• Image 1
    Image 2
    Image 3
    Image 4
    Image 5
    Image 6

ČLÁNKY A PRÍBEHY

Ako píliť v chladnom počasí

3. februára 2021

Ako píliť v chladnom počasí

Či sa nám to páči alebo nie, zimnému počasiu se nevyhneme. To však neznamená, že musíme pílenie „uložiť k ľadu“. Keď klesnú teploty a kmene začnú zamŕzať, zíde sa zopár užitočných rád, poznámok či odpovedí na časté otázky, ako sa vysporiadať s výzvami, ktorým piliar v tomto ročnom období čelí. S tipmi na správnu údržbu píly a pílového pásu, uvedenými nižie, môžete píliť ako profesionál po celú dlhú zimu!

Tip 1: Menší uhol čela pílového pásu
K píleniu úplne či čiastočne zamrznutých kmeňov alebo hranolov sa možno postaviť ako k píleniu tvrdého dreva. Najlepšou voľbou pri zamrznutom dreve je pílový pás Wood-Mizer Turbo 7. Tento profil používa vyšší zub s hlbšími medzerami, ktoré sú schopné vytlačiť piliny von z reznej škáry a výsledkom je menej pilín na vašom rezive. Pílový pás Turbo 7 je k dispozícii v týchto rozmeroch:

•    Pílové pásy DoubleHARD – 32 x 1,14 mm; 38 x 1,14 mm; 38 x 1,40 mm
•    Pílové pásy SilverTIP – 32 x 1,07 mm; 38 x 1,14 mm; 38 x 1,40 mm; 45 x 1,40 mm; 50 x 1,40 mm
•    Pílové pásy BiMETAL – 32 x 1,07 mm; 38 x 1,40 mm

Pílové pásy Wood-Mizer s uhlami čela 4 a 9 stupňov sú v zimných podmienkach dobrou voľbou aj na pásových pílach s nižším výkonom, ktoré používajú pásy široké 32 mm.

Tip 2: Užší pílový pás
Úzke pílové pásy môžu mať menší odpor a úspešnejšie odstraňujú zamrznuté piliny. Skúste v zime radšej pílový pás široký 32 mm ako pás široký 38 mm. To môže mať význam obzvlášť u píl, ktoré majú nižší výkon motora.

Tip 3: Venujte mimoriadnu pozornosť čiastočne zamrznutým kmeňom
Začiatkom zimy je treba venovať viac pozornosti píleniu dosiek z vonkajšieho plášťa kmeňa, protože guľatina zamŕza od kraja smerom k jadru. Keď kmene ležia dlhé noci na mraze, premrznú celé. Keď sa na jar začne otepľovať, budú kmene rozmŕzať od krajov dovnútra. Najnáročnejšie je píliť kmene, keď sú len čiastočně zmrznuté, pretože pílový pás striedavo vstupuje a vystupuje zo zmrznutého materiálu. Píliť čiastočne zmrznuté kmene sa dá s úspechom, ale celkovo to bude vyžadovať o niečo pomalšiu reznú rýchlosť, aby bolo možné sledovať každý rez a iné nastavenie rozvodu zubov.

Tip 4: Sledujte vodiace kladky pílového pásu
Často kontrolujte vodiace kladky pílového pásu a ak sa uvoľnia, utiahnite ich alebo vymeňte. Zabráňte aj tomu, aby pílový pás obiehal natvrdo po prírube valčeka vodiacej kladky. Je veľmi dôležité, aby boli vodiace kladky vo vodorovnej polohe, a nie vyklonené nahor alebo sklonené nadol. Nahliadnite do príručky užívateľa, aby ste vykonali nevyhnutné nastavenie.

Tip 5: Vymeňte navzájom podložné remene pílového pásu z poháňaného na voľnobežné koleso a naopak
Pravidelne vymieňajte podložné remene z poháňaného na voľnobežné koleso a naopak. Opotrebené a poškodené remene vymeňte. Pomôže to aj zabrániť, aby pílový pás bežal po prírube.

Tip 6: Kontrolujte rameno vodiacich kladiek pílového pásu

Kĺzavý pohyb ramena vodiacich kladiek má byť pevný a má zaistiť rovnakú veľkosť vôle príruby v oboch krajných polohách – vysunuté i zasunuté. To poskytne pílovému pásu stabilitu v reznej škáre.Tip 7: Používajte správne napnutie pílového pásu
Primerané napnutie pílového pásu je pri pílení zamrznutého dreva podstatné. Ak je to možné, snažte sa použiť väčšie napnutie a používajte meradlo napnutia, ktoré ukazuje aktuálne napnutie pásu.

