• Image 1
    Image 2
    Image 3
    Image 4
    Image 5
    Image 6

ČLÁNKY A PRÍBEHY

Ako precízne a bezpečne vyrúbať strom – švédsky seriál Homestead Video

26. decembra 2018

Ako precízne a bezpečne vyrúbať strom – švédsky seriál Homestead Video

Farmár Simeon Fuchs sa chce podeliť o bezpečný a osvedčený spôsob výrubu veľkých stromov, ktorý používali starí švédski drevorubači.

Na svete sa používajú rôzne spôsoby, ako vyrúbať stromy. V Švédsku mladí lesní robotníci oceňujú tradície a skúsenosti starších drevorubačov. Simeon nie je výnimka. Stromy rúbe už vyše desať rokov, uplatňuje svoj vlastný štýl, precíznosť a profesionalitu starých švédskych drevorubačov, ktorí ho naučili všetko, čo potrebuje vedieť o výrube stromov.

“Pevne verím v poriadnu bezpečnostnú výbavu,” začína Simeon. Najdôležitejšie vecí pri výrube stromov sú znalosti a potrebná výbava, aby sa predišlo zraneniam, či dokonca smrteľným nehodám. Aj pre skúsených drevorubačov je reťazová píla veľmi nebezpečná. Hoci sa spôsoby výrubu môžu meniť, rozhodujúca je pred každou operáciou riadna ochrana hlavy, uší, očí a celého tela.

Simeon vysvetľuje, že nosí nohavice a obuv, ktorými reťazová píla nemôže preniknúť a nápadne svetlú bundu, ktorá zaistí, že ho bude v lese vidno. Napriek všeobecnej mienke Simeon hovorí, že odolné nohavice a obuv sú celkom pohodlné a pohybuje sa v nich dostatočne ľahko. Pre drevorubačov je dôležitá aj pevná prilba a opasok na nástroje. Na Simeonovom opasku je zavesené meracie pásmo, kliny a sekera.

Na výrub stromu používa Simeon reťazovú pílu STIHL MS360. Simeon vykrojí zo stromu zárez, ktorý určí, kam strom spadne. Zárez hľadí na kolík zabitý do zeme, ktorý označuje smer pádu stromu.

Ovládanie reťazovej píly pomáha Simeonovi presne zmerať, kde píliť. “Jedna z najčastejších chýb, ktoré som videl je, že ľudia nezačínajú dosť nízko,” hovorí Simeon. Začínať príliš vysoko znamená plytvať cenným drevom.

Po vykrojení zárezu opíli Simeon strom dokola. Keď je naskrz v polovici kmeňa, zasunie postupne dva kliny, aby strom viedli, keď bude padať. Klin mierne zatlčie a pokračuje v pílení kmeňa dokola. Potom oba kliny zatlčie nadoraz, a pritom často pohľadom kontroluje, kam strom začína padať. Nakoniec ustúpi, ako strom padá presne povedľa kolíka.


Name:
Email:
Subject:
Message:
x

VITAJTE

Tu sa dozviete, ako majitelia pásových píl Wood-Mizer po celom svete aktívne budujú lokálne ekonomiky, keď pília drevo udržateľnejšie a výnosnejšie.

Kontaktujte nás pre viac informácií o Wood-Mizer alebo o ktoromkoľvek z týchto článkov.

Tlačové stredisko

OBJEDNAJTE SI NÁŠ INFORMAČNÝ BULLETIN

Newsletter

Ak sa vám tento článok páči, nenechajte si ujsť ďalšie! Budete dostávať mesačne z Wood-Mizer novinky a články do svojej schránky.

Chcem odoberať