú pílu HR1000, aby znova rozbehli výrobu. “Rozhodli sme sa nahradiť kotúčovú pílu, čo bola, myslím, múdra voľba, pretože teraz keď máme tieto tri píly [WM4000] už dva roky, vidíme výsledok, ktorým je menší odpad, menej pilín a vyšší zisk na linke,” hovorí Jeff. Dnes firma Coomer & Sons píli denne až 18 000 palubových stôp dosiek z duba, jaseňa, platana, orecha, javora, brestovca a amerického topoľa, aby vyrobili denne vyše 3 000 paliet – dvojnásobok v porovnaní s predošlým zariadením. Firma pokračuje vo zvyšovaní výroby, plánuje pridať ešte do konca tohto roku priemyslovú pílu Wood-Mizer WM1000. Píla WM1000 jej umožní píliť veľké kmene s priemerom až 170 cm.
Následná píla Wood-Mizer HR1000 so štyrmi hlavami rozpíli hranoly na dosky, plošiny a pozdĺžniky.

Výroba paliet
Najprv sa z kmeňov odstráni kôra, potom sa dopravia do hlavnej budovy na spracovanie. Akonáhle sú kmene na mieste, prejdú jednou z troch priemyslových píl WM4000 pre prvotný porez a presúvajú sa na dopravník, ktorý vedie k zelenému reťazovému dopravníku. Následne sa na hranoloch omietnu hrany a materiál sa po dĺžke napíli priečnymi pílami. Hranoly potom prejdú jednou z dvoch viachlavých píl, aby sa rozpílili na dosky a pozdĺžniky pred konečnou montážou na palety automatickým zbíjacím strojom. Hotové palety sa buď v ten istý deň expedujú alebo uložia v našom závode s plochou 88 000 štvorcových stôp.
Coomer & Sons si vybrala priemyslové píly Wood-Mizer WM4000 pre lepšiu efektivitu, vyššiu výťažnosť a väčší zisk svojho úspešného podnikania, které odolalo ťažkostiam i tragédii.

Piliar na prvotnej píle Troy Shimmel pracuje vo firme 15 rokov a hovorí, že na WM4000 je proste “radosť robiť”. V porovnaní so staršími modelmi píl Wood-Mizer, vraví Troy, pília píly WM4000 kmene oveľa rýchlejšie a pripomína aj vylepšené funkcie manipulácie s kmeňom. “Môžem píliť väčšie kmene a obracač guľatiny je dvojitý,” pokračuje Troy. “Sú tu tri dorazy namiesto dvoch, čo pomáha udržať kmeň na pílovom lôžku.” Jeff hovorí, že píly WM4000 sú integrálnou časťou výroby paliet a vyzdvihuje počítačové Pracovné nastavenie, ktoré poskytuje presnosť a efektivitu pri pílení. “WM4000 je fantastický stroj,” tvrdí Jeff. “Myslím, že Wood-Mizer dokázal, že sa dá z menej materiálu vyrobiť lepšia píla. Robustnejšia či masívnejšia neznamená vždy lepšia. Jednoduchosť zariadenia Wood-Mizer, to je na tom skutočne to krásne.”
Nový pílový pás Wood-Mizer Vortex odstraňuje piliny z reznej škáry a minimalizuje potrebu odstraňovať prach po spracovaní.

Vo firme Coomer & Sons používajú na svojich pílach pílové pásy Wood-Mizer a majú vlastnú ostričku s rozvodkou. Jeff konštatuje, že vďaka vlastnému zariadeniu na údržbu pílových pásov, šetria peniaze za posielanie a dokážu naostriť pásy až štyrikrát, kým je treba použiť nový. “S pílovým pásom Wood-Mizer môžem napíliť množstvo materiálu, dokonca aj keď je znova naostrený dvakrát či trikrát,” vraví Troy. Firma Coomer & Sons bola jedným z miest, kde sa pre Wood-Mizer testoval nový pílový pás Vortex pre píly i následné píly. Novo vymyslený profil pásu je navrhnutý tak, aby pri pílení odstraňoval piliny a minimalizovala sa, alebo úplne eliminovala potreba piliny po spracovaní dreva odstraňovať. “Pílový pás Vortex odstráni 98 až 99% prachu, to je veľmi pôsobivé množstvo v porovnaní s typickým pílovým pásom,” hovorí Jeff. “Veľa obchodujeme s firmami, ktoré vyrábajú filtre. Keď je na paletách prach, dostáva sa i do filtrov, a to je potom veľký problém. Náš cieľ je dostať preč 100% prachu. Keby sme to neurobili, stratíme zákazníka.” V súčasnosti v Coomer & Sons prijímajú rad opatrení, aby pre svojich klientov zaistili bezprašné palety, vrátane použitia odprašňovacieho stroja a ometania hotového výrobku po montáži. Pás Vortex môže redukovať prácu a čas spojený s odstraňovaním prachu a pilín z finálneho výrobku.

S overenou schopnosťou prispôsobovať sa premenlivej dobe si firma Coomer & Sons vzhľadom na pokračovanie úspechu vedie dobre, nech sa deje čokoľvek. “V paletovom biznise môže palety vyrábať a predávať ktokoľvek, ja si však myslím, že predávame službu,” uzatvára Jeff. “Keď idete s dobou a venujete se tejto službe s plným nasadením, zákazníkov si udržíte. Naše služby sú vynikajúce a nezastupiteľné.”

Autor:  Chase Warner


Name:
Email:
Subject:
Message:
x

VITAJTE

Tu sa dozviete, ako majitelia pásových píl Wood-Mizer po celom svete aktívne budujú lokálne ekonomiky, keď pília drevo udržateľnejšie a výnosnejšie.

Kontaktujte nás pre viac informácií o Wood-Mizer alebo o ktoromkoľvek z týchto článkov.

Tlačové stredisko

OBJEDNAJTE SI NÁŠ INFORMAČNÝ BULLETIN

Newsletter

Ak sa vám tento článok páči, nenechajte si ujsť ďalšie! Budete dostávať mesačne z Wood-Mizer novinky a články do svojej schránky.

Chcem odoberať