Tip 8: Sledujte napnutie pílového pásu
Nenapínajte hnacie remene nadmieru ani ich nenechávejte príliš voľné. Udržujte ich primerane napnuté.

Tip 9: Vymeňte hydraulickú kvapalinu
Ak pri pílení v chladnom počasí pracujete v teplotnom rozsahu, ktorý sa drží pod -15°C, odporúčame hydraulickú kvapalinu Mobil Aero HFA. To vám poskytne rýchlejšiu hydrauliku a nižšiu záťaž na elektrický systém vašej píly, keď pílite pri nižších teplotách. Keď teploty dosiahnu -15°C a viac, odporúčame vrátiť sa späť k celoročnej kvapaline. Pri výmene kvapaliny sa uistite, že sú hydraulické valce zasunuté. Ak používate hydraulickú kvapalinu Mobil DTE 10, nemusíte ju meniť, pretože dobre funguje v každom počasí.Často kladené otázky (Frequently Asked Questions - FAQ)

Otázka: Ako dlho by som mal v zime s pásmi píliť?
Odpoveď:
So zamrznutými kmeňmi sa dá pracovať ako s extrémne tvrdým drevom a pílové pásy môžu vyžadovať výmenu každú 1-2 hodiny pílenia alebo po každých 6-8 kmeňoch podľa ich veľkosti a druhu dreva. Je lepšie pílové pásy meniť častejšie, ako ich nechať píliť až dovtedy, kým sa špičky zubov zaoblia. Používajte predrez/odkôrňovač alebo pred pílením odstraňujte z kôry kmeňov blato, kamienky a pod. Neukladajte kmene pri perprave a skladovaní priamo na zem, aj to môže pomôcť udržať kmene čistejšie a predĺžiť životnosť pílového pásu.

Otázka: Bude treba mazať pílový pás aj pri zimnom pílení?
Odpověď:
Áno! Zamrznuté triesky a piliny sa budú pri pílení zahrievať, a potom namŕzať na rezivo alebo pílový pás. Vždy je prospešné udržať pílový pás čistý a eliminovať z pásu akýkoľvek nános živice, ktorý by mohol negatívne ovplyvniť výkon, trvanlivost ostria a celkovú ohybovú životnosť. Bežné chladiace zmesi môžu obsahovať vodu, LubeMizer® additive, Pine-Sol, alebo rastliné oleje. Proti zamrznutiu možno pridávať do vody kvapaliny do ostrekovačov okien alebo nemrznúce zmesi. Nezabudnite, nikdy nepridávajte horľavé alebo ekologicky škodlivé kvapaliny.

Otázka: Mám niečo zmeniť pri ostrení pílových pásov?
Odpověď:
Vôbec nie! Najdôležitějšia vec je vytvoriť na špičke zubu, na čele i na zadnej strane novú ostrú hranu. Neváhajte nechať prejsť pílový pás dvakrát alebo aj trikrát dokola, aby sa zuby dobre naostrili.  

Otázka: Bude treba nastaviť rozvod zubov pílového pásu po každom prebrúsení?
Odpověď:
Áno, odporúčame skontrolovať nastavenie rozvodu zubov po každom ostrení. Pri pílení zmrznutého dreva odporúčame aj zmenšiť rozvod priemerne o dve jednotky na stupnici rozvodky.

Zimné pílenie môže byť pre vašu pílu najnáročnejšie. Ako vždy, udržujte ju v dobrom technickom stave a správne nastavenú. Keď je v exteriéri a práve ju nepoužívate, prikryte ju plachtou. Pílové pásy Wood-Mizer si takto pripravíte na chladné dni lepšie ako kedykoľvek predtým a teraz ste pripravení aj vy. Držte sa týchto zimných rád a zamrznuté drevo budete píliť ľahko po celú zimnú sezónu!
Name:
Email:
Subject:
Message:
x

VITAJTE

Tu sa dozviete, ako majitelia pásových píl Wood-Mizer po celom svete aktívne budujú lokálne ekonomiky, keď pília drevo udržateľnejšie a výnosnejšie.

Kontaktujte nás pre viac informácií o Wood-Mizer alebo o ktoromkoľvek z týchto článkov.

Tlačové stredisko

OBJEDNAJTE SI NÁŠ INFORMAČNÝ BULLETIN

Newsletter

Ak sa vám tento článok páči, nenechajte si ujsť ďalšie! Budete dostávať mesačne z Wood-Mizer novinky a články do svojej schránky.

Chcem odoberať