• Image 1
    Image 2
    Image 3
    Image 4
    Image 5
    Image 6

ČLÁNKY A PRÍBEHY

Ako dosiahnuť najlepší zvuk veľkého kostolného zvona?

23. decembra 2020

Ako dosiahnuť najlepší zvuk veľkého kostolného zvona?

Nemeckí špecialisti s 300 ročnými skúsenosťami si myslia, že je to skutočná umelecká práca plus... dubová závesná hlava v zvonici.

Firma Bachert, založená v roku 1725 Gašparom Bachertom v juhozápadnom Nemecku, odlieva a reštauruje celú škálu bronzových zvonov a drevených zvoníc pre zákazníkov z celej Európy. Po 300 rokoch histórie firmy následníci zakladateľov stále pokračujú v diele rovnakým spôsobom ako ich predchodcovia.

Vyše 300 rokov starý postup výroby zvonu ostal z väčšej časti rovnaký s použitím tehál a ílu a vyplnením zlievacej jamy hlinou.


Pre tých, čo nevedia ako sa zvony odlievajú, je to úplne fascinujúci postup, ktorý využíva formu z tehál a ílu a zlievaciu jamu naplnenú hlinou. Po celých 300 rokov ostal postup z podstatnej časti rovnaký. Skutočnosť, že na konci tradičného procesu zlievania dosiahnu dokonalú výšku tónu, je ozajstné umenie, v ktorom sú Barchertovci ozajstní majstri.

Výsledný tón zvonu je ovplyvnený závesnou hlavou v zvonici, v ktorej bol zvon zavesený a podľa Bachertovcov je najlepší materiál na drevené hlavy dub.


Výsledný tón zvonu je ovplyvnený hlavou zvonu v zvonici, v ktorej je zavesený. Podľa firmy Bachert je najlepší materiál na drevenú hlavu dub, pretože plný a mäkký zvuk vytvára kombinácia veľkého bronzového zvonu a tohoto druhu dreva.

Aby si hlavy mohli vyrábať sami, inštalovali Bachertovci v máji 2012 pásovú pílu Wood-Mizer LT15.

Píla LT15 je vybavená hoblovačkou/tvarovačkou MP100.


V máji 2012 inštalovala firma Bachert pásovú pílu Wood-Mizer LT15. Počiatočná investícia do tohto stroja nie je v porovnaní s inými spôsobmi pílenia dreva veľká a prevádzkové náklady sú minimálne. Píla je doplnená hobľovačkou/tvarovačkou MP100, takže Bachertovci môžu spracovať kmeň na konečný zrovnaný trám bez akýchkľvek ďalších väčších strojov. Pred dodaním píly a hobľovačky trvalo remeslné spracovanie hlavy najmenej jeden deň. Teraz trvá výroba rovnakej hlavy menej ako hodinu.

Pred dodaním píly zabralo spracovanie hlavy najmenej jeden deň; teraz — menej ako hodinu.

Na montáž zvona sú potrebné ťažké trámy.

Nová drevená zvonica nahrádza starú železnú konštrukciu.


Name:
Email:
Subject:
Message:
x

VITAJTE

Tu sa dozviete, ako majitelia pásových píl Wood-Mizer po celom svete aktívne budujú lokálne ekonomiky, keď pília drevo udržateľnejšie a výnosnejšie.

Kontaktujte nás pre viac informácií o Wood-Mizer alebo o ktoromkoľvek z týchto článkov.

Tlačové stredisko

OBJEDNAJTE SI NÁŠ INFORMAČNÝ BULLETIN

Newsletter

Ak sa vám tento článok páči, nenechajte si ujsť ďalšie! Budete dostávať mesačne z Wood-Mizer novinky a články do svojej schránky.

Chcem odoberať